Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Voľný čas

Unikátne nálezy v celoeurópskom meradle sa podarili archeológom pri odkrývaní sídliska a pohrebiska zo staršej a mladšej doby bronzovej nad obcou Očkov (na ceste z Čachtíc do Piešťan). Odhalili tu 3500 rokov starú kamennú kruhovú hrobku (priemer 25 m) náčelníka kmeňa, ktorý vtedy obýval toto územie, a jedinečnú alabastrovú urnu. Hrobka je odkrytá do 8 m hĺbky, zastrešená a zasklená.

Pútnickým miestom rímskokatolíckych veriacich je Skalka nad Váhom. Nad cestou z Trenčína smerom do Nemšovej už zďaleka svieti barokový kostol s dvoma vežami na Novej Skalke. Neďaleko kostola je malá jaskyňa, kde na prelome 10. a 11. storočia žili pustovníci svätý Andrej-Svorad a svätý Benedikt, a zrúcaniny benediktínskeho kláštora založeného roku 1224. Hlavná púť sa koná raz do roka, po 17. júli, dňa kanonizácie svätcov Andreja-Svorada a Benedikta.

Najnavštevovanejším slovenským hradom je Bojnický zámok, pokladaný za jeden z najkrajších na Slovensku. Bránami tejto národnej kultúrnej pamiatky prejde ročne 240-tisíc ľudí. Do dnešnej podoby romantického zámku ho dal začiatkom 20. storočia prestavať posledný zo šľachtických majiteľov, gróf Ján František Pálffy, milovník umenia a zberateľ starožitností. Jeho snahou bolo vytvoriť reprezentatívne romantické obydlie podľa vzoru francúzskych zámkov v údolí rieky Loiry, no dostavby sa nedožil. K najväčším cennostiam zámku patrí Bojnický oltár na talianskeho majstra Narda di Cione z drunej tretiny 14.storočia. Bojnický zámok je obľúbeným miestom romantických svadobných obradov a turistických atrakcií, k akým patrí medzinárodný festival duchov a strašidiel, valentínsky víkend, rytierske dni či šľachtické Vianoce. Pri zámku sa nachádza najstaršia zoologická záhrada na Slovensku. Založili ju roku 1955. Na ploche 42 ha tu žije viac ako 2600 zvierat z 270 živočíšnych druhov, počnúc akvarijnými rybičkami až po atraktívne africké slony. Menšie cicavce a divé druhy vtákov žijú voľne v priestrannom lesoparku zoo. Ročne sem zavíta až 337 000 návštevníkov.

Medzinárodný filmový festival Art film sa koná od roku 1993 každý rok v júni za účasti známych filmových tvorcov v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice. Tradíciou festivalu sa stalo umiestňovanie tabuliek s menom oceňovaných umelcov na Moste slávy. Svoje tabuľky tam majú napríklad Gina Lolobrigida, Ornela Mutti, Franco Nero, Jean-Paul Belmondo a ďalšie zahraničné i slovenské herecké osobnosti.

Puškinovo múzeum zriadili v renesančnom kaštieli zo 17. storočia v Brodzanoch. Ide o Literárne múzeum venované ruskému básnikovi Alexandrovi Sergejevičovi Puškinovi. V parku za kaštieľom je desať búst významných slovenských a ruských spisovateľov a rodinná hrobka pôvodných majiteľov kaštieľa, rodiny Friesenhofovcov.

Múzeum kolies v Púchove približuje vývoj kolies od najstarších čias až po súčasnosť, ich dobové využitie na rozličných mechanizmoch vrátane diskov áut, v bezpečnostných systémoch, na snehových reťaziach. Najstarším exponátom sú kamenné kolesá staré viac ako 5500 rokov. Výstavnú expozíciu dopĺňajú knihy, obrazy a dokonca aj vtipy viažuce sa ku kolesám.

Sfárať do hnedouhoľnej bane originálnym banským vláčikom možno v Hornonitrianskom banskom skanzene v Bani Cígeľ pri Novákoch. Dobrodružná pešia prehliadka v podzemí trvá tri hodiny a vedie banskými štôlňami dlhými viac ako pol kilometra.

Jedinou hvezdárňou v kraji je Hornonitrianska hvezdáreň v Malých Bieliciach na okraji mesta Partizánske. Dominantou astrocentra je kupola s priemerom päť metrov, kde je umiestnený šošovkovitý ďalekohľad. Okrem denných a nočných pozorovaní hvezdáreň poskytuje odborné výklady z oblasti astronómie, kozmonautiky a príbuzných prírodných a technických vied.

Najsevernejšie položený vinohrad s veľkovýrobňou kvalitných sort vín na Slovensku sa nachádza v Kálnici pri Novom Meste nad Váhom. Je to najsevernejší bod malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Malá obec Nová Bošáca sa preslávila svojou znamenitou slivovicou, ktorú v miestnej pálenici produkujú od roku 1921.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK