Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Ivan Kováčik

Ivan Kováčik

kovacikIvan Kováčik ocenený za osobitný prínos v oblasti cyklistického športu, výchovy dorastu a za organizovanie športových podujatí celoslovenského a európskeho významu.

Je predsedom cyklistického klubu EPIC Dohňany a jedným z jeho zakladateľov. CK v Dohňanoch vznikol neoficiálne v roku 1996. Prví nadšenci horskej cyklistiky vo svojom voľnom čase začali podnikať cyklistické túry do blízkeho okolia či vzdialenejšie miesta v rámci Slovenska. V júli 1997 vznikla v hlavách nadšencov myšlienka usporiadať amatérsky pretek v jazde na horských bicykloch. Toto podujatie pod názvom "O putovný pohár obce Dohňany" sa aj úspešne zrealizovalo. Takto sa začala éra hodových pretekov v jazde na horských bicykloch v Dohňanoch. Každý rok v rámci hodových osláv si mali možnosť zmerať sily všetci, ktorí mali chuť si zašportovať na horských bicykloch. Klub organizačne rástol a výsledkom bolo založenie občianskeho združenia pod názvom Cykloklub MTB Dohňany s následnou plnou akceptáciou v národných štruktúrach, od roku 2009 klub používa názov CK EPIC Dohňany. CK MTB stal každoročným organizátorom pretekov Slovenského pohára a v roku 2004, organizoval Majstrovstvá Slovenskej republiky v XC MTB. Po dobrých skúsenostiach s organizovaním podujatí slovenského charakteru, získal klub možnosť medzinárodnej prezentácie a konfrontácie - v roku 2006 prvýkrát organizoval „Grand Prix Dohňany 2006“ - medzinárodný pretek, ktorý bol zapísaný v kalendári Medzinárodnej cyklistickej federácie UCI v kategórií E-2 v ročníku 2006. Podujatie rovnakej úrovne úspešne organizoval aj v roku 2007. Po pozitívnom hodnotení predchádzajúcich podujatí získal možnosť organizovania preteku na úrovni kategórie E-1 Medzinárodnej cyklistickej federácie UCI. Pretek uvedenej kategórie E-1 UCI sme organizovali v rokoch 2008 a 2009. V júni 2010 klub organizoval medzinárodné cyklistické preteky v kategórii E-1 UCI opäť pod názvom Grand Prix Dohňany 2010. V roku 2011 dostal CK EPIC Dohňany unikátnu možnosť organizovať Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike, ktoré boli v doterajšej histórii Slovenska jediným podujatím takéhoto charakteru v mladom olympijskom športovom odvetví.

Najvýznamnejšie organizované podujatia:

Horská cyklistika:
2004 – Slovenský pohár v XC MTB
2006 – 2007 – Európsky pohár v MTB XCO E-2 UCI
2008 – 2010 – Európsky pohár v MTB XCO E-1 UCI
2011 – Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike

Cestná cyklistika:
2010 – 2013 – Karpatské preteky kuriérov U-23/Poľsko- Slovensko/
2012 – Spoločné majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike
2012 – 2013 – Okolo Slovenska

4. marca 2012 udelila Európska cyklistická únia na svojom kongrese v španielskom meste Segovia cyklistickému klubu EPIC DOHŇANY prestížnu cenu "Najlepší organizátor európskeho šampionátu v roku 2011". V roku 2011 a 2012 sa jazdci  klubu ako členovia reprezentačného tímu SR v cestnej cyklistike zúčastnili známeho a veľmi náročného preteku Paris – Roubaix. Klub pravidelne organizoval okresné kolo  Národnej cyklistickej súťaže na horských bicykloch o Pohár Antona Tkáča  pre deti základných a stredných škôl v okrese Púchov.

Vyvíja aktivity aj v zimných mesiacoch, kedy organizuje veľmi populárne preteky v sánkovačke na všeličom pre deti, alebo preteky v zimnom triatlone.
Okrem organizovania športových podujatí priamo v obci Dohňany sa zúčastňujú členovia klubu pretekov Slovenského pohára v MTB XC, maratónov na Slovensku či v susednom Česku. Podnikajú rôzne cyklistické túry v blízkom okolí alebo aj viacdenné putovania do horstiev Slovenska a susedných štátov (výlety do Malej a Veľkej Fatry, na Oravu, do Vysokých Tatier, susednej Moravy – napr. Rožňov pod Radhoštem a tiež Poľska). A v mesiaci september robia Jesennú klasiku Bratislava – Dohňany.
V roku 2005 členovia klubu svojpomocne vybudovali Turistický chodník zdravia – Tri skaly, ktorý sa v spolupráci s obecným úradom rozvíjal a vybudoval do dnešnej špičkovej podoby. Okrem turistického značenia disponuje náučnými tabuľami, prístreškami pre turistov, stojanmi na bicykle a hlavným lákadlom v podobe 22 metrov vysokej rozhľadne, ktorú ročne navštevuje množstvo turistov zo Slovenska, z Moravy a Čiech.  

Nový tím do 23 rokov – epic janom greenway
Novinkou pre rok 2013 bol vznik tímu do 23 rokov, ktorý vznikol na základoch CK EPIC Dohňany.  Keďže za minulý rok sa z viacerých pretekárov stali jazdci do 23 rokov, zrodila sa nová myšlienka vytvoriť tím, ktorý bude systematicky trénovať a zúčastňovať sa pretekov nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Trénerom sa stal Martin Riška s bohatými dlhoročnými skúsenosťami profesionálneho cyklistu. Nový tím tvorila šestica jazdcov - Ján Chalupčík, Róbert Malik, Marián Hruška, Juraj Kováčik, Matej Krajíček a Juraj Lajcha. Pre rok 2014 bude tím do 23 rokov registrovaný ako kontinentálny tím pod názvom epic janom greenway, čo znamená, že pretekári sa budú zúčastňovať ešte viac na medzinárodných pretekoch. Kalendár pretekov sa sústredí  hlavne na UCI preteky 2.kategórie v Strednej Európe (Slovensko, Česká republika, Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko)  a budú posilnení o dvoch ďalších pretekárov – Martina Dubeňa a Milana Holomka. Víziou bude samozrejme vyhrávať, pretože chceme byť najlepší. Klub má ešte mladších pretekárov a pretekárky, ktorí tiež nám robia radosť svojimi výsledkami ako na domácich pretekoch, tak aj v zahraničí.

V roku 2014 sa bude CK EPIC Dohňany spolupodieľať už piatykrát na organizovaní preteku „Karpatský pretek kuriérov“, ktorých sa môžu zúčastniť jazdci do 23 rokov. Preteky pôjdu krajinami V4 – Maďarsko, Slovensko, Česká republika a Poľsko a zúčastnia sa ich jazdci z celého sveta (40 tímov po 5 pretekárov, čo predstavuje 200 členný pelotón.

Vďaka organizačným schopnostiam Ivana Kováčika a jeho kolegov Slovensko 7.8.2014 zažije veľkú poctu. Po prvý raz v histórii sa dostane sever našej krajiny na obrazovky desiatok televízií z celého sveta pri priamom prenose z cyklistických pretekov Tour de Pologne, ktoré sú zaradené pod hlavičkou UCI World tour, ktoré budú prínosom nielen pre fanúšikov cyklistiky, ale aj prezentáciu našej krajiny vo svete. Jedna z etáp bude začínať v poľskom Zakopanom a cieľ  bude na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách. 

Vďaka systematickej organizátorskej práci a vynikajúcej práci so športovcami zaznamenal Ivan Kováčik a EPIC mimoriadne výsledky. Jednak tým, že organizuje prestížne športové podujatia a jednak tým, pretekári klubu sa umiestňujú na pretekoch na  popredným miestach. Vedenie klubu venuje pozornosť deťom, dorastu, licencovaným pretekárom i tzv. hobby jazdcom a má výbornú spoluprácu s trénermi pôsobiacimi v Púchove, Žiline a Trenčíne. Všetky aktivity prispievajú k budovaniu imidžu obce Dohňany, priťahujú pozornosť na jej okolie a pri medzinárodných podujatiach na celé Slovensko.

Fotogaléria

Ivan Kováčik
na Kriváni
Kuriéri 2013
Lyzovacka v Boromio, Alpy, Taliansko
ME 2011
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK