Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Cigeľ - Dedina a ľudia v nej so znamením srdca

„Priamo v chotári Cigľa sa nachádzalo niekoľko miest, ktoré boli známe výskytom strašidelných bytostí najrozličnejšieho charakteru. Podľa zápisu kronikára strašilo v Ozanineje jarku – plakávalo tam dieťa, v Dolinách sa ukazoval duch obesenca a tu sa zjavovalo aj strapaté dievča. Na Košariskách cez obed kikiríkal kohút, na Miškeje laze sa cez obed ukazoval zlý duch...“ Aj takéto zaujímavosti nájdete v úplne prvej monografii o obci Cigeľ (okres Prievidza) Cigeľ – Dedina a ľudia v nej so znamením srdca.

Cigeľčania dostali na Vianoce pekný darček. Monografiu o svojej obci pokrstili vodou v piatok 19. decembra 2014.  V kultúrnom dome v Cigli sa stretli všetci tí, ktorí na knihe spolupracovali, ktorí ju podporovali, Cigeľčania a účinkujúci, ktorí vystupovali v kultúrnom programe. Starosta obce Cigeľ a zároveň aj poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Štefan Mjartan, ako aj ďalší poslanci zastupiteľstva TSK, Jozef Stopka a Štefan Gaman si spoločne vychutnali príjemnú atmosféru, ktorú nastolili aj nadchádzajúce sviatky.

Podľa slov zostavovateľky monografie Ivety Géczyovej, ktorá je súčasne aj riaditeľkou Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, sa pri tvorbe knihy stretli aj s tým, ako budú volať najdôležitejších v  obci, jej obyvateľov. Pravopis nášho jazyka hovorí presne, sú to Cigeľčania. Ale v tejto  dedine s prívlastkami podhorská, banícka či partizánska sa našinci volajú Cigľania. Spoluzostavovateľom monografie je aj Lukáš Grešner.

Starosta obce Štefan Mjartan sa netajil pochvalami pre všetkých, ktorí pridali ruku k dielu:  „Môžem povedať len to dobré o tejto knihe. Je to historický deň pre našu obec, pretože doteraz ešte nebola napísaná žiadna kniha o Cigli. Toto je tá prvá a  som rád, že sú tu dnes autori, spoluautori, zostavovatelia, obyvatelia. To ma naozaj veľmi teší.“ Poďakovanie na pódiu patrilo všetkým ďalším autorom a spoluautorom monografie, ktorým sa dostalo potlesku od Cigľanov.

Monografia si na svoje uvedenie do života musela počkať viac ako štyri roky. Už v roku 2010, kedy si Cigeľ pripomenul 650. výročie od svojho založenia, sa začala mravenčia práca, zháňanie finančných prostriedkov, návštevy archívov, rozhovory s pamätníkmi, spracovávanie kapitol, ktorých má kniha spolu dvanásť. Monografia má 260 strán, veľkosť A4 a obsahuje množstvo ilustrácií. Vyšla v náklade 1000 ks s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Obec ju ponúka aj k predaju za 15 €.

autor: JP

Fotogaléria

Cigeľ - dedina a ľudia v nej so znamením srdca - 001
Cigeľ - dedina a ľudia v nej so znamením srdca - 01
Cigeľ - dedina a ľudia v nej so znamením srdca - 02
Cigeľ - dedina a ľudia v nej so znamením srdca - 03
Cigeľ - dedina a ľudia v nej so znamením srdca - 04
Cigeľ - dedina a ľudia v nej so znamením srdca - 05
Cigeľ - dedina a ľudia v nej so znamením srdca - 06
Cigeľ - dedina a ľudia v nej so znamením srdca - 07
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK