Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

7. environmentálny akčný program

Medzi kľúčové dokumenty zaraďujeme aj Európskym parlamentom schválený 7. environmentálny akčný program s podtitulom „Dobrý život v rámci možností našej planéty“, podľa ktorého sa bude v nasledujúcich siedmich rokoch riadiť politika EÚ v oblasti ochrany životného prostredia a klímy. Program v rámci deviatich základných cieľov stanovuje: „chrániť, zachovávať a zveľaďovať prírodný kapitál EÚ, ochrániť občanov EÚ pred environmentálnymi tlakmi a rizikami ohrozujúcimi ich zdravie a blahobyt, zdokonaliť vedomostnú základňu pre environmentálnu politiku, posilniť udržateľnosť miest EÚ“.

Podpora výchovy, vzdelávania a osvety v oblasti trvalo udržateľného rozvoja je súčasťou stratégií a plánov všetkých globálnych aj regionálnych medzinárodných dohovorov týkajúcich sa životného prostredia (napr. Dohovor o biologickej diverzite a jeho Strategický plán pre biodiverzitu na roky 2011-2020, vrátane tzv. cieľov pre biodiverzitu z Aichi, Rámcový dohovor o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát a i.). Príkladom dobre rozvinutého prístupu k výchove a vzdelávaniu na medzinárodnej úrovni je Program komunikácie, budovania a kapacít, výchovy, participácie a osvety Dohovoru o mokradiach (Ramsar, Irán, 1971), ktorého najnovšie znenie pre roky 2016-2024 bolo prijaté na 12. zasadnutí konferencie zmluvných strán v roku 2015.

Ďalšie dokumenty na európskej úrovni:

  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov o akčnom pláne pre trvalo udržateľnú spotrebu a výrobu a trvalo udržateľnú priemyselnú politiku COM(2008)397.
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov Hlavná iniciatíva stratégie Európa 2020 Únia inovácií COM(2010)546.
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov „Európa efektívne využívajúca zdroje“ – hlavná iniciatíva v rámci stratégie Európa 2020 COM(2011)21.
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov Plán pre Európu efektívne využívajúcu zdroje COM(2011)571.
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov Inovácie pre udržateľnú budúcnosť - Akčný plán ekologických inovácií (EkoAP) COM(2011)899.
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov Budovanie jednotného trhu pre ekologické výrobky.
  • Uľahčenie lepšej informovanosti o výsledkoch v oblasti životného prostredia výrobkov a organizácií COM(2013)196.
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov Smerom k obehovému hospodárstvu Program nulového odpadu pre Európu COM(2014)398.
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov Naše životné poistenie, náš prírodný kapitál: stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 (KOM(2011) 244 v konečnom znení), rezolúcia Európskeho parlamentu z 20. apríla 2012 o našom životnom poistení, našom prírodnom kapitále: Stratégia EÚ pre biodiverzitu do roku 2020 (2011/2307(INI)).
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu výboru a výboru regiónov Stratégia EÚ pre podunajskú oblasť COM(2010) 715.
  • Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu výboru a výboru regiónov Koncepcia na ochranu vodných zdrojov Európy (Blueprint) COM (2012) 673.

Jednou z priorít je zabezpečenie environmentálnej osvety a regulovaného cestovného ruchu, čo si vyžiada ďalšie budovanie infraštruktúry so zreteľom na ochranu prírody a krajiny, rozšírenie siete náučných chodníkov, geoparkov, informačných a školiacich zariadení.

V oblasti trvalo udržateľného rastu kvality života občanov sa vláda podujala okrem podpory vzdelávania, výskumu a vývoja inovácií vytvárať aj modernú infraštruktúru nevyhnutnú na hospodársky a sociálny rozvoj.

Na základe environmentálnej situácie v SR, ďalších uvedených koncepčných východísk starostlivosti o životné prostredie a kritérií na hierarchizáciu hlavných úloh štátnej environmentálnej politiky v rámci jej 7 odvetvových priorít sa v  SR v rokoch 2014 – 2020 plánuje podporovať aj environmentálna výchova, vzdelávanie, veda, výskum a vývoj, environmentálny monitoring a informatika a dobrovoľné nástroje environmentálnej politiky.

Dokument Orientácia, zásady, priority a hlavné úlohy starostlivosti o životné prostredie tvorí ideový podklad pre Operačný program kvalita životného prostredia na roky 2014 – 2020. Starostlivosť o životné prostredie SR sa podľa nej má orientovať v ďalších rokoch o. i. na zvýšenie environmentálneho povedomia cieľových skupín, zvýšenie informovanosti o stave životného prostredia v SR, ako aj o možnostiach, príprave a realizácii opatrení na jeho zlepšovanie, čo predstavuje jedno z významných východísk samotnej rezortnej koncepcie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety.

Zdroj: Rezortná koncepcia environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety do roku 2025

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK