Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Tipy na šetrenie

  • Tepelná energia sa získava spaľovaním a slúži aj na výrobu elektrickej energie. Spaľujú sa primárne biopalivá, ktoré sú obnoviteľné avšak na ich produkciu sú zaberané veľké plochy. Spaľuje sa tiež drevo, ktoré je potrebné vyrúbať, tiež ide o obnoviteľný zdroj avšak obnova lesa trvá niekoľko desiatkov rokov. Spaľovacie procesy majú za ďalšie negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia. Jadrové elektrárne síce neznečisťujú ovzdušie ale výrobný proces a vzniknuté odpady, či potencionálne riziko katastrofy predstavujú veľké riziko pre žp.
  • Akumulovaním vody v priehradách sa využíva Vodná energia na výrobu elektrickej energie. Energia sa získava pomocou výškového rozdielu medzi hladinou vody a turbínou,. Čím je rozdiel väčší tým väčšia je kinetická energia vystupujúcej vody, ktorá sa premieňa na elektrickú energiu. Vodné priehrady  majú negatívny vplyv  z dôvodu že predstavujú v prírode bariéry pre vodné živočíchy, čo znemožňuje ich rozmnožovanie a následne prežitie.
  • Fotovoltaika (solárne kolektory) – využívajú energiu slnka, pričom pozitívom je že nespôsobujú znečistenie vzduchu, neprodukujú nebezpečný odpad, sú nehlučné, nevyžadujú prenosné palivá. Negatívnou stránkou je záber veľkej plochy pôdy, čo pre organizmy pôsobí ako neprekonateľná bariéra . Polia so solárnymi kolektormi tiež ovplyvňujú vizuálny charakter krajiny.

 

Energia na Slovensku

Podľa informácii publikovaných na Enviroportáli za rok 2020 má Slovensko nízkouhlíkový mix zdrojov elektriny, podiel bezuhlíkovej výroby elektriny sa v roku 2020 pohyboval na úrovni takmer 80 %. Najvyšší podiel na výrobe elektriny mali v roku 2020 jadrové elektrárne (53,2 %). Za nimi nasledovali tepelné elektrárne (21,5 %), vodné elektrárne (16,8 %), zdroje využívajúce OZE (8,0 %) a ostatné elektrárne (0,4 %). Z dlhodobého hľadiska v SR postupne klesá výroba elektriny v tepelných elektrárňach a rastie význam jadrovej energie a energie z OZE. (zdroj: enviroportal.sk )

Medziročný trend vývoja rokov 2019 a 2020 ukázal nárast výroby energie a súčasne mierny pokles spotreby. Napriek tomu že výroba stúpla, Slovensko nie je vo výrobe energie sebestačné, energiu dovážame z Česka a Poľska.

Tipy na šetrenie energie:

Chladničky a mrazničky – je potrebné umiestniť čo najďalej od sporáku. Chladnička umiestnená v bezprostrednej blízkosti pri šporáku, spína chladenie častejšie, čo vedie k zvýšenej spotrebe energie.

Umiestnenie potravín v chladničke  má tiež vplyv na spotrebu. Potraviny je potrebné uložiť prehľadne, nádoby označiť štítkami. Tak aby sme dvere na chladničke nemali zbytočne otvorené z dôvodu hľadania potraviny.

Spotrebiče v stand-by režime-pri odchode z domu na dlhší čas vypnime všetky spotrebiče z pohotovostného režimu (televízor, set-top box, zvlhčovač, herná konzola a podobne). Spotrebič v pohotovostnom režime spotrebováva energiu tiež.

Poloprázdna práčka-snažte sa vždy naplniť práčku na jej maximum, pretože častým praním len niekoľkých kusov oblečenia sa odráža na zvýšenej spotrebe a na našich peňaženkách.

Pečeni v rúre-ppri pečení jedál v rúre zvažujte otvorenie dvierok, jedlo kontrolujte cez dvierka.  Časté otváranie dvierok kuchynskej rúry totiž spôsobuje stratu až 20% energie potrebnej na pečenie. Tú si spotrebič však musí doplniť, čo má samozrejme vplyv na jeho spotrebu.

Klimatizácia-zo zdravotného hľadiska je odporúčaný rozdiel teplôt pri používaní klimatizácie 6 °C. Nastavenie rozdielu teplôt do 6 °C navyše zároveň znižuje spotrebu energie.

Sušenie a žehlenie bielizne-oblečenie nesušte úplne. Žehlenie mierne vlhkého oblečenia je jednoduchšie a nepotrebujete pri ňom používať režim naparovania na vašej žehličke.

Vymeňte starú chladničku, mrazničku a pračku za nové- najväčšie rozdiely v spotrebe energie sú v chladničkách a mrazničkách. Výmena starého  spotrebiča za sotrebič nový v energetickej triede A+ alebo A ++ usporí rokmi nemalé finančné prostriedky.

 Teplota v chladničke- Ideálna teplota v chladničke je 7°C .

Využite všetko teplo-aj keď je to často napísané v recepte, väčšinou je predhriatie rúry zbytočné (výnimka: špeciálne cesto). Keď ju vy pnete pár minút pred dopečením, využijete zvyšok tepla bez míňania elektriny.

Používajte na hrnci pokrievku -pokrievka na hrnci zníži spotrebu energie až na 1/4! Najlepšie sú tlakové hrnce, ktoré ušetria ďalších 50 % energie. 1

Vodu na cestoviny zohrejte v rýchlovarnej kanvici- je to najrýchlejší spôsob ohriatia vody.

 Aj mraznička potrebuje rozmraziť-ak sa v mrazničke vytvorí vrstva ľadu, začne silno stúpať spotreba energie.

Vetrajte krátko a intenzívne-pri vetraní je lepšie vypnúť kúrenie a dokorán otvoriť okná. Vzduch sa tak rýchlo vymení a steny zostanú teplé. Vetranie cez pootvorené okno a súčasne kúrenie predstavuje obrovské plytvanie.

Regulujte kúrenie- zníženie izbovej teploty o jeden stupeň Celzia ušetrí až 6 % energie! Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 18 – 20°C, v kuchyni 16 – 18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C.

Nainštalujte si programovateľné termostaty-moderné termostaty dokážu nastaviť teplotu presne podľa vášho želaní.

Prádlo sušte na slnku-sušičky bielizne sú nezmyselnými žrútmi energie. V štvorčlennej domácnosti spotrebujú až 480 kilowatt hodín elektriny! Prádlo je teda oveľa lepšie vyvesiť na čerstvý vzduch!

Používajte úsporné žiarovky-vydržia niekoľkonásobne dlhšie, ušetria asi 80 % elektriny a sú vhodné hlavne do lámp, ktoré dlho svietia – časté vypínanie a zapínanie im škodí. Pretože úsporné žiarovky obsahujú rizikové látky, nepatria do bežného odpadu.

Vypnite počítač-aj keď na počítači práve nepracujete, stále pohlcuje až 70 % energie. Takže aj cez kratšie prestávky je lepšie ho vypínať.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK