Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Medzinárodná dejepisná súťaž premiérovo v Trenčianskom kraji

Prvá a druhá Československá republika. Tak znela téma XXII. ročníka dejepisnej súťaže gymnázií všetkých krajov Českej a Slovenskej republiky, do ktorej sa zapojilo aj päť gymnázií v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja - Gymnázium Janka Jesenského Bánovce nad Bebravou, Gymnázium Myjava, Gymnázium Považská Bystrica, Gymnázium Púchov, Gymnázium Ľudovíta Štúra Trenčín.

V našom kraji súťaž slávnostne otvorili europoslankyňa Monika Smolková, poslankyňa NR SR Magda Košútová a predseda TSK Jaroslav Baška. Organizačne ju zabezpečili Odbor školstva TSK a Krajské centrum voľného času Trenčín.

„Som veľmi rád, že z jedenástich gymnázií v našej zriaďovateľskej pôsobnosti tu máme päť. Osobne som sa presvedčil, že naše gymnáziá sú na veľmi dobre úrovni. Téma dnešného dňa je spoločná Československá republika a ide o akúsi symboliku, pretože podľa môjho názoru sa naše dve krajiny rozdelili, aby sa mohli opäť stretnúť v Európskej únii a neodcudzili sa jedna druhej. Teší ma preto aj účasť europoslankyne Moniky Smolkovej,“ otvoril súťaž župan.

Po hodine vypracovávania odpovedí a vyhodnotení skončilo na treťom mieste Gymnázium Púchov, na druhom Gymnázium Považská Bystrica a prvú priečku obsadilo Gymnázium Janka Jesenského Bánovce nad Bebravou. Ocenenia víťazom odovzdal riaditeľ Úradu TSK Juraj Gerlici.

Dejepisná súťaž študentov gymnázií, organizovaná Gymnáziom Cheb, je už niekoľko rokov najväčším stretnutím stredoškolských študentov – historikov v Českej a Slovenskej republike. Koná sa každoročne od roku 1992, v posledných rokoch za účasti trojčlenných tímov študentov zo 75 gymnázií Českej a Slovenskej republiky.

Vzhľadom na mimoriadny záujem sa v stredu 9. apríla 2014 po prvýkrát uskutočnili krajské kolá vo všetkých krajoch ČR a SR, do ktorých sa prihlásilo celkovo 262 gymnázií z oboch republík. Z krajských kôl následne vzišiel tradičný počet 75 gymnázií, ktoré sa stretnú 20. novembra 2014 v Chebe.

Stredoškolskej súťaže sa pravidelne osobne zúčastňuje aj množstvo renomovaných českých historikov, napr. prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., prof. PhDr. Milan Hlavačka, CSc., prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. Odbornými garantmi aktuálneho ročníka sú prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D. a významný slovenský historik prof. PhDr. Roman Holec, CSc.

Záštitu nad Dejepisnou súťažou študentov gymnázií pravidelne preberajú najvyšší ústavní činitelia Českej a Slovenskej republiky.

V posledných rokoch sa darí zapájať do otázok IV. kola prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky významné osobnosti oboch republík, medzi nimi boli napríklad významní umelci Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Viktor Preiss, Karel Gott, Magda Vášáryová, Štefan Kvietik, lekári Pavel Pafko, Jan Pirk, športovci Jan Železný, Bára Špotáková, Ivo Viktor, Jozef Golonka a politici Miloš Zeman či Ivan Gašparovič.

Na finančnom zabezpečení sa okrem desiatok spoločností a podnikateľov pravidelne podieľa väčšina členov Vlády Českej republiky, väčšina členov Poslaneckej snemovne i Senátu Parlamentu Českej republiky, stretnutie finančne podporujú taktiež desiatky mestských a krajských úradov Českej republiky. Do aktuálneho ročníka sa po prvýkrát zapojili i predstavitelia Vlády Slovenskej republiky a poslanci Národnej rady Slovenskej republiky.

Väčšina takto získaných peňazí je použitá na zakúpenie kníh, ktoré sa zaoberajú históriou pre všetkých účastníkov dejepisnej súťaže.

Fotogaléria

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK