Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Trenčiansky župan na hornonitrianskom basketbalovom derby BC Prievidza vs. MBK Handlová

Valentínska sobota 14. februára 2015 patrila v Niké Aréne v Prievidzi 108. hornonitrianskemu derby BC Prievidza vs. MBK Handlová. Pred zrakmi 2300 divákov, medzi ktorými nechýbal ani predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), Jaroslav Baška, sa domáci klub BC Prievidza postaral o víťazstvo nad MBK Handlová výsledným skóre 97:84. Víťazná séria zápasov domáceho basketbalového klubu tak pokračuje aj naďalej.

Banícke derby, ktorého sa nesie v duchu vzájomnej športovej rivality oboch klubov, zaplnilo prievidzskú Niké Arénu takmer do posledného miesta. Hoci bol najväčší klasický basketbalový súboj na Slovensku v začiatočných minútach vyrovnaný, v závere prvej štvrtiny sa domáci BC Prievidza dostal do vedenia. K najväčšiemu vyhroteniu došlo v druhom polčase, no domáci klub si vedenie udržal až do konca zápasu. Po zápase basketbalisti venovali priestor autogramiáde a rozhovorom s prítomnými fanúšikmi.

História baníckeho derby siaha do roku 1947, keď v Prievidzi vznikol basketbalový klub Sokol Prievidza. V Handlovej klub vznikol v roku 1941 a založili ho študenti; bratia Machovci, nadšenci basketbalu. Prvé derby sa odohralo 22. 11. 1969. S rozdielom jedného bodu zvíťazila Prievidza v pomere 78:77. Najviac bodov v zápase padlo v sezóne 1998/1999, keď vyhrala Prievidza  v pomere 116:112. Basketbal na hornej Nitre získal najväčšiu popularitu v roku 1977, keď sa v Prievidzi postavila na tie časy najmodernejšia hala v Československu. Dodnes je jednou z najlepších.