Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Dni detskej knihy v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi

Mesto Prievidza, ale aj viaceré mestá a obce hornej Nitry, strávili tri dni minulého týždňa v čarovnom svete detských kníh, pretože v dňoch 9. – 11. apríla 2013 sa Hornonitrianska knižnica v Prievidzi stala prechodným domovom pre viac ako dvadsať osobností, ktoré spája spoločný cieľ – dať deťom do rúk krásnu knihu so zaujímavým príbehom a krásnymi ilustráciami. Svoje diela prišli predstaviť spisovatelia: Július Balco, Roman Brat, Marta Hlušíková, Peter Karpinský, Ľubica Kepštová, Ján Milčák, Toňa Revajová, Paula Sabolová, Ivan Szabó, Juraj Šebesta a Jana Šimulčíková, ilustrátori: Juraj Martiška, Miroslav Regitko a Daniela Zacharová. Druhú časť delegácie tvorili osobnosti, ktoré knihy netvoria, ale ich práca je úzko spojená s knihami pre deti – Gunilla Ekman zo Švédska – psychoterapeutka, ktorá sa zaoberá pôsobením literatúry a čítania na psychický vývin dieťaťa, Eva Hornišová – bibliografka, redaktorka a prekladateľka, Tibor Hujdič – propagátor najlepších kníh pre deti, Katarína Minichová – programová riaditeľka BAB Bratislava, prof. František Jurišič – vedúci Akadémie animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. Privítali sme aj popredných predstaviteľov organizátorov. Za BIBIANU – Medzinárodný dom umenia pre deti a mládež z Bratislavy to bol jej riaditeľ Peter Tvrdoň, asistentka riaditeľa Margita Leskovská a vedúca oddelenia knižnej kultúry a sekretariátu slovenskej sekcie Medzinárodnej únie pre detskú knihu Eva Cíferská. Za SkBBY do Prievidze zavítala jej prezidentka Timotea Vráblová.

Dni detskej knihy sa na Slovensku konajú už od roku 1980. Ich hlavným organizátorom je BIBIANA – Medzinárodný dom umenia Bratislava, SkBBY – Slovenská sekcia Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY) a na regionálnej úrovni vždy iná regionálna knižnica Slovenska. K organizátorom Dní detskej knihy 2013 treba zaradiť aj Spolok slovenských spisovateľov, Slovenskú asociáciu knižníc, časopis Slniečko a Trenčiansky samosprávny kraj. Spoluorganizátormi na regionálnej úrovni boli mesto Prievidza, mesto Handlová, K-2000-združenie na podporu kultúry hornej Nitry, SNM – Múzeum Bojnice, ZUŠ L. Stančeka v Prievidzi. K bezproblémovému priebehu prispeli aj ďalšie organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK Trenčín, ako Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Stredná odborná škola obchodu a služieb v Prievidzi. Pomohli nám viacerí sponzori a priatelia knižnice. Odborné podujatia a besedy vo večerných hodinách vystriedali herci Divadla „A“ a Divadla Shanti, ktorí predstavili umelecké spracovanie historických udalostí, ktoré sa viažu k tohoročným výročiam mesta Prievidza – 900. výročie prvej písomnej zmienky o meste a 630. výročie udelenia mestských privilégií Prievidzi kráľovnou Máriou. Druhý večer spríjemnili svojim vystúpením huslistka a interpretka ľudových piesní Barbora Bročková, hudobník Marek Leporis a člen detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik Maximko Rozenberg, ktorý svojim tancom, spevom a hlavne úsmevom očaril všetkých prítomných.

Dni detskej knihy svojimi aktivitami vzdávajú hold veľkému rozprávkarovi Hansovi Christianovi Andersenovi, na počesť ktorého bol druhý apríl označený za Medzinárodný deň detskej knihy. Podujatia oslavujúce knihy a ich tvorcov nebývajú často. Tie prievidzské priniesli krásne vyznania predstaviteľov organizátorov k rozprávkam, príbehom, čítaniu, významu ilustrácií. Svedčí o tom niekoľko nasledujúcich citátov z ich príhovorov. Riaditeľka Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi Silvia Myšiaková význam podujatia zdôraznila nasledovnými slovami:

„Celoslovenské podujatie Dni detskej knihy je pre autorov, knihovníkov, učiteľov a predovšetkým pre deti úžasná príležitosť zoznámiť sa so svetom písania a s tvorcami detských kníh. Chceme spoločne pootvoriť dvere do tých vašich spisovateľských životov, do sveta príbehov a ilustrácií pre deti...

V dnešnej dobe sa pozornosť verejnosti upriamuje predovšetkým na zvládanie každodenných povinností. Knihy vystriedali elektronické médiá a čitateľská gramotnosť našich detí je na nízkej úrovni, to nie je tajomstvom a výskumy to potvrdzujú ... Deti si dnes užívajú svet so všetkými jeho možnosťami. Hry a život na internete nevyžadujú námahu, zatiaľ čo príbeh v knihe si treba zaslúžiť, a na to im nezostáva čas a najmä, trpezlivosť. Deti každej generácie však potrebujú vedieť, že kniha im poskytne útechu, zábavu, povzbudenie, pochopenie, pokoru i múdrosť ... Vy sa zajtra a pozajtra stretnete s deťmi. Dni ako tieto sú predurčené práve na nové spojenia – vy, vážení hostia, môžete naštartovať v deťoch cit pre krásu slova, pre príbehy, pre fantáziu...“

Vedúca odboru kultúry TSK Ing. Marta Šajbidorová, ktorá na slávnostnom otvorení Dní .. zastupovala zriaďovateľa Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi, hovorila o význame čítania, o prínose všetkých kultúrnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Uviedla konkrétne čísla, ktoré vyjadrovali podporu zriaďovateľa Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi od roku 2002. Boli to nielen financie na chod knižnice, ale aj takmer 220 tisíc Eur investovaných do nákupu novej literatúry, 325 tisíc Eur do rekonštrukcie a interiérového vybavenia knižnice. Samotní spisovatelia ocenili krásu priestorov knižnice, jej estetické, príjemné a účelné vybavenie. Hovorila aj o potrebe a prínose čítania hlavne pre deti. Z jej slov citujeme: „...čítanie u detí podporuje vzdelávanie, rozvíja fantáziu, slovnú zásobu. Základy čitateľských aktivít každého z nás sa formovali predovšetkým v detstve. Pamätáme si na toho, kto nám recitoval prvé veršíky, čítal rozprávky. Spomíname na svoju prvú knižku. Prežívali sme dobrodružstvá hrdinov našich kníh, objavovali sme nekonečnú ríšu fantázie, precestovali celý svet. Ak dieťa číta, v jeho vedomí znejú slová vo forme melódie, hýria farbami. Čítanie je okienko, cez ktoré deti vidia a spoznávajú svet i seba samých...“

Krásne slová na privítanie odzneli aj z úst zástupcu primátorky Prievidze JUDr. Ing. Ľuboša Maxinu, PhD., ktorý okrem iného povedal: „...všetko sa začína v detstve, to je stará pravda a pokiaľ ide o literatúru, platí dvojnásobne. Deti súčasnosti sú vystavené enormnej záťaži a verejnosť je náchylná uveriť predstave, že o čo zložitejší a pestrejší je ich vonkajší život, o to skromnejší majú vnútorný svet. Vy, tvorcovia a podporovatelia tvorby pre deti máte schopnosť ukázať ďalšej generácii detí, že myšlienka sa dá vyjadriť slovom, kresbou, hudbou, že svet je plný krásnych vecí a splniteľných snov... Okrem toho, že vás tu dnes vítam, chcem vám aj poďakovať za to, že dokážete deti osloviť, že ich viete motivovať, že ich viete zabávať, poučiť aj dojať, jednoducho, že sa nenecháte zmiasť ich hlučným vonkajškom, ale trpezlivo a láskavo zapĺňate tiché a vyčkávajúce detské vnútra.

Rok 2013 je rokom výročí mesta Prievidza a celý rok spoločne s obyvateľmi absolvujeme množstvo malých i veľkých podujatí. Hornonitrianska knižnica v Prievidzi je miesto, na ktoré sme hrdí, v rušnom svete dalo by sa povedať, je metaforou rajskej záhrady. Aj tu možno nájsť základné východiská, korene a oporné body, o ktorých som hovoril.

Dni detskej knihy ... tešíme sa, že ste tu, v našom meste, milí autori. Nech sú nasledujúce hodiny pre vás, pre nás, pre deti a ich učiteľov oslavou a želám vám naozaj inšpiratívne stretnutia s najúžasnejšími ľuďmi na svete – samozrejme s deťmi“.

Atmosféra počas troch dní trvania sviatku detskej knihy bola plná očakávania, vzájomného porozumenia, veselosti a úcty. Už ráno 10. apríla sa spisovatelia „rozbehli“ do všetkých základných škôl okresného mesta. Súčasťou Dní detskej knihy boli aj aktivity zahrnuté pod spoločný názov – Kniha na ceste. V rámci nej ilustrátori roztočili Ilustrátorský kolotoč a ďalšie deti mali možnosť prezentovať svoje schopnosti v Čitateľskej olympiáde. Napriek tomu, že na aktivity boli vyčlenené až dve vyučovacie hodiny, rozlúčiť sa s ilustrátormi, vtipnými a veselými súťažami a hlavne s múdrymi a šikovnými deťmi, ktoré úplne popierali výsledky o slabej čitateľskej gramotnosti, bolo pre všetkých ťažké. Čas však neúprosne ubiehal. Všetkých čakalo slávnostné prijatie na mestskom úrade a po ňom opäť veľa detí a veľa besied. Tentoraz sa spisovatelia a ilustrátori rozišli po mestách a obciach okresu. Deti ich už čakali v Bojniciach, Handlovej, Novákoch, Diviackej Novej Vsi, Kanianke, Koši, Lehote pod Vtáčnikom, Nitrianskom Rudne a v Ráztočne.

Ani priestor knižnice však nezostal prázdny. Postupne ho začali zapĺňať knihovníci verejných a školských knižníc nielen z okresu Prievidza. Plánovaný odborný seminár – Tajomné spojenia - sme pre veľký záujem účastníkov museli napokon presunúť do priestorov Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi. Odbornú tému významu lásky, rozprávania rozprávok a príbehov, čítania, kníh a ilustrácií otvorila Gunilla Ekman zo Švédska. Hovorila o svojich výskumoch a skúsenostiach z práce s deťmi vo Švédsku, poukázala hlavne na to, že práca učiteľov aj knihovníkov je poslaním, kde odmenou nie sú financie, ale dôvera a vďačnosť detí, ktorú si možno získať iba otvoreným prístupom. Deti ihneď vycítia, keď budeme niečo iba predstierať. Pani Gunilla nám to svojim bezprostredným, priateľským prístupom predviedla. Získala si všetkých poslucháčov. Celkový dojem potom umocnila Timotea Vráblová, ktorá hovorila o konkrétnych knihách pre deti, ako s nimi pracovať, ako zaujať pozornosť detí a nielen ich učiť čítať s porozumením, ale vytvárať vzájomné putá – tajomné spojenia.

Posledný deň spisovateľov aj ilustrátorov opäť čakali besedy na školách v Prievidzi, Bojniciach, Handlovej, Nedožeroch-Brezanoch a Lazanoch. Na tento deň bolo naplánované aj posledné sprievodné podujatie. Pod názvom Animačný expres sa skrývala prezentácia výberovej kolekcie filmov slovenských tvorcov z Bienále animácie Bratislava. Predstaviť ju žiakom prišli odborníci najpovolanejší, a to PhDr. Katarína Minichová programová riaditeľka BAB a profesor František Jurišič vedúci Akadémie animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU Bratislava.

Celkove sa počas Dní detskej knihy 2013 uskutočnilo takmer 45 autorských stretnutí za účasti viac ako 1500 detí, tri sprievodné podujatia, do ktorých bolo aktívne zapojených 178 žiakov a jedno odborné podujatie za účasti 52 knihovníkov a učiteľov.

Dni detskej knihy 2013 neboli iba o práci a autorských stretnutiach, aj keď tie boli ich hlavným poslaním. Boli aj o predstavení pamätihodností, tradícií a krás mesta a okresu, v ktorom sa konali. Prvý deň sme tvorcom detských kníh priblížili národnú kultúrnu pamiatku piaristický barokový Kostol najsvätejšej Trojice v Prievidzi. Informácie v podaní kunsthistoričky Mgr. Barbory Matákovej si spisovatelia – majstri slova – vypočuli s veľkým záujmom a obdivom nielen pre množstvo faktografických informácií, ale aj pre krásu jej slovenčiny a prejavu. Samozrejme sme nevynechali ani najvýznamnejšiu kultúrnu pamiatku nášho regiónu – Bojnický zámok, ktorého prehliadka so sprievodným slovom Ing. Erika Kližana bola nielen zaujímavá, ale aj vtipná a priateľská. Ďakujeme všetkým, ktorí nám umožnili spríjemniť spoločne strávené tri dni.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK