Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

RES IPSA LOQUITUR – Vec hovorí sama za seba

Kultúra patrí neodmysliteľne k človeku a návšteva kultúrnych podujatí sa stala súčasťou jeho života. Spájanie relaxu a oddychu s objavovaním nového a nepoznaného však vytvára aj bariéry, ktorých zdolávanie je pre skupinu znevýhodnených obyvateľov neraz mimoriadne ťažké. Búranie takýchto zábran si predsavzal aj kolektív zamestnancov Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Aktívne reagoval na výzvu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, dotýkajúcu sa sprístupňovania výstav a expozícií múzeami Slovenska občanom so zdravotným postihnutím.
Spracovanie projektu špeciálnej prezentácie pre zrakovo postihnutých ľudí s názvom RES IPSA LOQUITUR - Vec hovorí sama za seba do grantovej schémy Ministerstva kultúry SR v roku 2009 bolo prvým krokom hornonitrianskych múzejníkov v úsilí prispieť k skvalitneniu života vybranej cieľovej skupiny a ich integrácii do spoločnosti. Schválenie projektu výstavy autorského tandemu Mgr. Jaroslava Kupčoková - Ing. Katarína Keratová, tak otvorilo cestu pre naplnenie tejto výzvy aj v podmienkach Trenčianskeho kraja. Prezentácia sa symbolicky otvára práve v roku, kedy si pripomíname 200. výročie narodenia Luisa Brailla, vynálezcu písma pre nevidiacich.
Prvotným cieľom výstavy, ktorú sprístupnili 29. októbra 2009 a potrvá do 24. novembra 2009 v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, je obohatiť duchovný svet našich spoluobčanov s poškodením zraku, hoci niet pochybností o tom, že znásobí aj doterajšie poznania širokej návštevníckej verejnosti.
Samotná výstava poskytuje prehľad historického vývoja prírody a spoločnosti Slovenska. Prezentácia rozčlenená na 11 tematických celkov, je zostavená z voľne prístupných muzeálnych exponátov a ich kópií  z fondu múzea, určených k hmatovému vnímaniu, v doplnení s textovými informáciami.
Úvodné pasáže spoločenských dejín, venované predpísomným obdobiam, dokumentujú život človeka archeologickými artefaktmi, počnúc dokladmi primitívnych nástrojov z počiatkov ľudských dejín cez predmety úžitkovej povahy až po šperky ďalších období. Výrobky z remeselníckych dielní predstavujú významné zastúpenie remeselnej výroby, ktorá ekonomicky posúvala prevažne poľnohospodársky orientované Slovensko. Život a prácu na dedinách dokladá etnologický materiál. Priblížené sú aj rôzne historické
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK