Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Vakcinácia v Trenčianskom kraji

Očkovanie je najúčinnejšia ochrana pred infekčnými chorobami, na ktoré sa v minulosti často zomieralo. Chráni očkované osoby pred prenosom ochorenia a následnými komplikáciami. Znižuje riziko šírenia infekcie a je prínosom pre celú populáciu. Ak je dostatočný podiel zaočkovaných osôb, dochádza k nepriamej ochrane tých, ktorí sa očkovať nemôžu. Na Slovensku aktuálne prebieha očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Predstavuje osobnú ochranu jednotlivca, ktorý je očkovaný, a tiež kolektívnu ochranu komunity. K tomu je však potrebné preočkovať viac ako 60 - 70% populácie.

 

Prečo sa dať zaočkovať?

Výrazne sa zvýši pravdepodobnosť, že na COVID-19 neochoriete, a tým pádom ho neprenesiete ani na svojich blízkych. Klinické skúšanie preukázalo vysokú účinnosť vakcín aj v prípade osôb, ktorým hrozí ťažký priebeh ochorenia COVID-19, ako sú astmatici, ľudia s chronickým ochorením pľúc, cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo obezitou. Čím menej bude chorých na COVID-19 s ťažkým priebehom, tým skôr sa život na Slovensku vráti do normálu.

Na Slovensku sú zaregistrované vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech (Comirnaty), Moderna (Spikewax), AstraZeneca (Vaxzevria) a Janssen (COVID-19 Vaccine Jansen). Tieto vakcíny zaregistrovala Európska lieková agentúra (EMA) a Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL). Podávajú sa v zdravotníckom zariadení pod lekárskym dohľadom.

 

 

Veľkokapacitné krajské očkovacie centrum Trenčín (VKOC Trenčín) - ukončenie činnosti k 31.8.2021

Trenčiansky samosprávny kraj zriadil Veľkokapacitné krajské očkovacie centrum Trenčín v priestoroch EXPO CENTER a.s., K výstavisku 447/14, 911 40 Trenčín. Občania sa v ňom môžu dať zaočkovať už od druhej polovice marca, zatiaľ len počas víkendových dní. Vo VKOC Trenčín je pripravených 15 očkovacích kójí. Denná kapacita sa odvíja od počtu dodaných vakcín pre náš kraj a za jeden očkovací deň by mala dosiahnuť najmenej 2000 zaočkovaných osôb.

Veľkokapacitné krajské očkovacie centrum Prievidza (VKOC Prievidza) - ukončenie činnosti k 31.8.2021

Od 17. apríla sa môžu obyvatelia Trenčianskeho samosprávneho kraja proti ochoreniu COVID-19 očkovať už aj v druhom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch zimného štadiónu v Prievidzi (na adrese Zimný štadión, Bojnická cesta 32, 971 01 Prievidza). Vo VKOC Prievidza je pripravených 10 očkovacích kójí. Denná kapacita sa odvíja od počtu dodaných vakcín pre kraj a za jeden očkovací deň by mala dosiahnuť najmenej 1000 zaočkovaných osôb.

 

Prihlasovanie sa na očkovanie

Záujemcovia o očkovanie sa môžu prihlasovať prostredníctvom www.korona.gov.sk. V obidvoch vakcinačných centrách majú možnosť sa dať zaočkovať aj neobjednaní záujemcovia (bez sms pozvánky).

Vakcinačné centrá zriadené TSK sú:

  • VKOC,  K výstavisku 447/14, 911 40 Trenčín  (EXPO CENTER)
  • VKOC,  Bojnická cesta 32, 971 01 Prievidza  (Zimný štadión)

Termín čakateľ dostane hneď, ako budú uvoľnené kapacity na očkovanie.

 

Odporúčame Vám stiahnuť si, vyplniť a priniesť so sebou na očkovanie tieto dokumenty:

  • Poučenie a písomný informovaný súhlas pacienta o očkovaní podľa názvu vakcíny a miesta očkovania
  • Anamnestický dotazník pre pacienta
  • kartičku s prehľadom o užívaných liekoch
  • v prípade, ak idete na 2. dávku vakcíny, NEZABUDNITE si priniesť aj očkovací preukaz a doklad o prvom zaočkovaní

Vyplnením týchto tlačív bude očkovanie plynulejšie a napomôže k dodržiavaniu objednaného termínu Vám aj ostatným. Na našej stránke okrem toho nájdete aj všetky dôležité informácie o jednotlivých vakcínach.

Pred očkovaním Vám odporúčame pozorne si prečítať písomné informácie o vakcínach, ktoré nájdete v nižšie priložených dokumentoch, no predovšetkým poradiť sa so svojim všeobecným lekárom.

 

Kontaktné informácie

PO - PIA: 8.00 - 15.00 hod.

Telefón: 032 / 6555 150 , 032 / 6555 155

Mobil: 0901 918 186

E-mail: zdravotnictvo@tsk.sk

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK