Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

KORONAVÍRUS - Dôležité informácie

Čo je Covid-19?

Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 bol identifikovaný v Číne na konci roka 2019, predstavuje nový kmeň vírusu, ktorý u ľudí nebol doposiaľ známy. Ochorenie patrí medzi kvapôčkovú infekciu. Odhadovaný inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní.

AKTUÁLNE VYHLÁŠKY SLEDUJTE NA STRÁNKE

ÚRADU VEREJNÉHO ZDRAVIA SR


Viac informácií o opatreniach a vyhláškach.

ČO ROBIŤ PO PRÍCHODE ZO ZAHRANIČIA


Praktické informácie

Informácie spojené s koronavírusom

TELEFÓN: 0901 918 122         e-mail: koronavirus@tsk.sk

Sledujte si príznaky ochorenia

 • horúčka nad 38 °C
 • kašeľ
 • sťažené dýchanie
 • bolesť svalov
 • bolesť hlavy
 • únava

Ako môžem znížiť riziko nákazy?

 • noste ruško
 • umývajte si ruky
 • nedotýkajte sa úst, nosa
 • vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi
 • zaraďte do stravy viac vitamínov
 • sledujte svoj zdravotný stav
 • vyvarujte sa verejnej doprave

Ako a kde mám vyhľadať pomoc?

 • nikam nechoďte!
 • kontaktujte svojho lekára (tel.)
 • volajte 112, 115
 • RÚ VZ Trenčín - 0911 763 203
 • RÚ VZ P. Bystrica - 0911 727 930
 • RÚ VZ Prievidza - 046/519 20 26
 • Linka ÚVZ SR - 0917 222 682

Kto je riziková skupina nákazy?

 • starší ľudia
 • s ochorením cukrovky
 • astmatici (chronické bronchitídy)
 • s chronickými ochoreniami srdca
 • s oslabenou imunitou

Vieš si umyť ruky?

Výroba rúška bez šitia.

Ušiť rúško bez stroja.

Ušiť rúško na stroji.

INFOLINKA
KLIENTSKÉHO CENTRA TSK
PRE POSKYTOVATEĽOV SOCIÁLNEJ POMOCI

TELEFÓN: 032 / 6555 235

e-mail: kc@tsk.sk

Pohyb obyvateľstva,
domáca karanténa a smart karanténa

Aktuálne informácie o karanténe môžete sledovať na tejto stránke - Smart karanténa – domáca izolácia ako alternatíva štátnej karantény.

Informácie o opatreniach

Vláda SR na základe odporúčaní Ústredného krízového štábu SR prijala v boji proti COVID-19 množstvo opatrení. Prinášame prehľad všetkých oficiálnych opatrení od začiatku vypuknutia pandémie v marci 2020. Prijímané opatrenia priebežne aktualizujeme.

Prijaté opatrenia

INFOLINKA
NÁRODNÉHO CENTRA
ZDRAVOTNÍCKYCH INFORMÁCIÍ:
0800 221 234

Informácie pre školy

Rozhodnutia a usmernenia krízového štábu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v čase COVID-19.

Aktuálne informácie pre školy

Vzdelávanie na ďiaľku

Aktuálne usmernenia, odporúčania, zdroje a nástroje pre vzdelávanie všetkých detí na diaľku.

Prejsť na web učíme na ďiaľku

Prvá pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom

Navštívte nový web www.pomahameludom.sk

Prostredníctvom tejto stránky môžete získať informácie, ako požiadať o príspevok na udržanie zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu v súvislosti so šírením ochorenia COVID- 19.

Viac informácií

Najčastejšie otázky

Ako sa koronavírus prenáša?

Koronavírus je tzv. kvapôčkovou infekciou, od infikovanej osoby sa prenáša do prostredia prostredníctvom kvapôčok, ktoré sú vyprodukované pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní. Kvapôčky sa do vášho tela nemusia dostať len priamym kontaktom, ale aj z povrchov, ktorých sa chorá osoba dotýkala. Vírus dokáže prežiť na rôznych povrchoch niekoľko hodín až dní. Ak sa infikovaného predmetu chytíte, vírus si rukami môžete preniesť do očí, nosa či úst. Snažte sa týchto oblastí radšej nedotýkať!

 

Aké je riziko, že sa nakazím?

Závisí od toho, či ste sa nachádzali v krajinách alebo oblastiach s potvrdeným výskytom vírusu. Ak áno, prípadne ak v tejto oblasti žijete, dodržiavajte dôsledne všeobecné pokyny. V každom prípade dbajte na poriadnu hygienu a preventívne opatrenia:

 • Ruky si umývajte tuhým alebo tekutým mydlom po dobu minimálne 20 sekúnd pred prípravou jedla alebo pred konzumáciou jedla, po návšteve toalety či po návrate domov, venujte sa najmä oblasti okolo nechtov a pod nechtami.
 • Ak nemáte k dispozícii vodu a mydlo, použite dezinfekčný gél alebo prostriedok na báze alkoholu (s obsahom viac ako 60% alkoholu).
 • Smrkajte a kýchajte do jednorazových vreckoviek, po použití ich vyhoďte do uzavretej nádoby.
 • Dobrovoľne ostaňte doma v izolácii. Často vetrajte.
 • V žiadnom prípade sa nezdržujte na miestach, kde je vyšší počet ľudí, dodržiavajte si minimálne meter odstup od ostatných, v prípade nutnosti vychádzky použite rúško, eventuálne rukavice.
 • Na ulici nepľujte.

 

Môžem sa nakaziť od svojho domáceho miláčika?

Zatiaľ neexistujú priame dôkazy o tom, že by psy alebo mačky mohli ochorieť na rovnaký typ koronavírusu ako človek. V každom prípade by ale nemali prichádzať do styku s chorými ľuďmi, lebo vírus sa môže zachytiť na ich srsti a dotykom by sa mohli šíriť ďalej. Po kontakte so zvieratami si dôsledne umyte ruky, ochránite sa tak aj proti rôznym baktériám.

 

Kto je najviac ohrozený? Seniori / deti / tehotné ženy?

Vírus ohrozuje najmä starších ľudí po šesťdesiat päťke a ľudí s chronickými ochoreniami (vysoký tlak, cukrovka, respiračné problémy, rakovina). Ochorenie COVID-19 môže byť smrteľným aj pre najmladšie ročníky, ak s ním zápasia dlhodobo.

 • Seniorov vo vašej rodine a okolí sa pokúste izolovať doma, obmedzte návštevy aj vtedy, ak sa senior nachádza v sociálnom zariadení (väčšina zariadení už vyhlásila zákaz vstupovania). Svoje školopovinné deti radšej nechajte doma, nedávajte ich „na prázdniny“ k starým rodičom.
 • Deti sa môžu vírusom nakaziť rovnako ako dospelí, príznaky však znášajú oveľa lepšie, prípadne nevykazujú žiadne. Ochorenie však môžu prenášať a predstavujú veľké riziko hlavne pre vyššie opísanú skupinu.

Tehotné ženy sú náchylnejšie na vírusové ochorenia, nebolo však dokázané, že by koronavírus priamo ohrozoval plod v tele matky, príznaky ochorenia ale môžu skomplikovať tehotenstvo. Čínske matky, ktoré boli síce choré, však porodili zdravé deti, u ktorých vírus nebol potvrdený, nie je teda dôvod na paniku.

 

Aké sú príznaky? Je to iba ťažšia chrípka?

Ochorenie, ktoré spôsobuje koronavírus, nie je klasickou chrípkou, hoci príznaky sú podobné. Sú nimi zvýšená telesná teplota nad 38°C, suchý kašeľ, dýchavičnosť, bolesti svalov, kĺbov, hlavy, hrdla. Niektorí infikovaní trpia na upchatý nos, prípadne hnačku. COVID – 19 je ťažším ochorením ako bežná chrípka, štatisticky má vyššiu úmrtnosť (až 1,6 percent, úmrtnosť na chrípku je 0,1 percenta). Počet ťažšieho priebehu ochorenia je pri COVID-19 taktiež vyšší ako pri chrípke. Nie každý, koho vírus napadol, musí preukazovať príznaky ochorenia. Inkubačná doba, počas ktorej sa ochorenie môže prejaviť, je približne 14 dní. Čiže aj naoko zdravý človek vás môže vírusom nakaziť.

 

Môže mi v prevencii proti ochoreniu COVID-19 pomôcť očkovanie proti chrípke?

Očkovanie proti chrípke je vhodné, chráni pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Ak by človek ochorel na infekciu vyvolanú koronavírusom, ďalšie ochorenie prebiehajúce súbežne, znamená vysoké riziko komplikácií.

 

Čo robiť, keď mám príznaky chrípky?

Ostaňte doma v izolácii a v žiadnom prípade nechoďte k lekárovi ani do nemocnice! So svojím lekárom sa spojte telefonicky a oznámte mu, ak ste boli v oblasti, ktorá je nákazou postihnutá alebo ste sa stretli s človekom, ktorý sa v tejto oblasti nachádzal. Lekár vás usmerní, dá vám ďalšie pokyny, prípadne za vami pošle zabezpečený tím, ktorý sa o vás postará.

 

Ako postupujú lekári, keď mám príznaky?

Lekár vám po telefonáte odporučí vhodnú liečbu. Podľa Úradu verejného zdravotníctva vás lekár operačného strediska následne kontaktuje po 8 až 12 hodinách a overí si váš zdravotný stav. Ak sa váš stav zhoršuje, najmä ak stúpa teplota, lekár kontaktuje regionálneho hygienika a v prípade potreby zabezpečí odber vašich vzoriek. Laboratórnu diagnostiku vzoriek od pacienta s klinickými symptómami a cestovateľskou anamnézou zabezpečuje Národné referenčné centrum pre chrípku zriadené pri Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave.

Biologický materiál od pacientov je najvhodnejšie odoberať v prvých dňoch po nástupe klinických príznakov respiračného ochorenia, v tomto období je najväčšia pravdepodobnosť záchytu vírusu. Odber nie je vhodné uskutočniť pred nástupom klinických príznakov, kedy množstvo vírusových častíc vo vašom  organizme ešte nemusí dosahovať detekovateľnú hladinu. Znamená to, že počas inkubačnej doby bude test na koronavírusy s najväčšou pravdepodobnosťou negatívny. Napriek tomu môžu u vás  za pár dní nastúpiť klinické príznaky spôsobené prítomnosťou koronavírusu. Môžete si mylne myslieť, že nie ste infekční a nákazu budete šíriť nevedomky ďalej.

Ak lekár nadobudne podozrenie, že by vo vašom prípade skutočne mohlo ísť o koronavírus, prevezú vás za prísnych hygienických opatrení sanitkou na infekčné oddelenie nemocnice, kde ostanete izolovaní, pokiaľ nebudú známe výsledky laboratórneho vyšetrenia z vašich vzoriek, prípadne ak sa lekár nerozhodne inak.

 

Prečo nesmiem klamať lekárom?

To, ako veľmi sa vírus rozšíri na našom území, z veľkej miery závisí od zodpovednosti nás, ľudí. Ak ste prišli do styku s osobami, ktoré sa mohli nachádzať v rizikových oblastiach, kde je vírus rozšírený, rozhodne to pred lekármi nezatajujte! Ohrozujete nielen zdravie lekára a zdravotníckeho personálu, ale aj širokej verejnosti. Ak väčšina lekárov, sestričiek či iných záchranných služieb bude musieť kvôli nezodpovednosti ľudí ostať v povinnej karanténe, nebude sa o nás mať kto v prípade potreby postarať. Myslíte prosím nielen na seba, ale i na zdravie celej spoločnosti.

 

Môžem si pri karanténe v súvislosti s podozrením na COVID-19 uplatniť PN? Ako treba v prípade podozrenia postupovať pri dávke ošetrovné?

K uvedenej problematike vydala stanoviská Sociálna poisťovňa, nájdete ich tu:

Informácie k uplatneniu PN:
https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-karantene-pre-koronavirus-si-mozno-uplatnit-pn-ku-aj-viac-ako-tri-dni-spatne/48411s68251c?

Postup pri dávke ošetrovné v prípade podozrenia na COVID-19:
https://www.socpoist.sk/aktuality-ako-treba-postupovat-pri-davke-osetrovne-v-pripade-podozrenia-na-koronavirus/48411s68314c

 

Ak sa vyliečim, budem rezistentný?

Proti koronavírusu nebol zatiaľ vyvinutý žiadny liek ani vakcína a pravdepodobne dlhšie ako rok ani žiaden účinný prostriedok vyvinutý nebude. Lekári sa liečbou snažia eliminovať príznaky ochorenia. Nesnažte sa príznaky zmierňovať antibiotikami, tie nie sú proti vírusovým ochoreniam účinné!

Zatiaľ nie sú potvrdené prípady opakovanej nákazy vírusom u ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, známy je len prípad jeden prípad opakovaného ochorenie z Japonska. V tele vyliečených sa pravdepodobne tvoria protilátky, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu voči opätovnému ochoreniu.

 

Aká je pravdepodobnosť, že zomriem?

Presná štatistika úmrtí na koronavírus zatiaľ neexistuje, priebežne sa ukazuje, že smrtnosť sa nachádza na úrovni približne dvoch percent. Vírus je nebezpečnejší ako bežná chrípka, zatiaľ však nedosahuje taký počet úmrtí, aký bol evidovaný na ochorenie SARS v minulosti.

 

Ako si správne umývať ruky? Zničí vírus horkovzdušný sušič a ultrafialové svetlo?

 • Ruky si umývajte tuhým alebo tekutým mydlom po dobu minimálne 20 sekúnd pred prípravou jedla alebo pred konzumáciou jedla, po návšteve toalety či po návrate domov, venujte sa najmä oblasti okolo nechtov a pod nechtami.
 • Ak nemáte k dispozícii vodu a mydlo, použite dezinfekčný gél alebo prostriedok na báze alkoholu (s obsahom viac ako 60% alkoholu).
 • Sušič ani ultrafialové svetlo nemajú na vírus žiadny účinok, nepomôžu vám s jeho zahubením. Ultrafialové svetlo vám navyše môže spôsobiť podráždenie pokožky.
 • Návod vhodný aj pre deti (VIDEO)

 

Ako dezinfikovať predmety v domácnosti a o aké predmety ide? Ako dlho prežíva vírus na povrchoch?

Koronavírus úspešne prežíva na povrchoch predmetov v domácnosti niekoľko hodín aj dní, v závislosti od typu povrchu. Dezinfikovať treba najmä predmety, ktorých sa často dotýkame my sami a ostatní členovia domácnosti – sú to kľučky, gombíky vo výťahoch, mobily, tablety, ovládače, kľúče, vypínače, peňaženky a iné. Na dezinfekciu nepoužívajte antibakteriálne gély určené na ruky, obsahujú glycerín a iné zvlhčujúce látky, ktoré vám predmety umastia. Stačí vám 60-70 percentný roztok alkoholu. Roztok nalejte do rozprašovača a aplikujte na vyčistené a odmastené predmety ako sprej. Roztok si môžete vyrobiť aj sami doma v takomto pomere:

 • 6-7 dielov čistého etanolu
 • 4-3 diely vody.

Roztok neaplikujte na seba! Dezinfekcia vlastného tela alkoholom alebo chlórom je nezmysel! Poškodíte si ochranné membrány v tele a budete viac náchylní na ochorenia. Pozor aj na používanie potrieb osobnej hygieny ako sú kefky, uteráky. Každý v domácnosti by mal používať vlastnú kefku aj uterák, predmety umiestnite tak, aby sa navzájom nedotýkali.

 

Prežíva vírus aj na zásielkach alebo batožine?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), sú zásielky a batožiny bezpečné. Počas cesty k vám prekonávajú rôzne teplotné rozdiely a výkyvy vlhkosti, ktoré by vírus podľa všetkého nemal prežiť. Na druhej strane, testy z Ameriky ukázali, že na kartóne prežije vírus 24 hodín, na platových povrchoch tri dni, buďte preto opatrní a nezabudnite si dôsledne umývať ruky.

 

Ako správne nosiť rúško?

Všeobecne platí, že proti ochoreniu COVID-19 vás účinnejšie ochránia profesionálne respirátory. Obyčajné jednorazové rúška alebo doma šité rúška vás neochránia stopercentne, slúžia však ako preventívne opatrenie, ktoré chráni pred šírením nákazy širokú verejnosť. V súčasnosti sú už povinnou výbavou pri cestovaní v hromadnej doprave, pri nakupovaní v potravinách, na návšteve úradu či lekárne. Pri nasadzovaní a snímaní rúšok ale musíte dodržať tieto zásady:

 • drôtik v hornej časti rúška si priložte na nos a pritlačte okolo nosa
 • uchopte gumičky a dajte si ich za uši (ak má rúško šnúrky, tak ich zaviažte)
 • uistite sa, že rúško zakrýva váš nos, ústa i bradu
 • počas používania rúška sa ho
 • pri snímaní rúška sa dotýkajte iba gumičiek (poprípade šnúrok), nie rúška
 • po použití jednorazového rúška ho zahoďte do koša. Ručne šité rúško treba dezinfikovať – oprať alebo prežehliť, prípadne postriekať roztokom etanolu.
 • ak sa nasadeného rúška nechtiac chytíte rukami, poriadne si ich umyte
 • ak vám rúško navlhne, vymeňte ho

Ak si nebudete rúško dávať na seba a zo seba správne, neochráni vás. Práve naopak, stane sa zdrojom nákazy.

 

Ako si ušiť rúško?

Vopred upozorňujeme, že doma ušité rúško vás neochráni rovnako spoľahlivo ako profesionálny respirátor alebo jednorazové rúško, slúži skôr ako prevencia. Ušiť sa dá ale veľmi jednoducho, stačí vám kus látky a gumičky (úplne postačia obyčajné gumené, ktoré používate v kuchyni).

Odporúčané materiály na ušitie rúška a ich miera zachytenia čiastočiek vírusu (v % približne, zdroj: SME/Disaster Medicine and public health preparedness):

 • 90% - chirurgická maska
 • 85% - vrecko od vysávača
 • 72% - kuchynská utierka
 • 70% - bavlnená zmes
 • 68% - antimikrobiálne obliečky
 • 62% - ľan
 • 58% - obliečky na periny
 • 54% - hodváb
 • 50% - tričko zo 100% bavlny
 • 49% - šál

Návody na ušite rúška:

 

Potrebujem cestovať, ako a čím?

Každé cestovanie do zasiahnutých oblastí je rizikové, preto odporúčame zvážiť nevyhnutnosť cestovania.

 

Čo mám robiť, keď potrebujem lieky z lekárne?

Pracovníci lekární prichádza do styku s množstvom ľudí, aj s potenciálnymi prenášačmi koronavírusu a patria medzi rizikové skupiny. Zásady, ktoré by ste mali dodržiavať v prípade, že potrebujete lieky z lekárne, sú:

 • Ak trpíte na chronické ochorenie a dlhodobo užívate ten istý typ liekov: požiadajte svojho lekára telefonicky o elektronický recept na lieky s maximálnym možným množstvom (mesiac, pri niektorých liekoch tri mesiace)
 • Ak ste ochoreli a potrebujete lieky akútne: zvážte osobnú návštevu lekárne. Radšej poproste o výber liekov vašich príbuzných alebo známych.
 • Ak pociťujete príznaky chrípky, symptómy COVID-19: nikam nechoďte! Kontaktu s ľuďmi sa vyhýbajte, zavolajte svojmu lekárovi telefonicky a postupujte podľa jeho pokynov.
 • Ak ste zdraví a nič súrne nepotrebujete: odložte návštevu lekárne minimálne o mesiac.

Lekárnici vás tiež prosia, aby ste si doma nevytvárali prebytočné zásoby liekov. Môžete tak ohroziť tých, ktorí lieky skutočne potrebujú a budú im chýbať.

 

Úmrtie v rodine, ako vybavím potrebné papiere?

Pohreby nie sú štátom zakázané, vybavovanie náležitostí má v kompetencii váš matričný úrad, záleží teda na tom, ako sa s ním dohodnete. Jednotlivé obce a mestá majú v týchto dňoch vlastné pravidlá, informujte sa o nich. Niektoré samosprávy zabezpečujú len pohrebné služby, pričom prevzatie dokladov a listín si dohodne matričný úrad s pohrebnou službou. V tom prípade netreba ísť na úrad osobne.

 

Svadba v rodine? Aké sú odporúčania?

Aj svadby majú v kompetencii matričné úrady – štát ich nezakázal, no opäť treba sledovať pravidlá miestnych samospráv. Dá sa dohodnúť na odklade sobáša, na konaní obradu s obmedzeným počtom hostí alebo v domácom prostredí. Opäť je bezpečnejšie sobáš odložiť a zabrániť tak koncentrácii väčšieho množstva ľudí na jednom mieste.

 

Novorodenec v rodine. Ako vybavím potrebné papiere?

Niektoré matriky podľa rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva v týchto dňoch rodné listy nevydávajú. Novorodenec ostáva krytý zdravotnou poisťovňou matky na 60 dní. Ďalšie opatrenia opäť závisia od rozhodnutia miestnej samosprávy.

 

Ako a cez ktoré priechody sa dostanem na Slovensko?

Na Slovensko sa dostanete len individuálnom dopravou. Ak túto možnosť nemáte, informujte sa na MZVEZ SR alebo na Veľvyslanectve SR v krajine, kde sa nachádzate. Zoznam zatvorených hraničných priechodov.

 

Ako to vyzerá na hraniciach? Koho pustia a koho nie?

Od 13. marca 2020 nepremáva medzištátna autobusová a železničná doprava, pozastavená je aj letecká doprava. Pre lodnú dopravu je povolený len tranzit cez republiku. Nákladná kamiónová  doprava  je povolená  na vnútroštátnych aj medzinárodných trasách kvôli zabezpečeniu zásobovanie obyvateľstva. Profesionálni vodiči kamiónov musia byť vybavení ochrannými prostriedkami, ktoré je povinný zabezpečiť ich zamestnávateľ. Počas najbližších dvoch nedieľ (15. a 22. marca) môže kamiónová doprava jazdiť bez obmedzení.

Na hraniciach sú zavedené hraničné kontroly.

 • Na Slovensko sa dostanú len tie osoby, ktoré tu majú trvalý alebo prechodný pobyt, prípadne potvrdenie o pracovnom pomere. Pre osoby, ktoré sa na Slovensko vrátia od 16. marca 2020, je nariadená povinná izolácia v v zariadeniach určených Ministerstvom vnútra SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19a následne po zistení negatívneho výsledku sa tejto osobe nariaďuje domáca izolácia v celkovej dobe spoločne 14 dní. 
 • Osoby, ktoré bývajú v pohraničí do 30 km od hraníc so Slovenskou republikou a majú v pohraničí trvalý alebo prechodný pobyt a zároveň pracujú na Slovensku, môžu cestovať na Slovensko bez povinnosti karantény.
 • Osoby, ktoré žijú na Slovensku a dochádzajú do zamestnania do zahraničia, buď zostanú v zahraničí, alebo na Slovensku a nebudú nikam cestovať (toto sa nevzťahuje na občanov SR s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktorí dochádzajú do prihraničných oblastí za prácou v oblasti zdravotníctva alebo ošetrovateľstva).

 

Ako a čo treba robiť v domácej karanténe?

Odporúčame po dobu 14 dní kontrolovať váš zdravotný stav. V tomto čase je potrebné myslieť na prevenciu. Pri kýchnutí si treba zakryť nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú treba následne zahodiť do koša, rovnako je potrebné si často umývať ruky mydlom a vodou. Ak je podozrenie, že by osoba mohla byť nakazená koronavírusom a ešte u nej nenastúpili žiadne symptómy, je možné, vzhľadom na jej vlastné rozhodnutie, podstúpiť domácu izoláciu na 14 dní v samostatnej izbe, v domácnosti zvýšiť intenzitu dezinfekcie povrchov a používať ochranné prostriedky. V prípade bezpríznakových osôb ide o štandardný postup aj v iných európskych krajinách bez potreby zavedenia prísnych karanténnych opatrení. Podrobné odporúčania pre domácu karanténu.

 

Kto môže cestovať bez povinnej karantény?

 • Osoby, ktoré bývajú v pohraničí do 30 km od hraníc so Slovenskou republikou a majú v pohraničí trvalý alebo prechodný pobyt a zároveň pracujú na Slovensku, môžu cestovať na Slovensko bez povinnosti karantény.
 • Profesionálni kamionisti, ktorí zabezpečujú zásobovanie krajiny.

 

Idem zo zahraničia a nechcem ísť k rodine kvôli povinnej karanténe. Ako mám postupovať?

Ak máte obavu z ohrozenia svojich blízkych a chcete karanténu absolvovať v zariadení Ministerstva vnútra SR, volajte linku 112, tu Vám poskytnú možnosť ísť do najbližšieho účelového zariadenia, napríklad v Gabčíkove, na Donovaloch alebo v Liptovskom Jáne.

 

Kedy sa človek vráti z povinnej karantény do bežného života?

Osoby, ktoré boli v povinnej 14-dňovej domácej karanténe z preventívnych dôvodov, napríklad z dôvodu návratu zo zahraničia a neprejavujú príznaky ochorenia COVID-19, sa môžu vrátiť do bežného života bez potreby následného testovania. (vyjadrenie hlavného hygienika SR - Ján Mikas)

 

Kedy pacienta možno považovať za vyliečeného?

Osoba s potvrdeným ochorením, ktorej ustúpili príznaky COVID-19, musí byť ešte dva týždne v karanténe. Ak sa u nej následne neprejavujú žiadne známky ochorenia, musí byť ešte dvakrát testovaná s negatívnym výsledkom, až potom je oficiálne považovaná za osobu, ktorá prekonala ochorenie. (vyjadrenie ministra zdravotníctva SR - Marek Krajčí)

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK