Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Rudolf Dobiáš pokrstil knihu Litánie k slobode

V sobášnej sieni Mestského úradu v Trenčíne sa vo štvrtok 8. októbra stretli priatelia a priaznivci tvorby spisovateľa Rudolfa Dobiáša na prezentácii jeho najnovšej knihy Litánie k slobode a zároveň pri príležitosti životného jubilea 75. narodenín tohto významného regionálneho autora. Slávnostného podujatia sa zúčastnil aj predseda TSK MUDr. Pavol Sedláček, MPH.

Rudolf Dobiáš pokrstil knihu Litánie k slobode

Spisovateľ - prozaik, básnik, autor literatúry pre deti a mládež sa narodil v Dobrej pri Trenčíne. V súčasnej slovenskej literatúre má výnimočné postavenie tak svojimi životnými osudmi, ako aj témami svojich kníh.
V roku 1953 ho zatkli a odsúdili na 18 rokov väzenia za „protištátnu činnosť". Po siedmich rokoch strávených v jáchymovských uránových baniach sa v roku 1960 vrátil do rodiska v Dobrej pri Trenčíne, ale o svojej trpkej skúsenosti začal písať knihy až o tridsať rokov neskôr.
Do sveta literatúry vstúpil cez rozhlas, rozprávkové hry, dramatizácie pre školské vysielanie a neskôr básničky do detských časopisov. Knihy ako Vietor v klobúku, Veľké biele vtáky, Hrdličky, Lupeň zlatej ruže, či Motýľ v škrupine, sa v sedemdesiatych rokoch stali súčasťou čitateľského sveta slovenských detí.

Rudolf Dobiáš pokrstil knihu Litánie k slobode

Rudolf Dobiáš je tiež básnikom. V roku 1977 vydal básnickú zbierku Slávnosti jari a v r. 2004 zatiaľ poslednú básnickú zbierku Medzi trávou a vetrom (Básne z budúcej pozostalosti).
Po páde komunizmu v novembri 1989 uzreli svetlo sveta jeho knihy o „nezabúdaní a odpustení" Temná zeleň, Tajní ľudia, Zvony a hroby.
Je zostavovateľom dvojzväzkovej publikácie Triedni nepriatelia I. a II., ktorá zachytáva dokumentárnym spôsobom svedectvá o brutalite komunistického režimu.
V doslove k poslednej knihe R. Dobiáša Znovuzrodenie (2007) spisovateľ Anton Baláž píše: „Znovuzrodenie nateraz završuje Dobiášov veľký epický cyklus príbehov o nezabúdaní a odpúšťaní... Dobiášove prozaické knihy z prítmia významne obohatili súčasnú slovenskú literatúru, nanovo zvýraznili jej humanistickú tradíciu a zároveň vytvorili dramatický a umelecky sugestívny obraz temných stránok slovenského života v druhej polovici 20. storočia." A môžeme dodať, že v Dobiášovom podaní sú temné stránky života vyvažované hľadaním a nachádzaním mravných hodnôt.
V roku 1996 udelil Spolok slovenských spisovateľov Rudolfovi Dobiášovi Cenu SSS za knihu Temná zeleň a v r. 2004 Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru Cenu Fra Angelica za prínos kresťanských hodnôt do umenia,
Rudolf Dobiáš je tmeliacim prvkom a „dobrým duchom" nielen v spisovateľskej obci, ale aj v kruhoch výtvarníkov a fotografov v Trenčianskom kraji, kde ho výtvarnícka obec považuje za „verbálneho kurátora" výstav. Jeho pôsobenie však ďaleko prekračuje hranice nášho kraja, ktorý reprezentuje nielen na vo všetkých kútoch Slovensku, ale aj v zahraničí.
Ako spisovateľ je veľmi populárny a absolvoval množstvo stretnutí a besied s dospelými i deťmi, napr. v Považskej Bystrici, Novom Meste n/V., Handlovej, Neporadzi, v Novej Dubnici i Dubnici n.Váhom a pod. Napomáha v činnosti nielen Literárnemu klubu v Trenčíne, osobitý vzťah majú k nemu členovia Literárneho klubu Poet v Prievidzi. Často sa zúčastňuje aktivít oboch klubov. Vystupuje v roli hostiteľa na stretnutiach spisovateľov so vzťahom k Trenčianskemu kraju a vlastne práve jeho osobnosť je jedným z lákadiel, pomocou ktorých nás spisovatelia navštevujú.
K významnému životnému jubileu Rudolfovi Dobiášovi srdečne blahoželáme!

Rudolf Dobiáš pokrstil knihu Litánie k slobode

 

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK