Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Identifikácia rýchlej módy - fast fashion

ALTERNATÍVA MÓDA:

Alternatívna móda sa dnes označuje viacerými pojmami a dá sa v nich rýchlo stratiť. Každá z nich má trošku odlišný zámer a bojuje za rôzne ciele.

,,Slow fashion“ – za spomalenie a eliminovanie odpadu

Predstavuje akýsi nový fenomén, priam revolúciu vo vnímaní módy. Vyznávači slow fashion bojkotujú masovú produkciu, medzinárodné reťazce a sezónne módne kúsky, ktoré môžu o rok vyhodiť do koša.

Pomalá móda dbá na kvalitu a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Pomalá móda predstavuje lokálne značky, miestnych dizajnérov, ktorí vlastnoručne šijú kvalitné kúsky oblečenia, ktoré naozaj niečo vydržia. To samozrejme o čosi viac stojí, takže za kvalitu si budete musieť priplatiť.

Kvalitné materiály a nadčasové vzory, či strihy vám však vydržia viac ako len jednu sezónu a nikdy nevýjdu z módy. V dnešnej dobe sú už ceny (neakciové) porovnateľné s tými “slow”, takže naše peňaženky nezaťažia tak, ako v minulosti.

V prvom rade je kľúčové si uvedomiť, že stačí spomaliť. Naozaj nemusíte každú sezónu kompletne vymeniť šatník. Kupujte si len to, čo naozaj potrebujete a budete nosiť.

Nemusíte vždy nasledovať všetky sezónne módne trendy. Stavte na originalitu. Každá z nás je jedinečná, originálna, a to sa dá nepochybne prezentovať aj svojim oblečením. Lokálni dizajnéri, či značky nevyrábajú svoje produkty masovo.

Ukážte, že vytŕčate z masy tým, že si zaobstaráte štýlový a dizajnérsky kúsok. Áno, bude to o čosi drahšie, ale podporíte dobrú vec a poctivosť. Radšej jeden poriadny kúsok, ako 10 lacných a nekvalitných. Kvalitné oblečenie môžete nosiť aj niekoľko rokov a vždy budete za hviezdu. 

„Udržateľná móda“  - za životné prostredie

Udržateľná móda sa zameriava na pestovanie biobavlny bez pesticídov a ďalších prírodných materiálov, na udržateľné zaobchádzanie s vodnými zdrojmi a odpadmi, používanie recyklovaných materiálov. V niektorých prípadoch dbá aj na samotné balenie a dopravu. Jednoducho, planéta a príroda je na prvom mieste.

 „Etická móda“ - za ľudské práva

Etická móda sa pozerá na férové podmienky pracovníkov v textilnom a odevnom priemysle, na ich zdravie a životosprávu v komunitách. Zabezpečuje lepšie zdravotné štandardy, práva zamestnancov a detí, bezpečnostné štandardy.

„Veganská móda“ - za zvieratá

Veganská móda môže byť klasifikovaná aj ako etická, pokiaľ zahŕňa etické zaobchádzanie so zvieratami. Táto móda nepochádza zo živočíšnych materiálov, čím je väčšinou práve koža.

Koža pochádza z kráv, ktoré boli zabité kvôli mäsu alebo mlieku, alebo z rôznych exotických zvierat - hadov, krokodílov atď. Okrem toho, že poľnohospodárstvo je v súčasnosti najväčším prispievateľom skleníkových plynov, je kožená móda čistená a farbená v garbiarniach jedným z ďalších ekologických katastrof. Podľa výskumov v Európe taktiež zvyšuje šance rakoviny pracovníkov až o 50%.

 „Upcycling móda“ - za znovupoužitie oblečenia

Upcycling nie je recyklácia. Recykláciou sa všetok materiál rozbije, rozloží na malé čiastočky, z ktorých je vyrobený nový produkt. Tak je v súčasnosti produkovaný napríklad už spomínaný recyklovaný polyester. Odhaduje sa, že iba 1% materiálu je použité na recykláciu v odevnom priemysle, čo stále vôbec nie je dosť.

Upcycling nerozkladá materiál na drobné čiastočky, ide o znovupoužitie materiálu. V móde sa zo starých látok vyrobia nové produkty. Má pozitívny dopad na životné prostredie, pretože znižuje množstvo nového odpadu. Nevyžaduje energiu ani vodu na rozkladanie materiálu ako je to pri recyklácii, vyžaduje iba kreativitu.

Aktivity smerujúce k lepšej móde

My ako spotrebitelia máme veľkú silu. Môžeme totiž ovládať silné korporácie tým, že ich produkty nepodporíme nákupom. A naopak firmy, ktorým na životnom prostredí záleží, si môžeme vybrať za našich pravidelných dodávateľov, a to i v oblasti módy.

Riešením nie je prestať nakupovať oblečenie z rozvojových krajín, nič nie je zlé na tom, aby sme módny priemysel naďalej podporovali. Ide iba o zmenu zmýšľania a konceptu rýchlej módy na pomalú, kde ľudia nepracujú v nehumánnych podmienkach a kde sa toxické látky nedostanú do vodných zdrojov.

Preto treba ukázať prstom na módne spoločnosti a vlády, ktoré takúto výrobu podporujú. Nakupuj zodpovedne, rozširuj povedomie a stoj za politikmi, ktorým na situácii záleží.

 

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK