Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Mestá

Sídlom kraja je Trenčín, stredisko stredného Považia, jedno z najstarších miest Slovenska, nazývané aj Perla Považia. Trenčín sa rozprestiera na oboch brehoch rieky Váh, na rozhraní malebnej rovinatej Trenčianskej a llavskej kotliny, pod Strážovskými vrchmi. Po prvý raz sa spomína v spise gréckeho geografa Klaudia Ptolemaia, čo potvrdzuje aj slávny latinský nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179 nášho letopočtu o víťazstve II. rímskej légie z Laugaritia. (Nápis na brale vidno spoza sklenenej steny z interiéru eklekticko-secesnej budovy hotela Tatra.) Mesto bolo v r. 1241 spustošené Tatármi a nový rozkvet mesta nastal za vlády uhorského palatína, „pána Váhu a Tatier" Matúša Čáka Trenčianskeho (1296 -1321). Ten postupne získal značnú časť dnešného územia Slovenska, vlastnil asi 30 hradov. Na strmej skale nad mestom sa vypína Trenčiansky hrad, ktorý je nielen dominantou mesta, ale aj celého Považia. Je to jeden z najvýznamnejších hradných komplexov na Slovensku, dôležitá pohraničná pevnosť, ktorej dejiny siahajú až do roku 1090. Jeho súčasná podoba je výsledkom viacerých prestavieb a rozsiahlych konzervačných prác. Trenčianske múzeum v gotických palácoch hradu sprístupnilo historické expozície. Honosná je výstava rodovej galérie rodiny Illésházyovcov v paláci Zápoľských takmer so stovkou olejomalieb zo 16. až 19. storočia. Na nádvorí hradu sa v letných mesiacoch konajú komorné koncerty, vystúpenia folklórnych skupín i historického šermu. Atraktívne nočné prehliadky hradu.

Prírodným danostiam podhradia (úpätiu vrchu Brezina a ramenám rieky Váh) sa tvarovo prispôsobilo námestie Trenčína, ktoré lemujú goticko-renesančné dvojpodlažné meštianske domy. K pozoruhodným stavbám patrí aj honosný palác bývalého Župného domu z roku 1761 (dnes sídlo Trenčianskeho múzea), piaristický Kostol svätého Františka Xaverského z rokov 1653 - 1657, galéria slávneho rodáka mesta maliara M. A. Bazovského v paláci z poslednej štvrtiny 19. storočia a novoromantická bývalá synagóga z roku 1913, kde sa konajú príležitostné výstavy a koncerty. Jediným v celku zachovaným významným prvkom fortifikačného systému z prvej polovice 15. storočia je Dolná brána, zvaná Turecká. Nad jej priechodom,

klenutým gotickým oblúkom, sa týči šesťpodlažná 32m vysoké veža, ktorá má na oboch stranách erb mesta. Trenčín má bohatú históriu textilnej a odevnej výroby, na ktorú nadväzujú kontraktačné a predajné výstavy a veľtrhy. Ďaleko do histórie siahajú aj dejiny dalších miest v Trenčianskom samosprávnom kraji. Prvé písomné doklady o Prievidzi sa nachádzajú v listine Zoborského opátstva z roku 1113. Nové Mesto nad Váhom sa v starých listinách spomína už v roku 1253. Mladším mestom je Partizánske, ktorého dejiny sa začali v rokoch 1938 - 1939, keď firma Baťa v chotári obce Šimonovany postavila továreň na obuv a okolo nej obytné domy a spoločenské budovy, ktoré dnes predstavujú ojedinelú kultúrno-historickú pamiatku medzivojnovej architektúry. Archeologické nálezy dokazujú, že územie Bánoviec nad Bebravou bolo už v 9. storočí jedným zo slovanských organizačných stredísk. Prvá písomná zmienka o meste Villa Ben sa potom objavuje v listine uhorského kráľa Ondreja II. z roku 1232.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK