Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

European enterprise platform

Od svojho vzniku v marci 2007 funguje Európska Podnikateľská Platforma (European Enterprise Platform-EEP) ako neformálne združenie regiónov a spoločností bez akejkoľvek politickej agendy a s nasledujúcou účasťou:

Regióny:

  • East Midlands (GB) - momentálne v úlohe koordinátora
  • Dom Holandských regiónov (NL)
  • Plzeň (CZ)
  • Národné združenie miestnych úradov Rumunska
  • Západné Fínsko (FI)
  • Chorvátske regióny (HR)
  • Andalúzia (ES)
  • Lombardia (IT)
  • Kujawssko-Pomorskie (PL)

Spoločnosti: Motorola, Nokia, Hewlett Packard, Microsoft, Cisco, Intell, Dell, Tata Consulting Services, KBOR Research

Účasť na EEP je otvorená ktorémukoľvek regiónu či spoločnosti, ktoré prejavia záujem participovať na existujúcej alebo novej sfére spolupráce. Predsedníctvo EEP funguje na rotujúcom princípe a momentálne EEP predsedá región East Midlands (UK). Účasť na EEP nevyžaduje členské poplatky.

Medzi hlavné ciele EEP patrí:

  • Slúžiť ako dvojsmerné prepojenie medzi regiónmi a firmami so zámerom preskúmať ako verejno-súkromná spolupráca obohacuje regionálnu konkurencieschopnosť a ako zahrnúť regionálnu politiku do konkrétnych projektov.
  • Slúžiť ako miesto kontaktu pre európske inštitúcie na zapojenie sa do dialógu medzi regiónmi a firmami na tému regionálneho ekonomického rozvoja.
  • Sústrediť sa na informačné a komunikačné technológie (IKT) a vnímať ich ako kľúč k ekonomickému regionálnemu rozvoju.

Pri plnení svojich úloh, sa EEP snaží aktívne prepojiť s inštitúciami EÚ, konkrétne s Komisiou ( GR Regionálna politika, GR Informačná spoločnosť, GR Podnikanie), Európskym Parlamentom, Radou, a Výborom Regiónov.
Základným rozdielom medzi EEP a ostatnými iniciatívami je jeho mechanizmus predvídania a varovania účastníkov v oblasti politiky a vývoja projektov. Členovia EEP sa delia o neutrálne, proaktívne a reaktívne informácie, podporu a rady.

Agenda seminára z 10.septembra 2007, Brusel:

Priority stretnutia odzrkadľujú aj priority samotného EEP:

  1. Využiť možnosti sprostredkovať širokému publiku úlohy a ciele EEP v rámci Open Days 2007.
  2. Spolupráca medzi regiónmi a firmami má umožniť pochopenie vlastných stanovísk a odborných znalostí so zámerom informovať tvorcov regionálnej politiky.  Prvým príkladom tejto aktivity je „Súhrnný Dokument o IKT a širokopásmovom pripojení [1], ktorý bude prezentovaný na Open Days 2007.
  3. EEP zahŕňa tri výskumné oblasti [2]:
  • Stredne a malé podniky a ich využívanie IKT
  • IKT a efektívna spotreba energie
  • „e-logistika“

Účastnícke regióny a spoločnosti sa plánujú zamerať aj na iné možnosti spolupráce na regionálnej úrovni.
Ústredným bodom stretnutia bola prezentácia EEP. Richard Woods z regiónu East Midlands, ktoré v súčasnosti predsedá EEP, predstavil v krátkosti ciele a úlohy EEP. Vyzdvihol najmä jedinečnosť EEP, ktorá spočíva v princípe fungovania na báze spolupráce medzi jednotlivými regiónmi a firmami (a nie medzi regiónmi navzájom). Výhodou zapojenia sa do EEP je teda možnosť využiť sprostredkovanie dvojsmerného dialógu medzi verejným a súkromným sektorom (a príležitosť upútať pozornosť inštitúcií EÚ) a podieľať sa na odstraňovaní prekážok v podobe predpisov a nariadení.

Dôležitým bodom bolo pozvanie na pripravovaný Seminár o udržateľnom ekonomickom vývoji ako partnerstve medzi regiónmi a medzinárodnými spoločnosťami [3], ktorý sa bude konať 10. októbra 2007 za účasti komisárky Danuty Hübner. Seminár sa uskutoční formou bilatelárnych stretnutí, a predstavuje príležitosť pre regióny nadviazať kontakty so súkromným a verejným sektorom (predpokladá sa účasť verejných činiteľov, ktorí sa zúčastňujú na Open Days 2007)

Lizanne Scott [4] zo spoločnosti Motorola prezentovala „Súhrnný dokument o IKT a širokopásmovom pripojení‘ a jeho cieľ, ktorým je zvýšenie konkurencieschoponosti v Európe, potreba spolupráce na regionálnej, národnej a európskej úrovni ako aj zlepšenie infraštruktúry v oblasti širokopásmového pripojenia. Dokument je pragmatickym príkladom fungovania EEP a bude prezentovaný Komisii (GR pre regionálnu politiku), Portugalskému predsedníctvu a Stálym zastúpeniam pri EÚ.

V súlade s prioritami EEP na seminári odzneli príklady dobrej praxe z troch oblastí spolupráce:

  1. Oblasť Stredné a malé podniky a  využívanie IKT prezentovali zástupkyňa regiónu Lombardie - Elena Magni a zástupca spoločnosti Nokia - Serge Ferre [5].
  2. Oblasť IKT a efektívna spotreba energie prezentovali Katarina Bulic - zástupkyňa Chorvátskych regiónov a zástupca spoločnosti Hewlett Packard - Jan Willem-Scheijgrond [6]. (prezentovali príklad efektívnej  spotreby energie na verejných úradoch, vzdelávanie ľudí v danej oblasti a zvýšenie dopytu po produktoch zaručujúcich energetickú efektívnosť).
  3. Oblasť e-logistiky prezentovali zástupca holandského regiónu Gelderland - Peter Papegaaij a Colum Joyce zo spoločnosti KBOR Research.

Viac informácií : http://www.cor.europa.eu

Isabel Poli, EEP Secretariat

c/o East Midlands European Office
Avenue d'Auderghem 22-28
Brussels, B-1040 Belgium

E-mail: Isabelp@EastMidlandsEurope.org
Tel: 00 32 2 735 99 38
Fax: 00 32 2 735 2758
GSM: 0032 484 61 39 07


[1] Synthesis Document on ICT and Broadband
[2] exploratory workstreams
[3] Sustainable economical development: A partnership between multinationals and regions‘
[4] Lizanne Scott, Senior Director, Government Relations – Europe (Motorola)
[5] Serge Ferré Head of Nokia EU Representation Office
[6] Jan-Willem Scheijgrond, Director, Government Affairs – EU (HP)

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK