Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Ján Zeman

Ján Zeman

zemanJán Zeman - ľudový umelec - košikár ocenený za mimoriadny prínos v oblasti udržiavania ľudových remeselníckych tradícií v Trenčianskom samosprávnom kraji.

Narodil sa v Českom Krumlove, ZDŠ navštevoval na Papradi a v Starej Turej, Gymnázium v Myjave, absolvoval Vysokú škola poľnohospodársku v Nitre a urobil Veľký dopravný kurz v Gelnici. Teraz pracuje ako výpravca vlakov ŽSR v železničnej stanici v Myjave.

Jeho životnou vášňou je ľudové remeslo. S túžbou zachovať košikárstvo pre ďalšie generácie už niekoľko rokov vedie košikárske kurzy. Svoj prvý kôš uplietol v roku 1992. Odvtedy už vysadil niekoľko prútnikov a uplietol tisíce košíkov.

Zúčastňuje sa folklórnych festivalov a iných prezentácií, kde oduševnene predvádza svoje umenie a má dar zapojiť do činnosti záujemcov všetkých vekových kategórií. Šíri dobré meno kraja na regionálnej, celoslovenskej i medzinárodnej úrovni.

Okrem umeleckých a organizátorských aktivít sa venuje aj publikačnej činnosti. Je jedným z tých umelcov, ktorí vedia svoje poznatky formulovať a odovzdať ďalej. Je autorom publikácie Košikárstvo, ktorá bola vydaná v roku 2001 (Vydavateľstvo ÚĽUV v edícii Škola tradičnej výroby a remesiel). Vydáva Koš(nov)iny, ktoré vznikli ako periodikum, ktoré zabezpečuje informovanosť medzi košikármi, články na témy príprava materiálu, sadenie, ošetrovanie a spracovania prútia, technológia pletenia a návrhy nových druhov výrobkov, história, informácie o podujatiach a kurzoch. Pravidelne sa zúčastňuje (aj ako jeden z organizátorov) trhov v Starej Turej, podujatia v obci Rudník „Nevšedné podoby prútia“ (v roku 2013 sa konal už 7. ročník), na veľtrhoch CR reprezentuje kopaničiarsky región (napr. v spolupráci s MAS Kopaničiarsky región), v roku 2012 sa zapojil do projektu „Májový jarmok remeselníkov na Trenčianskom hrade“ (projekt TSK a ČC CR Czech Tourism). Od roku 2007 je nositeľom titulu „Majster ľudovej umeleckej výroby”, ktorý udeľuje ÚĽUV.

Fotogaléria

Ján Zeman
Ján Zeman - ľudový umelec - košikár
výrobky
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK