Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Náš kraj

mapa

Trenčiansky samosprávny kraj sa rozprestiera v severozápadnej oblasti Slovenska, z geografického hľadiska patrí do oblasti západných Karpát. V západnej časti hraničí s Českou republikou a susedí so Žilinským, Banskobystrickým, Nitrianskym a Trnavským samosprávnym krajom.

Miesto na mape: výrazne členitá prevažne hornatá severozápadná časť Slovenska. Rozprestiera sa v údolí dvoch riek - stredného toku Váhu a horného toku Nitry. Dôležitá priemyselná oblasť krajiny.

Susedné samosprávne kraje: na západe susedí so Zlínskym krajom (Česká republika), na severovýchode so Žilinským, na východe s Banskobystrickým samosprávnym krajom a na juhu s Trnavským a Nitrianskym samosprávnym krajom.

Rozloha: 4502 km2
Počet obyvateľov: 577 464 (číslo k 4/2022)
Hustota obyvateľstva: 133,2 obyvateľa na km2

Počet miest: 18
Počet obcí: 258

Počet miest a obcí: 276

Sídlo kraja: Trenčín
Počet okresov a ich sídla: 9 (Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín)

Najdôležitejšie dopravné trasy

  • Cestné: frekventovaná autostráda z juhu na sever a tranzitné cesty do Českej republiky a na stredné Slovensko, kvalitné regionálne i miestne úseky
  • Železničné: najfrekventovanejšia trať z juhu na sever s pokračovaním (mimo teritória kraja) na východné Slovensko, do Poľskej a Českej republiky, niekoľko ďalších regionálnych a lokálnych tratí
  • Letiská: Prievidza (medzinárodné pre nepravidelné lety aerotaxíkov, športových a malých dopravných lietadiel, záchranná služba), Trenčín, Dubnica nad Váhom - Slávnica a Partizánske - Malé Bielice (aeroklub a záchranná služba, výcvik športového lietania, parašutizmus, lety balónom)

Hraničné priechody

  • Cestné: Vrbovce - Velká nad Veličkou, Myjava - Velká nad Veličkou, Moravské Lieskové - Strání, Drietoma - Starý Hrozenkov, Horné Smie - Bylnice, Lysá pod Makytou - Strelná, Nová Bošáca - Brezová, Červený Kameň - Nedašova Lhota
  • Železničné: Lúky - Horní Lideč, Nemšová - Vlársky průsmyk, Myjava - Velká nad Veličkou

Rieka Váh, najdlhšia slovenská rieka, je prirodzenou vodnou tepnou Považia. Dominantou kraja sú strážne hrady popri rieke Váh, ktoré chránili západnú hranicu Uhorska. Medzi ne patrí Trenčiansky hrad, ktorý bol sídlom Matúša Čáka Trenčianskeho nazývaného aj „Pán Váhu a Tatier“, ďalej hrad Beckov, hrad Tematín a Čachtický hrad, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal aj vďaka niekdajšej majiteľke - grófke Alžbete Báthory.

Okrem hradov a zámkov návštevníkov do kraja priťahuje jedinečné kultúrne dedičstvo v podobe kaštieľov, sakrálnych pamiatok a zachovaných celkov meštianskej a ľudovej architektúry. Kraj ponúka ideálne možnosti na aktívne trávenie voľného času a vykonávanie rôznych druhov športov, či už outdoorových alebo indoorových. Nachádza sa tu množstvo cyklistických a turistických trás, lyžiarskych stredísk, vodných nádrží na vykonávanie vodných športov, jazdeckých centier a golfových ihrísk.

mapa tn kraja

K bohatstvu kraja patria aj pramene minerálnych a termálnych vôd. Domáci aj zahraniční návštevníci sa môžu zrelaxovať v liečebných kúpeľoch v Bojniciach, Nimnici alebo v Trenčianskych Tepliciach. Kraj je miestom konania rôznych kultúrnych, spoločenských a športových podujatí počas celého roka, ako napr. Medzinárodný folklórny festival v Myjave, multižánrový festival Bažant Pohoda v Trenčíne, Open Jazz Fest v Novom Meste and Váhom či filmový festival Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach.

Objavte Trenčiansky samosprávny kraj a „ochutnajte“ všetko, čo región ponúka!

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK