Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Rada Európy

Rada Európy (po angl. Council of Europe) je najstaršia európska politická organizácia pre medzivládnu a medziparlamentnú spoluprácu. Je to medzinárodná organizácia európskych štátov, ktorej členom sa môže stať ktorýkoľvek európsky štát, za podmienky, že dodržiava princípy právneho štátu, ochrany ľudských práv a základných slobôd pre všetky osoby spadajúce pod jeho právomoci.

Základné ciele Rady Európy:

  • ochrana ľudských práv
  • posilňovanie pluralitnej demokracie a právneho štátu
  • zvyšovanie povedomia a podpora rozvoja európskej kultúrnej identity a rozmanitosti
  • nachádzanie riešení na výzvy, ktorým čelí európska spoločnosť
  • konsolidácia demokratickej stability v Európe prostredníctvom politických, legislatívnych a ústavných  reforiem

Vznik Rady Európy: 5. máj 1949 z iniciatívy desiatich zakladajúcich štátov v Londýne keď vstúpil do platnosti „Štatút Rady Európy".

Zakladatelia: Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Nórsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Švédsko a Taliansko. K zakladajúcim desiatim členom postupne pristúpili: Grécko a Turecko (august 1949), Island a Nemecko (1950), Rakúsko (1956), Cyprus (1961), Švajčiarsko (1963), Malta (1965), Portugalsko (1976), Španielsko (1977), Lichtenštajnsko (1978), San Marino (1988), Fínsko (1989), Maďarsko (1990), Poľsko (1991), Bulharsko (1992), Estónsko, Litva Slovinsko, Česká republika, Slovenská republika  (od 30. 6. 1993), Rumunsko (1993), Andorra (1994), Lotyšsko, Albánsko, Moldavsko, Ukrajina, Macedónsko (1995), Ruská federácia, Chorvátsko (1996), Gruzínsko (1999), Arménsko a Azerbajdžan (2001), Bosna a Hercegovina (2002), Srbsko (2003),  Monako (2004) a Čierna Hora (2007).

Rada má v súčasnosti 47 členských štátov.

Kandidát na členstvo: Bielorusko (od roku 1993)

Štatút pozorovateľa: Kanada, Svätá stolica, Japonsko, Spojené štáty americké a Mexiko využívajú štatúty pozorovateľov v medzivládnych orgánoch Rady Európy.

Sídlom Sekretariátu Rady Európy je Štrasburg (Palác Európy - Palais de l'Europe) - Francúzsko.

Stály personál Rady Európy tvorí približne 1 800 medzinárodných zamestnancov vo všetkých členských štátoch na čele s generálnym tajomníkom.

Oficiálnymi jazykmi organizácie je francúzština a angličtina. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy však používa ako pracovné jazyky i nemčinu, taliančinu a ruštinu. Na webovej stránke Rady Európy sa však nachádza mnoho textov preložených do viacerých jazykov.

Orgány Rady Európy:

  • Výbor ministrov (zložený z ministrov zahraničných vecí členských krajín)
  • Parlamentné zhromaždenie
  • Kongres miestnych a regionálnych samospráv
  • Sekretariát generálneho tajomníka
  • Európsky súd pre ľudské práva

Štruktúra spolupráce:

  • Výbor ministrov je rozhodovací orgán Rady Európy. Tvoria ho ministri zahraničných vecí všetkých 47 členských štátov alebo ich stáli zástupcovia.
  • Parlamentné zhromaždenie je poradný orgán, ktorého členov vymenúvajú národné parlamenty (315 členov a 315 náhradníkov).
  • Kongres miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy je konzultatívny orgán zložený zo zástupcov miestnych a regionálnych samospráv. Vlády, národné parlamenty a miestne a regionálne samosprávy sú teda zastúpené oddelene.
  • Konferencia medzinárodných mimovládnych organizácií (MMVO) Rady Európy združuje približne 400 MMVO, ktoré majú v Rade Európy participačný štatút.

Dňa 30. septembra 2009 bol za generálneho tajomníka organizácie zvolený Thorbjørn Jagland, ktorý na poste nahradil Terryho Davisa. Generálny tajomník je volený na päťročné obdobie, riadi a koordinuje činnosť organizácie.

Práca Rady Európy vedie k európskym dohovorom a dohodám, podľa ktorých členské štáty následne harmonizujú a dopĺňajú vlastnú legislatívu tak, aby bola v súlade s prijatými textami.
K niektorým dohovorom a dohodám môžu pristúpiť aj nečlenské krajiny. Výsledky štúdií a aktivít sú k dispozícii vládam, čo im pomáha upevňovať spoluprácu a spoločenský pokrok v Európe.
Rada Európy prijíma aj čiastkové dohody, ktoré umožňujú spoluprácu formou "variabilnej geometrie", čo znamená, že niekoľko členských krajín vyvíja so súhlasom ostatných členov špecifickú činnosť, o ktorú majú spoločný záujem.

Rozpočet

Radu Európy financujú vlády členských štátov. Príspevky sa vypočítavajú podľa počtu obyvateľov a HDP. Riadny rozpočet Rady Európy na rok 2010 je 218 miliónov eur. Príspevok Slovenska bol stanovený na 824 tisíc eur.

Rada Európy predstavuje viac ako 800 miliónov Európanov.

Európska vlajka
Európsku vlajku tvorí kruh z dvanástich zlatých hviezd na modrom podklade. Tento návrh Parlamentného zhromaždenia prijal Výbor ministrov v roku 1955.
Kruh z hviezd symbolizuje jednotu európskych národov. Ich počet zostáva nemenný, lebo je výrazom plnosti a dokonalosti. (Od mája roku 1986 je táto zástava aj oficiálnym symbolom Európskej únie.)

Európska hymna
V januári 1972 prijal Výbor ministrov za európsku hymnu predohru k Óde na radosť z 9. Beethovenovej symfónie. Hudobné aranžmán pochádza od Herberta von Karajana. Hymna sa hráva pri slávnostných európskych príležitostiach.

Deň Európy
V roku 1964 Výbor ministrov rozhodol, že 5. máj - deň vzniku Rady Európy - sa bude sláviť ako Deň Európy. Jeho cieľom je užšie zapojiť občanov do procesu európskeho zjednocovania. 

Slovenská republika a Rada Európy

Dátum vstupu:
Slovenská republika sa stala členom Rady Európy dňa 30. júna 1993.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy
Slovensko v Parlamentnom zhromaždení RE zastupuje delegácia piatich poslancov a piatich náhradníkov.

Vedúcou delegácie je Oľga Nachtmannová (Klub SMER-SD), členmi delegácie sú poslanci: József Berényi (Klub SMK-MKP), Sergej Chelemendik (Klub SNS), Pavol Kubovič (Klub SDKÚ), Peter Pelegrini (Klub SMER-SD)

Náhradníci: Július Brocka (Klub KDH), Iván Farkas (Klub SMK-MKP), Jaroslav Paška (Klub SNS), Tatiana Rosová (Klub SDKÚ), Milan Urbáni (Klub ĽS-HZDS)

Politické skupiny v PZ RE: SOC (Socialistická); EPP/CD (Skupina európskych ľudových strán/kresťansko-demokratická); EDG (Európska demokratická skupina); LDR (Liberálna, demokratická a reformná skupina); UEL (Spojená európska ľavica).

Výbor ministrov
SR vo Výbore ministrov RE reprezentuje minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
Veľvyslanec Emil Kuchár je vedúci Stálej misie SR pri Rade Európy.

Kongres miestnych a regionálnych samospráv Európy
Slovensko zastupuje delegácia piatich zástupcov a piatich náhradníkov:

Komora miestnych samospráv (Chamber of Local Authorities):
Zuzana Balážová, primátorka Kremnica
Jaroslav Hlinka, starosta, Košice-Juh
Jozef Petúšik, starosta Dolný Lopašov

Komora regiónov (Chamber of Regions):
Milan Murgaš, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja
Pavol Sedláček, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja

Náhradníci :

Komora miestnych samospráv:
Milan Ftáčnik, starosta BA - Petržalka
Anna Nemčíková, primátorka Gelnica

Komora regiónov:
Iveta Babicová, poslanec Trnavského samosprávneho kraja
Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja
Ivana Siegl - Kniežová, poslanec Bratislavského samosprávneho kraja

Tajomníkom delegácie CLRAE je riaditeľ zahraničnej sekcie ZMOS Boris Tonhauser.

Ďalšie orgány Rady Európy
Národná vyslankyňa pre šport, toleranciu a fair play - Katarína Ráczová 

Ľudské práva
Slovensko ratifikovalo Európsky dohovor o ľudských právach a uznalo právo na individuálnu sťažnosť 18. mája 1992 .
Sudcom pri Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu je Ján Šikuta.

Informačná kancelária Rady Európy v Bratislave
Rozširuje informácie o výsledkoch celoeurópskej spolupráce na pôde Rady Európy a podieľa sa na organizácii podujatí európskeho charakteru. Webová stránka: www.radaeuropy.sk

Kontaktné údaje:
Informačná kancelária Rady Európy
Klariská 5, P.O.Box 217
810 00 Bratislava
centrum@radaeuropy.sk

Zdroje:
http://www.europskaunia.sk/rada_europy
http://www.radaeuropy.sk/
http://sk.wikipedia.org/wiki/Rada_Eur%C3%B3py
http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=102

Pozn.: Rada Európy nie je to isté ako  Európska rada!

Radu Európy si ľudia často mýlia s Európskou radou. V skutočnosti je Rada Európy úplne odlišnou organizáciou, ktorá je plne právne nezávislá od Európskej únie. Európska rada je orgánom Európskej únie. ER určuje smery politiky a rozvoja Únie. Európsku radu tvoria hlavy štátov alebo vlád.

 

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK