Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Folklórna skupina Hájiček z Chrenovca-Brusna

Folklórna skupina Hájiček - ocenenie cr 2010vznikla v roku 1979. Od samého začiatku je jej vedúcim Ing. Emil Trgiňa. Za obdobie svojej činnosti sa vypracovala medzi najznámejších predstaviteľov folklórneho hnutia v regióne Horná Nitra. Skupina absolvovala množstvo vystúpení – od najväčších celoslovenských festivalov Východná, Detva, Myjava, až po rôzne regionálne a miestne podujatia. Viackrát sa zúčastnila i celoslovenských prehliadok Nositelia tradícií, napríklad v roku 1991 v Žiline s pásmom „Vyplácanie valacha a mládenecká zábava na Štefana“ a v roku 2000 v Rimavskej Sobote s pásmom „Na mlynskom moste“ a celoslovenskej prehliadky speváckych skupín: v roku 1997 v Krompachoch s pásmom „Vianočné koledy Gašpara Drozda“.

Svoju obec, región Horná Nitra, ale i Slovensko skupina úspešne reprezentovala aj v zahraničí, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Francúzsku, Švajčiarsku, Srbsku a na Ukrajine.

Repertoár skupiny tvorí 19 scénických programov, v ktorých je spracované prakticky celé ročné a väčšina rodinného zvykoslovia. Scenáre týchto programov sú vypracované na základe podrobného výskumu vlastnej obce a susedných obcí v handlovskej doline. Z repertoáru folklórnej skupiny sú najznámejšie vianočné koledy a pastorely zo zbierky miestneho učiteľa a organistu Gašpara Drozda zo začiatku 19. storočia, na základe ktorých vznikla pieseň „Daj Boh šťastia tejto zemi“. Tá sa stala jednou z najspievanejších piesní v predvianočnom a vianočnom období na Slovensku.

Folklórna skupina Hájiček - ocenenie cr 2010Skupina Hájiček je známa aj organizovaním rôznych folklórnych podujatí na Hornej Nitre. V spolupráci s OcÚ Chrenovec, KC Bojnice a mnohými známymi folkloristami a etnografmi organizuje medzinárodný ekumenický festival vianočných piesní a tradícií v autorskom aj v ľudovom stvárnení „Dni kolied kresťanov Slovenska“, ktorý začal písať svoju históriu v roku 1991, v decembri 2009 sa konal už 19. ročník tohto krásneho podujatia.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK