Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Eko - staviteľstvo

Jednoducho ide o dom s tak nízkou potrebou tepla na vykurovanie, že nepotrebuje konvenčné technické spôsoby vykurovania. Najčastejším spôsobom pri bežnej výstavbe je buď podlahové vykurovanie alebo vykurovanie pomocou radiátorov. V pasívnom dome postačujú na prihrievanie telesá s veľmi malými výkonmi. Napr. infrapanely, elektrické podlahové vykurovanie, biokrb a pod. Aj to len v špičkách niekoľko krát v roku počas zimy. Obývaný pasívny dom je sebestačný čo sa týka získavania energie pre komfort.

pasivny dom

Eko rady a tipy

Pasívny dom nie je kategorizovaný vonkajším vzhľadom, ale dosahovanými parametrami.

Syndróm chorých budov

Syndróm chorých budov je súhrn zdravotných ťažkostí, nepríjemných pocitov a celkového diskomfortu v súvislosti s pobytom v niektorých budovách (v ang. jazyku Sick Building Syndrome - SBS).

Prírodné materiály v stavebníctve

Environmentálne efektívnymi materiálmi a technológiami sú také časti stavebných konštrukcií, ktoré plnia konštrukčnú funkciu a sú energeticky efektívne, napr. nosná slama. Slama plní funkciu konštrukčnú (nesie strechu a strop) a zároveň funkciu tepelnoizolačnú (znižuje náklady na vykurovanie).

Prečo je dôležité, aby sme stavali pasívne domy

Veľmi často sa v súvislosti so stavbami (hlavne rodinných domov) stretávame s pojmami: nízkoenergetický dom, pasívny dom, dokonca sa objavujú aj termíny nulový, či plusový dom.

Výnimočnosť pasívneho domu

Pasívny dom sa od bežného domu na prvý pohľad nijako nelíši – zo stavebno-technologického hľadiska ide „len“ o zdokonalenie tzv. nízkoenergetického domu. Na PD sa však kladú vyššie nároky z hľadiska projekčnej prípravy, starostlivosti pri vypracovaní konštrukčných detailov s vylúčením tepelných mostov a netesností. Obzvlášť dôležitá je odborná realizácia bez akýchkoľvek odchýlok od projektovej dokumentácie.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK