AKO NA SUCHO V ZAHRADE
INSPIRUJTE SA
NA NIEKOLKYCH ZAHRADACH MOZETE VIDIET, AKO FUNGUJU KORENOVE CISTICKY CI MOZNOSTI VYUZITIE „SIVEJ VODY.“ (TO JE KOMUNALNA VODA BEZ FEKALII A MOCU, ODPADOVA VODA Z KUPELNI, SPRCH, VANI, UMYVADIEL, PRACIEK, UMYVACIEK RIADU, CI  DRVICOV ODPADU.)  INDE ZAS OLLA NADOBY, ROZNE NADRZE NA VODU ALEBO VYUZITIE KVAPKOVEJ ZAVLAHY. HOCI SU V ZAHRADACH NAJROZSIRENEJSIE JAZIERKA, NA NIEKTORYCH NAJDETE AJ POTOKY, TONE CI MOKRADE. INSPIRUJTE SA ZVYSENYMI ZAHONMI, ROZNYMI „TIENISKAMI“ A ZELENYMI STRECHAMI. TIE NAPOMAHAJU ZRAZKOVU VODU ZACHYTIT, ODPARIT, AKUMULOVAT, VYUZIT PRE RASTLINY A SPOMALIT ODTOK VODY DO KANALIZACIE. IKONY, ZNAZORNUJUCE JEDNOTLIVE OPATRENIA, VAS PREHLADNE NAVEDU K ZAHRADAM, KTORE VAS ZAUJIMAJU. NAVSTIVTE ICH A OSOBNE SA PRESVEDCTE, AKO OPATRENIA FUNGUJU. NAJDETE TU INSPIRACIU PRE VLASTNU ZAHRADU.
 
AKO NA SUCHO V ZAHRADE
KLIMATICKY TEST VASEJ ZAHRADY
- SADITE RASTLINY VHODNE PRE DANE MIESTO/STANOVISTE?
- VYSADZATE VSADE, KDE TO IDE A PODPORUJETE BIODIVERZITU RASTLINNEJ AJ ZIVOCISNEJ RISE?
- PRACUJETE/ZAHRADNICITE BEZ RASELINY?
- PUTATE UHLIK V ZAHRADE POMOCOU KOMPOSTOVANIA, MULCOVANIA A ZELENEHO HNOJENIA?
- DBATE NA BIOLOGICKE PROSTRIEDKY A METODY PRI PRACI NA ZAHRADE A PRI OCHRANE RASTLIN?
- ZBIERATE/ZADRZIAVATE A UKLADATE DAZDOVU VODU V ZAHRADE? ZALIEVATE USPORNE?
- ZNIZUJETE SVOJU UHLIKOVU STOPU TYM, ZE NAKUPUJETE U REGIONALNYCH VYROBCOV?
- V ZAHRADE SPRACOVAVATE VSETOK ORGANICKY MATERIAL ZO ZAHRADY (POKOSENU TRAVU, VYREZANE VETVY, LISTIE) PRIAMO NA MIESTE A TYM SETRITE/ZBYTOCNE NEZVYSUJETE DOPRAVOU CO2?
- POUZIVATE ZAHRADNU TECHNIKU S MIEROU A CIELENE, PREDNOSTNE NA LUDSKY, PRIPADNE ELEKTRICKY POHON?
- SU STAVBY V ZAHRADE A MOBILIAR VYROBENE Z LOKALNYCH A OBNOVITELNYCH SUROVIN/ZDROJOV? DBATE NA EKO-CERTIFIKOVANE PRODUKTY BEZ PLASTOV A TROPICKEHO DREVA?
- NEZ NIECO VYHODITE, SKUSITE TO DAROVAT, RECYKLOVAT, ZNOVU VYUZIT NA INY UCEL? UPREDNOSTNUJETE OPRAVU PRED NAKUPOM NOVEHO?AK STE NA VSETKY OTAZKY ODPOVEDALI ANO, JE VASA ZAHRADA PRIPRAVENA ODOLAT KLIMATICKYM ZMENAM. AVSAK VZDY JE CO VYLEPSOVAT
 
DESATORO SPRAVNEHO ZALIEVANIA
SPRAVNE NACASOVANIE – TREBA POLIEVAT RANO ALEBO NESKOR POPOLUDNI (RASTLINY VIAC VSTREBAJU, MENEJ SA ODPARI).NIE PLOSNE, ALE K JEDNOTLIVYM RASTLINAM A PRIAMO KU KORENOM, (OBMEDZENIE RASTU BURINY, USPORA VODY)·NEROZMAZNAVAT RASTLINY – SU ODOLNEJSIE A LAHSIE ZNASAJU LAHKY PRISUSOK (STACI RAZ TYZDENNE, ALE PORIADNE, PLATI AJ PRE IZBOVE RASTLINY).VODA BY MALA MAT TEPLOTU OKOLIA (POZOR NA CHLADNU STUDNICNU ALEBO KOHUTIKOVU VODU, MOZE RASTLINAM SPOSOBIT SOK).·VYHODOU JE MAKKA DAZDOVA VODA (TVRDA VODA ZANECHA NA RASTLINACH PO ODPARENI SKVRNY A NIEKTORE SOLI SA MOZU VYZRAZAT NA POVRCHU PODY ALEBO KVETINACOV).PRI POUZITI MULCA ZNIZUJEME ODPAR Z PODY A TIM AJ POTREBU ZALIEVKY.·STAROSTLIVOST O PODU – KYPRA S VYSOKYM OBSAHOM HUMUSU CI ODUMRETE ORGANICKE HMOTY (AJ MRTVE DREVO) DOKAZE ABSORBOVAT A POSTUPNE UVOLNOVAT VODU PODLA POTRIEB RASTLIN.·RAZ OKOPAT, ZNAMENA PATKRAT NEZALIEVAT – PRERUSIA SA PODNE KAPILARY A ZAMEDZI SA ODPAROVANIU Z PODY.· PRILIS VELA VODY RASTLINAM SKODI DOKONCA VIAC AKO KRATKODOBY PRISUSOK.·V PODMISKACH BY NEMALA VODA TRVALO STAT.·OBMEDZIT ZALIEVKU V ZIMNYCH MESIACOCH, NEDOSTATOK SVETLA A TEPLA NUTI RASTLINY KU KLUDOVEMU REZIMU.
 
PODA
ZEM, PODA, HLINA, ORNICA, RODNA HRUDA, AKOKOLVEK TO NAZYVAME, STALE JE TO TA CAST ZEME, PO KTOREJ DENNE CHODIME A ANI SI NEUVEDOMUJEME, AKA JE PRE NAS DOLEZITA. ZAVISI NA NEJ NASA OBZIVA A JE SKVELYM FILTROM A ABSORBEROM (ZACHYTAVACOM) DAZDOVYCH ZRAZOK. V PODE PREBIEHAJU ROZKLADNE PROCESY ORGANICKEJ HMOTY, KTORE JU DOPLNAJU ZIVINAMI PRE RASTLINY. ZIVOTNE DOLEZITY JE PODIEL VZDUCHU A VODY V PRIESTOROCH MEDZI PEVNYMI CASTICAMI. VDAKA NIM MOZE V PODE PREBIEHAT AJ ZIVOT PODNEHO EDAFONU, BEZNYCH CI MIKRO ROZMEROV. AKO EDAFON OZNACUJEME SPOLOCENSTVO ORGANIZMOV ZIJUCICH V PODE. NAJVACSI PODIEL NA ROZKLADNYCH PROCESOCH ODUMRETYCH ORGANICKYCH ZVYSKOV MAJU MIKROORGANIZMY, KTORE ICH DOKAZU PREMENIT NA HUMUS. ROVNAKE KUZLO DOKAZE AJ DAZDOVKA, ZIVIACA SA ZVYSKAMI RASTLIN A VYLUCUJUCI KOPROLIT (MINERALNE LATKY OBSAHUJUCE ZIVINY PRE RASTLINY V PRIJATELNEJ PODOBE A VHODNOM CHEMICKOM ZLOZENIE). VELKE ZIVOCICHY AKO KRTKO, HRABOS A DALSIE POTOM POMAHAJU MECHANICKY PREVZDUSNOVAT NAJMA UTUZENE A ILOVITE PODY. ZIVOT V PODE JE PRE CLOVEKA STALE VELKOU NEZNAMOU, PRETOZE PREBIEHA SKRYTO, POD POVRCHOM, V TME A POSOBI TAK VELMI TAJOMNE. ALE SPOLUZITIE KORENOV RASTLIN S DALSIMI ORGANIZMAMI V PODE JE NESMIERNE DOLEZITE A VYHODNE, CI SA JEDNA O SYMBIOZU ALEBO MYKORHIZU, A TO DOKONCA AJ PRE PODU SAMOTNU NIELEN PRE ZUCASTNENE ORGANIZMY.
ZLEPSENIE KVALITY PODY, JEJ URODNOSTI, STRUKTURY A SCHOPNOSTI ZADRZAT VO SVOJOM PROFILE VODU JE JEDINOU MOZNOSTOU AKO ZRAZKOVU VODU ZACHYTIT, USKLADNIT, POSTUPNU FILTRACIA PRECISTIT A DOPLNIT ZASOBY SPODNEJ VODY NA CELOM UZEMI NASEJ REPUBLIKY. NIELEN NA POLNOHOSPODARSKYCH PODACH A V LESOCH, ALE NAJMA NA ZAHRADACH A ZELENYCH PLOCHACH, AKO SUKROMNYCH, TAK VEREJNYCH TO MOZEME ZACAT ROBIT OKAMZITE. ZADRZANIE A UDRZANIE VODY V PODE = ZASOBA VODY POD POVRCHOM.
ZAKLADOM STAROSTLIVOSTI O PODU V ZAHRADE JE KOMPOSTOVANIE. NA ZIADNEJ ZAHRADKE BY NEMAL CHYBAT KOMPOST, A JE UPLNE NIE JEDNO, CI JE TO PLASTOVY KOMPOSTER, KTORY SME ZISKALI OD SVOJEJ OBCE, ALEBO SME SI HO VYTVORILI VLASTNORUCNE Z DREVA CI PRUTIA. NAJDOLEZITEJSIE JE, ZE SKORO VSETOK ORGANICKY ODPAD, KTORY VYPRODUKUJE NAJMA NASE KUCHYNE, NEKONCI V SMETIAKU, ALE ZA POMOCI ROZKLADACOV (HUB, MIKROORGANIZMOV I DAZDOVIEK) SA MENI NA HUMUS, KTORYM OBOHATIME SVOJE ZAHONY.
KOMPOSTOVAT MOZEME AJ PLOSNE, HOVORI SA TOMU MULCOVANIE, TEDA NASTIELANIE ORGANICKEJ HMOTY NA PODU. MULCOVANIE DODAVA PODE CENNE ZIVINY A ZAROVEN OBMEDZUJE ODPAROVANIE. VANIE VODY A ZNIZUJE POTREBU ZALIEVANIE. OBMEDZUJE VZCHADZANIE JEDNOROCNYCH BURIN A UCHYTENIE NOVYCH SEMIEN BURIN, A PRETO SA NEMUSI PLIET A OKOPAVAT. REDUKUJE RAST VYTRVALYCH BURIN, OSLABI ICH A ICH MECHANICKA LIKVIDACIA JE POTOM JEDNODUCHSIA. ZMIERNUJE PREHRIEVANIE PODY V LETNOM HORUCAVE A NA JAR ZASE BRANI PRILIS SKOREMU PREHRIATIU PODY. V ZIME ZABRANUJE PREMRZNUTIU PODY. BRANI ROZPLAVENIU POVRCHU PODY DOPADAJUCIM DAZDOM (NAJMA KRATKE, ALE PRUDKE PRIVALOVE ZRAZKY). DODAVA PODE CENNE ZIVINY A ODPADA TAK ODVAZENIE VELKEHO MNOZSTVA TRAVY, LISTIA, BURINY, STIEPKY A DALSICH ORGANICKYCH MATERIALOV ZO ZAHRADY. NA MULCOVANIE SA VELMI DOBRE HODI LISTIE, SLAMA, VYTRHANE RASTLINY A KARTON. OBZVLAST DOBRYM MULCOVACIM MATERIALOM SU RASTLINY PRE ZELENE HNOJENIE (DATELINA, VLCI BOB, HORCICA ATD.). VO VRSTVE MULCA PREBIEHA NEUSTALY ROZKLADNY PROCES, CIM SA MULC POSTUPNE STAVA VYBORNYM HNOJIVOM. NA ROZKLAD JE POTREBNY KYSLIK A OKREM TOHO „DYCHA“ TIEZ PODA. PRETO JE PRI MULCOVANIE POTREBNE DBAT NA TO, ABY BOL MULC NAVRSTVENY VOLNE. MULCOVANIE SPOCIVA V OBSYPANI ALEBO POKRYTI OKOLIA RASTLINY MATERIALOM, KTORYM NEDOKAZU PRERAST INE, NEZIADUCE, RASTLINY - BURINY.
AKO DOSTANEME ORGANICKE LATKY DO PODY? AK SU TO STATKOVE HNOJIVA (HNOJ, HNOJ, MOCOVKA), MUSIME ICH DO PODY PLYTKO ZAPRAVIT, ABY SA MOHLI V PODE ROZLOZIT. PRETO SA DAJU VELMI DOBRE VYUZIT PRI ZAKLADANI VYSOKYCH ZAHONOV. NAJVHODNEJSOU FORMOU JE OBOHATENIE PODY KOMPOSTOM, KTORY JE STABILNY A MOZE BYT ROZPRESTRETY NA POVRCHU PESTOVATELSKEJ PLOCHY. VELKY VYZNAM MA AJ TZV. ZELENE HNOJENIE (PESTOVANIE RASTLIN FIXUJUCICH DO PODY VZDUSNY DUSIK) AKO MEDZIPLODINA V CASE MEDZI RASTOM HLAVNEJ PLODINY. ZAROVEN TIETO RASTLINY TIENIA PODU, BRANIA JEJ VYSYCHANIU A ODNASANIU VETROM A OBMEDZUJU RAST BURIN. STRIEDANIE PLODIN JE ZAKLADOM DLHODOBEHO VYUZIVANIA PODY, PREDCHADZAME TAK VYCERPANIE PODY, TZV. UNAVE PODY, A TYM ZNIZOVANIE VYNOSOV. ZAROVEN SLUZI STRIEDANIE PLODIN AKO PREVENCIA PROTI VYSKYTU CHOROB A SKODCOV RASTLIN. ZNALOST PODY NA KONKRETNOM MIESTE DAVA MOZNOST LEPSIEHO VYBERU RASTLIN, KTORE BUDU NA TOMTO STANOVISKU DOBRE PROSPIEVAT. VYBER RASTLIN PRE ZELENE HNOJENIE ZAVISI SAMOZREJME NA VYCHODISKOVOM STAVE PODY. PRE ZELENE HNOJENIE JE OBZVLAST DOLEZITA DOBRA RASTLINNA ZMES, ABY SA JEDNOTLIVE RASTLINY MOHLI VHODNE DOPLNAT. NA ZLEPSOVANIE PODY VYZNAMNE PRISPIEVAJU PREDOVSETKYM LEGUMINOZNE BOBOVITE RASTLINY (DATELINA, HRACHOR, LUPINA NAPR.), KTORE SVOJIMI ROZNE VYTVARANYMI KORENOVYMI SYSTEMAMI (OD PLYTKO KORENIACICH PO HLBOKO KORENIACE DRUHY) MOZU OSIDLIT ROZNE TYPY STANOVIST. VELKA VYHODA TYCHTO RASTLIN SPOCIVA V TOM, ZE S POMOCOU BAKTERII MOZU FIXOVAT DUSIK A DODAVAT HO DO PODY. BAKTERIE (HLAVNE DRUHY RHIZOBIUM) ZIJU V UZKEJ SYMBIOZE S KORENMI TYCHTO RASTLIN A VYTVARAJU TAKZVANE KORENOVE HLUZY (HLUZKOVE BAKTERIE). V TYCHTO KORENOVYCH HLUZKACH MOZU VIAZAT DUSIK, KTORY JE PRITOMNY VO VZDUCHU, A ODOVZDAVAT HO DO KOLOBEHU ZIVIN V RASTLINE. AKO „PROTISLUZBU“ ZISKAVAJU BAKTERIE OD SVOJEJ SYMBIOTICKEJ RASTLINY PREDOVSETKYM UHLOHYDRATY, KTORE POTREBUJU PRE SVOJ RAST. TATO SYMBIOZA PRINASA VSETKYM ZUCASTNENYM LEN VYHODY. PO ODUMRETI RASTLIN ZOSTAVA V PODE OVELA VIAC „HLUZKOVYCH BAKTERII“, NEZ BOLO POVODNE. Z POSOBENIA LEGUMINOZNYCH RASTLIN TAK PROFITUJE NIELEN POVODNY SYMBIOTICKY PARTNER, ALE AJ CELE OKOLIE.
 
AKU PODU MAME NA ZAHRADE? AKO TO POZNAME? VELMI LAHKO! UROBIME SI ROZBOR NASEJ PODY TZV. KUCHYNSKOU METODOU:
- URCIME SI MIESTO/MIESTA V ZAHRADKE, ODKIAL BUDEMEODOBERAT VZORKU/Y.
- Z PLOCHY CCA 30X30 CM ODSTRANIME MACINU A POVRCHOVU CAST ZEMINY ZHRUBA DO HLBKY 10 CM.
- VYKOPEME JAMU DO HLBKY DALSICH 30 CM A PODNE VZORKU ODOBERIEME ZO STREDNEJ CASTI VYKOPANEJ ZEMINY.
- OZNACIME SI VYKOPOVE SONDY PISMENOM ALEBO CISLOM A VYZNACIME SI ICH UMIESTNENIE NA PLANIKU ZAHRADY.
- ORIENTACNE ZISTENIE PODNEHO DRUHU PODLA RYCHLOSTI VSAKOVANIE — DO KAZDEJ SONDY NALEJEME 10 L VODY A SLEDUJEME JEJ VSAKOVANIE: V PRIEBEHU NIEKOLKYCH MINUT = PODA PIESOCNATA, POCAS 30 MINUT AZ NIEKOLKYCH HODIN = PODA HLINITA, POCAS 10 A VIAC HODIN = PODA ILOVITA.
- PRESNEJSIE URCENIE PODNEHO DRUHU PODLA SEDIMENTACIE PODNEJ VZORKY VO VODE — ROVNAKO AKO VYKOPOVE SONDY SI OZNACIME ZAVARACIE POHARE, DO KTORYCHDAME ASI TAK 1/5 OBJEMU PODNEJ VZORKY A DOPLNIME DO 4/5 VODOU.
- POHARE UZAVRIEME A PRETREPEME OBSAH, POSTAVIME NA ROVNU PLOCHU A POSTUPNE SLEDUJEME USADZOVANIE PODNYCH CASTIC PODLA VELKOSTI. PO SKONCENI SEDIMENTACIE JE VODA OPAT CISTA A NA DNE JE VIDIET, AKO SU JEDNOTLIVE VRSTVY HRUBE. NA DNE BUDE PIESOK A KAMIENKY, NAD NIMI JEMNEJSIE HLINITE CASTICE A UPLNE NAJJEMNEJSIE CIASTOCKY ILU SA BUDU USADZOVAT AJ NIEKOLKO DNI. NA HLADINE ZOSTANE PLAVAT NIE UPLNE ROZLOZENY ORGANICKY MATERIAL. ZISTIME, CI JE NASA PODA PIESOCNATA, HLINITOPIS-CITATELNA, PIESOCNATOHLINITA, HLINITA, ILOVITOHLINITA, HLINITOILOVITA ALEBO ILOVITA.
 
ZIVE PLOTY
ZIVY PLOT JE UMELO VYSADENY A UDRZIAVANY RAD Z OKRASNYCH DREVIN UPRAVOVANYCH AKO KRIKY. SLUZI AKO BARIERA. DOPLNA ALEBO NAHRADZA BEZNY PLOT, MOZE TIEZ SLUZIT LEN AKO DEKORACNY PRVOK. VOLNEJSIE A NEPRAVIDELNE ZIVE PLOTY MOZU BYT MENEJ UDRZIAVANE ALEBO VOLNE RASTUCE. V ZAHRADACH SA VLASTNOSTI PLOTOV ZO ZIVEHO MATERIALU, TEDA TRVALIEK A DREVIN, DAJU UPLATNIT ROVNAKO DOBRE AKO VO VOLNEJ KRAJINE. PRE KAZDU, AJ TU NAJMENSIU ZAHRADKU EXISTUJE ALTERNATIVA A MOZNOST VYBERU PRAVE TOHO SPRAVNEHO ZIVEHO PLOTU PODLA FUNKCII, KTORE OCAKAVAME A PRIESTORU, KTORY MOZEME V ZAHRADE OPLOTENIA VYMEDZIT. ZIVE PLOTY VYTVARAJU SPECIFICKE MIKROKLIMY PLOCH, KTORE OBKLOPUJU. ZABRANUJU PRENIKANIU SKODLIVYCH VPLYVOV Z OKOLIA, AKYMI SU VIETOR, MRAZ, SNEH, ZAPACH, HLUK, PRACH, NEZIADUCE POHLADY A POZORNOST. ZAROVEN POSKYTUJU TIEN A ZVYSUJU TEPLOTU PODY POD SEBOU V ZIME A NAOPAK ZNIZUJU V LETE. V LETNOM OBDOBI DOKAZE ZIVY PLOT TIENIT A TAK OKOLITU PODU CHRANIT PRED PREHRIEVANIM, OBMEDZIT PRUDENIE TEPLEHO VZDUCHU, KTORY PODU VYSUSUJE, A TIEZ PODPOROVAT TVORBU ROSY. ABY PRUDENIE PLYNULO OBTEKALO POZEMOK, JE VHODNE TVAROVAT. FUNKCIA ZIVEHO PLOTA VYSADBOU NAJMENEJ TROCH RADOV DREVIN V TVARE PISMENA A (NIZSIA, VYSSIA, NIZSIA ALEBO KER, STROM, KER). V OKRAJOVYCH RADOCH SU NIZSIE DREVINY ALEBO TRVALKY, STREDNY RAD JE TVORENA VYSSIMI KRIKMI PRIPADNE NIZSIMI STROMAMI. IHLICNATE ALEBO VZDYZELENE DREVINY JE VHODNE ZACLENIT DO DRUHOVEHO ZLOZENIA VETROLAMU V ROVINATYCH UZEMIACH, KDE CASTO FUKA SILNY NARAZOVY SEVERNY VIETOR A TVORIA SA SNEHOVE NAVEJE. POKIAL JE PRIESTOR POD ZIVYM PLOTOM DOSLEDNE MULCOVANY, JE ZASOBARNOU VODY PRE SVOJE NAJBLIZSIE OKOLIE.
 
TRAVNATE PLOCHY
KVETNATE LUKY SO VSETKYMI PRECHODNYMI TYPMI OD SUCHOBYTNYCH AZ PO MOKRADOVE SPOLOCENSTVA S ROZNOU UROVNOU STAROSTLIVOSTI A CASOVO DIFERENCOVANOU DOBOU ZBERU SPLNAJU POZIADAVKY NA VYTVORENIE PRIRODE BLIZKYCH BIOTOPOV. ZAHRADA NIE JE OBYVACIA IZBA A TRAVNIK NIE JE KOBEREC. JE NAOZAJ NUTNE VSETKY TRAVNE PLOCHY NA ZAHRADE VYSEKAVAT NA MINIMALNE STRNISKO IBA PRETO, ZE TO VYZERA UPRATANE? V SUCASNEJ DOBE JE V DOSLEDKU ZVYSOVANIA PRIEMERNYCH TEPLOT A NEROVNOMERNEHO ROZDELENIA ZRAZOK STALE VIAC NOVYCH PLOCH ZATRAVNOVANYCH TRAVOVO BYLINNYMI ZMESAMI. DRUHOVO PESTREJSIE SPOLOCENSTVA SU VOCI KLIMATICKYM VYKYVOM PODSTATNE STABILNEJSIE AKO DOPOSIAL HOJNE VYSIEVANE CHUDOBNE TRAVNIKOVE ZMESI SO ZASTUPENIM IBA TROCH TRAVNATYCH DRUHOV ILOK VYTRVALY (LOLIUM PERENNE), LIPNICA LUCNA (POA PRATENSIS) A KOSTRAVA CERVENA (FESTUCA RUBRA). PESTROST DRUHOVEJ SKLADBY KVETNATYCH LUK ZAVISI OD STANOVISKOVYCH PODMIENOK, SPOSOBE A INTENZITE VYUZIVANIA PORASTU. DRUHOVO PESTRA ZMES OBSAHUJE V ROZNOM PODIELE URCITY POCET TRAVNYCH DRUHOV, DATELINOVIN A OSTATNYCH DVOJMATERNICNYCH BYLIN. DRUHOVE BOHATSTVO TYCHTO PORASTOV JE DANE PREDOVSETKYM ZASTUPENIM SPECIFICKEJ SKUPINY DVOJMATERNICOVYCH RASTLIN, KTORE SA V PRIEBEHU ROKOV MENIA NA ZAVISLOST TI NA SPOSOBE ICH VYUZIVANIA. POUZITIE DRUHOVO PESTRE ZMESI PODPORUJE VYSOKY POCET RASTLINNYCH A ZIVOCISNYCH DRUHOV NA STANOVISTI, ZVYSENIE PROTIEROZNEJ FUNKCNOSTI TI A ODOLNOSTI VOCI SUCHU. ZNACNY JE AJ ESTETICKY DOJEM Z PORASTU — ZLADENA, DLHSIE TRVAJUCA A STRIEDAVA FAREBNOST PORASTU, VRATANE VYUZITELNOSTI JEDNOTLIVYCH CASTI BYLIN NA LIECIVE UCELY. NEZANEDBATELNA JE AJ PROBLEMATIKA PELOVYCH ALERGII. VO VSEOBECNEJ ROVINE JE MOZNE ROZDELIT SPOSOBY ZALOZENIA KVETNATEHO TRAVNIKA DO TROCH ZAKLADNYCH SKUPIN:
- VYSEV (GENERATIVNY SPOSOB) — NAJCASTEJSI, NAJJEDNODUCHSI A Z HLADISKA NAKLADOV NAJPRIAZNIVEJSI SPOSOB.
- VYSADBA (VEGETATIVNY SPOSOB) — DALSOU ALTERNATIVOU K VYSEVU SEMIEN JE VYSADBA PREDPESTOVANEHO RASTLINNEHO MATERIALU V PODOBE KOBERCOV, TRSOV CI JEDNOTLIVYCH RASTLIN.
- KOMBINACIA VYSEVU A VYSADBY.
TERMIN VYSEVU OVPLYVNUJE TERMIN VZCHADZANIA JEDNOTLIVYCH DRUHOV RASTLIN AJ VZIDENIE KOMPLETNEHO PORASTU A JE OVPLYVNENY DOSTATKOM VLAHY. ZMESI JE MOZNE VYSIEVAT PO CELY ROK, ALE NAJVHODNEJSIMI TERMINMI SU JAR A JESEN. NAJVHODNEJSIM SPOSOBOM OSETROVANIA KRAJINNYCH TRAVNIKOV JE ICH KOSENIE. PRI NEPOKOSENYCH PORASTOCH DOCHADZA NA HROMADENIE STARINY, KTORA BRANI RASTU SEMENACIKOV, A OBMEDZUJE TAK ZVYSOVANIE DRUHOVEJ PESTROSTI PORASTOV. V NEPOKOSENYCH PORASTOCH TIEZ DOCHADZA K ROZSIROVANIU NEZIADUCICH BURINOVYCH DRUHOV AKO SU STAVEL, BODLIAKY, ZIHLAVY, TRSTINA KROVISKA AI. DALSIM RIZIKOM, SPOJENYM S EXTENZIVNYM VYUZIVANIM TRAVNYCH PORASTOV, JE ZARASTANIE NALETOVYMI DREVINAMI. NADMERNY PRISUN ZIVIN, HLAVNE DUSIKA, PODPORUJE ZVYSOVANIE PODIELU TRAVNYCH DRUHOV, KTORE NASLEDNE SVOJIM NADMERNYM ROZVOJOM V PORASTE KONKURUJU MENEJ VITALNYM DRUHOM RASTLIN. MULCOVANIE ZNIZUJE DRUHOVU PESTROST A NEODPORUCA SA.
 
VODNE PRVKY
SU DOSTUPNOU ZASOBARNOU VODY NA POVRCHU. V POSLEDNYCH PAR ROKOCH SA PODMACANE MOKRADOVE LUKY, TONE, PRIRODZENE KORYTA POTOKOV, RIEK A DALSIE VLHKE STANOVISTE Z NASEJ KRAJINY POMALY, ALE URCITE VYTRACAJU. O TO DOLEZITEJSIU ULOHU ZOHRAVA JAZIERKO ALEBO MOKRAD V ZAHRADE. AJ MALE JAZIERKO DOKAZE ZVYSIT BIODIVERZITU NA ZAHRADE, STANE SA UTOCISKOM MNOHYCH ZIVOCICHOV I RASTLIN Z VOLNEJ PRIRODY A MOZE SA TIEZ STAT VYZNAMNOU SUCASTOU BIOKORIDORU. VODA V ZAHRADE JE BEZKONKURENCNE NAJPRITAZLIVEJSI A VELMI POUCNY BIOTOP. AJ NA MALEJ PLOCHE MOZEME POZOROVAT VELKE MNOZSTVO ORGANIZMOV V ICH PRIRODZENOM PROSTREDI. OKREM DRUHOV PRIAMO ZAVISLYCH NA VODNOM PROSTREDIE SA K VODE STAHUJU AJ DALSIE ZIVOCICHY, KTORE VYUZIVAJU VODU NA PITIE CI KUPANIE. VODNYM PRVKOM BY NA KAZDOM POZEMKU MALO BYT VENOVANYCH 10–15 % NEZASTAVANEJ PLOCHY. SLUZI NA ZACHYTENIE DAZDOVEJ VODY A JEJ VYUZITIE NA ZAVLAZOVANIE POZEMKU PRIAMO PRIESAKOM DO OKOLIA ALEBO NEPRIAMO AKO ZDROJ NA CERPANIE CI NABERANIE VODY. VODNY PRVOK OCHLADZUJE A ZVLHCUJE SVOJE OKOLIE, ZVYSUJE EKOLOGICKU STABILITU. CO TO JE? FUNKCIA POZEMKU A V NEPOSLEDNOM RADE PRISPIEVA AJ K LEPSEJ ODOLNOSTI RASTLIN VOCI SKODCOM. ZVYSUJE ATRAKTIVITU POZEMKU A PODPORUJE JEHO CASTEJSIE VYUZIVANIE. STAVA SA CENTROM DIANIA NA ZAHRADE. DOBRE NAVRHNUTA A SPRAVNE ZREALIZOVANA VODNA PLOCHA VYZADUJE VELMI MALO NASLEDNEJ STAROSTLIVOSTI. OKRAJ MEDZI VODOU A SUSOU JE NAJPRODUKTIVNEJSIM PROSTREDIM. MOKRADOVA ZONA JE DOLEZITA PRE ZAISTENIE SAMOCISTIACE FUNKCIE A ZAROVEN NAJZAUJIMAVEJSIM PRIESTOROM PRE POZOROVANIE. BREHY PORASTENE BUJNOU VEGETACIOU POSKYTUJU UKRYT ROZNYM ZIVOCICHOM A BRANI NADMERNEMU PREHRIATIU VANIE VODNEJ PLOCHY V LETNOM OBDOBI.
 
DAZDOVE ZAHONY
DAZDOVE ZAHONY SU OKRASNE ZAHONY V PARKOCH ALEBO ZAHRADACH, KTORE SVOJIM SPECIALNYM UMIESTNENIM POD UROVNOU OKOLITEHO TERENU A VYSADENIM ODOLNYMI TRVALKAMI, VYTVARA REZERVU PRE SPOMALENIE PRIETOKU VODY POZEMKOM PRI PRIVALOVYCH DAZDOCH. DO DAZDOVEHO ZAHONA SU ZVEDENE ZRAZKOVE VODY ZO SPEVNENYCH A NEPRIEPUSTNYCH PLOCH (STRECHY, DLAZBA, CESTY, PARKOVISKO) OKOLO DOMU. DAZDOVY ZAHON NIE JE JAZIERKO, VODA SA V NOM SICE ZACHYTI, ALE ZDRZAT BY SA MALA MAXIMALNE 72 HODIN, NEZ SA VSIAKNE ALEBO ODPARI. TYM ODPADA AJ MOZNY PROBLEM S KOMARMI, KTORI SA NESTIHNU V TAK KRATKOM CASE VYLIAHNUT. PRI VYSADENI POVODNYCH RASTLIN DANEJ LOKALITY VZNIKNU NADHERNE BEZ UDRZBOVE TRVALKOVE ZAHONY. PRI SVOJPOMOCNOM BUDOVANI ZAHONA SA NAKLADY POHYBUJU MEDZI 100 AZ 250 SK/M2. POKIAL ZAHON REALIZUJE SPECIALIZOVANA FIRMA, NAKLADY SU O PORIADOK VYSSIE. VELKOST DAZDOVEHO ZAHONU ZALEZI NA OBJEME ZRAZKOVEJ VODY ODTEKAJUCEJ ZO STRIECH A SPEVNENYCH PLOCH AJ NA PODNOM DRUHU. PRE BEZNY RODINNY DOMCEK JE DOSTACUJUCA PLOCHA DAZDOVEHO ZAHONU 10 AZ 30 M2. IDEALNA HLBKA DAZDOVEHO ZAHONA JE 15 AZ 30 CM SO SKLONMI BREHOV DO 12%. MINIMALNA VZDIALENOST OD DOMU AJ OD SUSEDOV JE 10 M, ABY NEDOSLO K PODMACANIU ZAKLADOV. V IDEALNOM PRIPADE DAZDOVY ZAHON A OKOLITA PODA ABSORBUJU VSETKU DAZDOVU VODU, KTORA NA ZAHRADU SPADNE A BEZNE BY ODTIEKLA Z POZEMKU PREC.
 
DALSIE TYPY ZAHONOV
ZELENINA JE NAJSMADNEJSIM CLENOM NASEJ ZAHRADY. VELKOSTOU A NAJMA KONSTRUKCNYM RIESENIM PESTOVATELSKYCH ZAHONOV MOZEME USETRIT VELKE MNOZSTVO ZAVLAHOVE VODY. OD ZNIZENYCH (PODUROVNOVYCH) ZAHONOV, KTORE VYUZIVAJU FYZIKALNE ZAKONY A VODA Z OKOLIA SA STEKA KU KORENOM RASTLIN, CEZ TZV. ZAHONY, KDE ICH UPLATNENIA I AKUMULACNA SCHOPNOST MRTVEHO DREVA, KTORE SA PRI ZAKLADANI DAVA DO NAJNIZSEJ VRSTVY POD UROVNOU TERENU AZ PO VYVYSENE ZAHONY. TIE SU SICE NAROCNE NA VODU, ALE JEDNA SA O MALE INTENZIVNE SYSTEMY, KDE NASEJ ZELENINE NEKONKURUJU OSTATNE RASTLINY A STEKAJUCA NALEVOVA VODA JE ZACHYTENA DO SPODNEJ VRSTVY DREVA, KTORE JU POTOM POSTUPNE UVOLNUJE SPAT RASTLINAM. SPRAVNE ZALOZENY VYVYSENY ZAHON SA NEZALIEVA DENNE, ALE PRELEJE SA DOKLADNE IBA RAZ ZA TYZDEN A MUSI BYT ZAMULCOVANY. PRIPADNE JE MOZNE VYUZIT KVAPKOVE ZAVLAHY A ROZVIEST DAZDOVU VODU SAMOSPADOM PRIAMO K RASTLINAM ALEBO DO ROZNYCH TYPOV ZASOBNIKOV V PODE ZAHONA, NAPR. KAPSULE ZO ZLEPENYCH HLINENYCH KVETINACOV ALEBO OLLA NADOBY. ABSORPCNU SCHOPNOST PODY MOZEME ZVYSIT PRIDANIM DREVENEHO UHLIA DO SUBSTRATU V PESTOVATELSKEJ VRSTVE. PRE PRIRODNU ZAHRADU JE TO VHODNEJSIE RIESENIE AKO SYNTETICKE HYDROGELY. HYDROGELY SU PRIECNE ZOSIETOVANE POLYMERNE RETAZCE POLYAKRYLATOV A POLYKARBONATOV, SU SILNE HYDROFILNE, MOZU POJAT AZ STONASOBKY MNOZSTVA VODY, NEZ KOLKO SAMY VAZIA V SUCHOM STAVE. VYUZITIE MAJU U OKRASNYCH DREVIN, NAJMA V PARKOCH.
 
JAZIERKA
JAZIERKA SU MALE VODNE PLOCHY, KTORE PODLA VELKOSTI VODNEJ HLADINY DELIME ZHRUBA NA TRI SKUPINY. 1–2 M 2 – TONKA PRE POBREZNE RASTLINY AJ HMYZ, VHODNA AKO NAPAJADLO PRE VTAKY, JEZKOV ATD. KVOLI NEDOSTATOCNEJ HLBKE JE MOZNE PESTOVAT IBA TRPASLICIE VARIETY LEKIEN. JAZIERKO JE MALE PRE VACSINU ZIAB A NEVHODNE PRE RYBY. 2–25 M 2 – VHODNA VELKOST NA VYTVORENIE BIOTOPU SO VSETKYMI RASTLINNYMI POSCHODIAMI A MNOZSTVOM VODNYCH ZIVOCICHOV MIMO RYB. CHOV RYB JE MOZNY IBA NA UKOR ROZMANITOSTI VODNEHO ZIVOTA. 25 M 2 A VIAC - VODNA PLOCHA S MOZNOSTOU KUPANIA A CHOVU RYB. SA ZVACSUJUCE SA PLOCHOU NARASTAJU OBSTARAVACIE NAKLADY, PREDOVSETKYM PRI BUDOVANI NADRZI IZOLACNYCH FOLII. ZONY PODLA HLBKY: OKRAJOVA ZONA – PEVNY BREH O NIECO NIZSI AKO OKOLITY TEREN A OBCAS ZAPLAVOVANY VODOU. MOCIAROVA ZONA – BEZ VIDITELNEJ VODNEJ HLADINY, ALE NASYTENA VODOU, ZONA S NAJVACSOU BIODIVERZITOU A DYNAMIKOU VYVOJA. PLYTKA VODNA ZONA (DO 50 CM) – S VIDITELNOU VODNOU HLADINOU, ZONA BOHATA NA RASTLINY A VODNE ZIVOCICHY. HLBOKA VODNA ZONA (50 CM A VIAC) – S VIDITELNOU VODNOU HLADINOU, SLUZI NA RAST RASTLIN, KTORE POTREBUJU VYSOKY STLPEC VODY A NA VYROVNANIE TEPLOTNYCH ROZDIELOV. NEMRZNUCA ZONA (OD 70 CM) – VHODNA NA PREZIMOVANIE LEKIEN A DALSICH PODOBNYCH RASTLIN A ZIVOCICHOV VRATANE RYB, PRETOZE TU VODA NEZAMRZA.
 
SVEJL
SVEJL JE POSLOVENCENY NAZOV ANGLICKEHO SLOVA SWALE, PREKLADANEHO DO SLOVENCINY AKO PRIELAH. JE TO RYHA VEDENA PO VRSTEVNICI, KTOREJ CIELOM JE ZADRZAT DAZDOVU VODU NA DANOM UZEMI, ZABRANIT JEJ STEKANIU PO POVRCHU DO UDOLIA A ZAISTIT VSIAKNUTIE DO PODY. PRIMARNE JE TAK ZVIEZOL URCENY PRE SVAHOVITE ZAHRADY (IDEALNE S VELKOU PLOCHOU), ALE JE MOZNE HO VYBUDOVAT AJ NA ROVINE. V PRIEKOPE SA HROMADI VODA Z DAZDOV, KTORA SA POSTUPNE VSAKUJE DO PODY POD SVEJLOM. CIELOM SVEJLU NIE JE VYTVORIT VODNU PLOCHU, OD TOHO SU TONKY ALEBO RETENCNE NADRZE, SVEJL MA ZACHYTIT A UDRZAT VODU NA POZEMKU A POSTUPNYM OPAKOVANYM VSAKOVANIM ZAVODNIT DANE MIESTO. POD SVETLOM SA ZA CAS ZMENIA PODMIENKY PRE RAST RASTLIN A Z POVODNE SUCHOMILNYCH BUDE MOZNE PREJST AJ NA DRUHY NAROCNEJSIE NA VLAHU. DO NASYPU POD SVEJLOM JE VHODNE VYSADZAT AJ STROMY A KRIKY. SVEJLY V SUCHYCH OBLASTIACH POMAHAJU ZADRZAT VODU Z PRIVALOVYCH DAZDOV, DOPLNIT SPODNU VODU A SPOMALIT EROZIU. VO VLHKYCH OBLASTIACH SLUZIA HLAVNE AKO OCHRANA PROTI EROZII A VZDY JE MOZNE ICH VYUZIT AJ NA PESTOVANIE UZITKOVYCH RASTLIN. HOCI ZVEJLA NAHRADZAJU TAK TROCHU SAMO ZAVLAZOVACI SYSTEM, MOZU FUNGOVAT AJ AKO OKRASNY PRVOK ZAHRADNEJ ARCHITEKTURY, KTORY ZAISTI ZAHRADE URCITU CLENITOST.
 
STRKOVE ZAHONY
VELKYM POMOCNIKOM PRI ZNIZOVANI NAROCNOSTI NA UDRZBU TRVALKOVYCH ZAHONOV JE MINERALNY MULC (STRK, PIESOK, RECYKLAT A I.), KTORY OCENIME PREDOVSETKYM PRI PLETI. CEZ VRSTVU 5-7 CM SA PODARI ZAKORENIT IBA MALO BURINE A TIE SA NESKOR LAHKO VYTRHNU. VDAKA ZAKLADNEJ POZIADAVKE PRI TVORBE ZAHONOV, KTORYM JE DOSTATOCNA DRENAZ, POMAHAJU VYSADBY ABSORBOVAT A DO PODLOZIA ODVIEST CAST DAZDOVYCH ZRAZOK, KTORE V MESTACH MOZU ZNAMENAT RIZIKO, NAJMA PRI NAHLYCH PRUDKYCH DAZDOCH, KEDY SA Z VELKEHO MNOZSTVA SPEVNENYCH PLOCH VALI V KRATKOM CASE VELA VODY. MINERALNY MULC ZABRANUJE TVORBE PRIPADNEHO PODNEHO SKRUPINY NA POVRCHU, KTORY BY INAK OBMEDZOVAL PRIRODZENE VSAKOVANIE VODY. V DOSTATOCNEJ VRSTVE JE VELKYM PRINOSOM PRE LEPSIE VYUZIVANIE VODY RASTLINAMI. TATO VRSTVA TOTIZ VDAKA SVOJIM VACSIM MEDZERAM MEDZI JEDNOTLIVYMI ZRNAMI PRERUSI KAPILARITU A TYM OBMEDZI VYPAR VODY Z PODY. V ZMIESANYCH TRVALKOVYCH VYSADBACH SA ODPORUCA ZALIEVAT IBA V OBDOBI DLHOTRVAJUCEHO SUCHEHO OBDOBIA, SPRAVIDLA OD DRUHEJ POLOVICE JULA DO AUGUSTA. V TYCHTO PRIPADOCH SA ODPORUCA ZALIEVKA NAJMA Z DOVODU PREDLZENIA KVITNUTIA A TYM ZVYSENIA ATRAKTIVITY CELEJ VYSADBY. AK SU RASTLINY ZVOLENE NA DANE MIESTO SPRAVNE, VACSINOU JE ALE ANI TENTO PRISUSOK NEOHROZI, A SU SCHOPNE BEZ UHONY PREZIT.
 
STROMY
STROMY SA VYZNAMNE PODIELAJU NA UTVARANI KLIMY KRAJINY A TEDA AJ ZAHRADY SVOJOU SCHOPNOSTOU REGULOVAT TEPLOTU VDAKA EVAPOTRANSPIRACNO-KONDENZACNEMU CYKLU A TIENENIE POVRCHU PODY. STROMY SU DOMINANTNYMI PRVKAMI ZAHRADY. OVPLYVNUJU, FORMUJU A MENIA STANOVISTNE PODMIENKY AKO SEBE, TAK AJ DALSIM FORMAM ZIVOTA. RASTLINY SAMOTNE SU UTOCISKOM, POSKYTUJUCIM UKRYT, MIESTO NA POBYT, HNIEZDENIE, LOV CI POTRAVU. KOMPOZICIA USPORIADANIA ZAHRADY A NAJMA OSADZOVACIA SCHEMA STROMOV MUSI, POPRI SNAHE VYTVORIT ARCHITEKTONICKY VYDARENE DIELO, BRAT NA ZRETEL RAD DALSICH FAKTOROV. ZOHLADNIT POZIADAVKY NA ODCLONENIE NEZIADUCICH PRIEHLADOV, OCHRANU PRED VETROM, CLENENIE PRIESTORU ZAHRADY, ODSTUPY OD STAVIEB A INZINIERSKYCH SIETI. ZVLAST DBAT NA VZAJOMNE ODSTUPY STROMOV TAK, ABY SA KORUNA STROMU MOHLA DOBRE VYVINUT, POKIAL NIE JE ZAMEROM UZSIA ZAPOJENA SKUPINA. U OVOCNYCH STROMOV VOLIME ODPORUCANY PESTOVATELSKY TVAR KORUNY PRE DANU ODRODU. PRI SUCASNYCH NEVYSPYTATELNYCH KLIMATICKYCH PODMIENKACH JE „BEZPECNEJSIE“ VSADZAT SKOR MENSIE SADENICE, KTORE SA LEPSIE ADAPTUJU NA DANE MIESTO. STAROSTLIVOST O STROM MUSI TRVAT PO CELY JEHO ZIVOT A ZAHRNA ZALIEVKU, HNOJENIE, REZY, OCHRANU PRED CHOROBAMI A SKODCAMI. JEDINE TAK SI SO STROMOM VYBUDUJEME PEVNY VZTAH A VYSLEDKOM BUDE BOHATY ZBER ALEBO BLAHODARNY TIEN.
 
VETROLAMY
NAJCASTEJSIM PROBLEMOM ZAHRAD JE NEUSTALE PRUDENIE ZAPADNYCH A SEVERNYCH VETROV, KTORE OCHLADZUJU POZEMOK, ZHORSUJU DOZRIEVANIE URODY A ZNEPRIJEMNUJU POBYT NA ZAHRADE DOKONCA AJ V LETE. NAJJEDNODUCHSIM RIESENIM JE VYSADBA ZIVYCH PLOTOV POZDLZ HRANICE POZEMKU NA ZAPADNEJ A SEVERNEJ STRANE. PODLA MOZNOSTOU POZEMKU A VZDIALENOSTI, O KTORU CHCEME VIETOR ODKLONIT Z POZEMKU, DIMENZUJEME VYSKU TZV. VETROLAMU. PLATI, ZE VZDIALENOST, KTORU CHCEME DOSIAHNUT ICH 20 AZ 30 NASOBKOM VYSKY DREVIN V ZIVOM PLOTE. NAPR. DVA METRE VYSOKY ZIVY PLOT DOKAZE ODKLONIT VIETOR O VZDIALENOST 40 AZ 50 METROV. VYSADBA BY ALE NEMALA BYT PRILIS HUSTA, PLOT BY MAL BYT POLOPRIEPUSTNY, KVOLI OBMEDZENIE TURBULENCII A DOSTATOCNEMU ODVETRAVANIU POZEMKU. ABY PRUDENIE PLYNULO OBTEKALO POZEMOK, JE VHODNE TVAROVAT ZIVY PLOT VYSADBOU NAJMENEJ TROCH RADOV DREVIN V TVARE PISMENA A (NIZSIA, VYSSIA, NIZSIA ALEBO KER, STROM, KER). TAKTO VZDUCH AERODYNAMICKY OBIDE DREVINY, ZDVIHNE SA O NE A PRELETI NAD POZEMKOM. V OKRAJOVYCH RADOCH SU NIZSIE DREVINY ALEBO TRVALKY, STREDNY RAD JE TVORENA VYSSIMI KRIKMI PRIPADNE NIZSIMI STROMAMI. TU V ZIADNOM PRIPADE NIE JE VHODNY ZIVY PLOT IBA Z IHLICNATYCH DREVIN. IHLICNATE DREVINY JE VHODNE ZACLENIT DO DRUHOVEHO ZLOZENIA VETROLAMU V ROVINATYCH UZEMIACH, KDE CASTO FUKA SILNY NARAZOVY SEVERNY VIETOR A TVORIA SA SNEHOVE NAVEJE.
 
MULCOVANIE
MULCOVANIE JE NASTIELANIE ORGANICKEJ HMOTY NA PODU. MULCOVANIE OBMEDZUJE ODPAROVANIE VODY A ZNIZUJE POTREBU ZALIEVANIE. OBMEDZUJE VZCHADZANIE JEDNOROCNYCH BURIN A UCHYTENIE NOVYCH SEMIEN BURIN, A PRETO SA NEMUSI PLIET A OKOPAVAT. REDUKUJE RAST VYTRVALYCH BURIN, OSLABI ICH A ICH MECHANICKA LIKVIDACIA JE POTOM JEDNODUCHSIE. ZMIERNUJE PREHRIEVANIE PODY V LETNEJ HORUCAVE A NA JAR ZASE BRANI PRILIS SKOREMU PREHRIATIU PODY. V ZIME ZABRANUJE PREMRZNUTIU PODY. BRANI ROZPLAVENIE POVRCHU PODY DOPADAJUCIM DAZDOM (NAJMA KRATKE, ALE PRUDKE PRIVALOVE ZRAZKY). DODAVA PODE CENNE ZIVINY A ODPADA TAK ODVAZENIE VELKEHO MNOZSTVO TRAVY, LISTIA, BURINY, STIEPKY A DALSICH ORGANICKYCH MATERIALOV ZO ZAHRADY. NA MULCOVANIE SA VELMI DOBRE HODI LISTIE, SLAMA, VYTRHANE RASTLINY A KARTON. OBZVLAST DOBRYM MULCOVACIM MATERIALOM SU RASTLINY NA ZELENE HNOJENIE (DATELINY, VLCI BOB, HORCICA ATD.). VO VRSTVE MULCA PREBIEHA NEUSTALY ROZKLADNY PROCES, CIM SA MULC POSTUPNE STAVA VYBORNYM HNOJIVOM. NA ROZKLAD JE POTREBNY KYSLIK A OKREM TOHO „DYCHA“ AJ PODA. PRETO JE POTREBNE DBAT PRI MULCOVANI NA TO, ABY BOL MULC NAVRSTVENY VOLNE. MULCOVANIE SPOCIVA V OBSYPANI ALEBO POKRYTIE OKOLIA RASTLINY MATERIALOM, KTORYM NEDOKAZU PRERAST INE, NEZIADUCE, RASTLINY – BURINY.
 
DAZDOVA VODA
JE MNOHO CINNOSTI, PRI KTORYCH MOZEME PITNU VODU NAHRADIT VODOU DAZDOVOU. JE MAKKA A NA RAD CINNOSTI VHODNEJSIA AKO VODA PITNA (NAPR. NA ZALIEVANIE A PRANIE). V DOMACNOSTI MOZEME DAZDOVU VODU VYUZIVAT NIELEN NA PRANIE A ZALIEVANIE, ALE AJ NA SPLACHOVANIE WC, VYKUROVACI OKRUH A UPRATOVANIE A USETRIT TAK AZ 50% SPOTREBY PITNEJ VODY. NAJVHODNEJSOU PRILEZITOSTOU NA VYBUDOVANIE SYSTEMU HOSPODARENIA SO ZRAZKOVOU VODOU JE REKONSTRUKCIA ALEBO VYSTAVBA NOVEHO DOMU, KEDY JE MOZNE LAHSIE PRIPRAVIT ODDELENE ROZVODY VODY. IDEALNE JE ZACHYTAVANIE DAZDOVEJ VODY (NAJCASTEJSIE ZO STRIECH) DO PODZEMNEJ NADRZE. VODA JE TU V TME A PRI NIZKEJ TEPLOTE A PRETO SA NEKAZIA, NEMNOZIA SA V NEJ BAKTERIE A RIASY. NADRZE SA UMIESTNUJU DO NEZAMRZAJUCEJ HLBKY A JE TEDA MOZNE ICH VYUZIVAT PO CELY ROK. POVRCHOVE NADRZE SU VACSINOU LACNEJSIE, SU VSAK VYSTAVENE VPLYVU KOLISANIA TEPLOT, SVETLA A EVENTUALNEMU ZNECISTENIU. SYSTEM PRE VYUZIVANIE DAZDOVEJ VODY V DOMACNOSTI SA NAJCASTEJSIE SKLADA Z TYCHTO ZARIADENI – FILTRE (LAPAC LISTIA V ODKVAPOVOM ZLABE, NATOKOVY FILTER), AKUMULACNY NADRZ, PLAVACIE SACIE SUPRAVY, SIFON NA PREPAD, CERPADLA CI ZARIADENIA NA CERPANIE VODY (PONORNE CERPADLA ALEBO DOMACE VODARNE), RIADIACE JEDNOTKY, HLADINOVY SENZOR, POTRUBIE A TVAROVKY NA UPOKOJENIE PRITOKU.
 
ZELENE STRECHY
ZELENE STRECHY ZELENA ALEBO VEGETACNA STRECHA JE VLASTNE ZAHON VYTVORENY NA STRECHE DOMU. VYTVARA ZIVY, ROZNOFAREBNY MIKROBIOTOP, MENIACI SA POCAS ROCNYCH OBDOBI A V PRIEBEHU MESIACOV AZ ROKOV DOSIAHNE USTALENE SPOLOCENSTVO. JEDNYM Z ADAPTACNYCH ZARIADENI, KTORE ZVYSUJE SCHOPNOST NAJMA URBANIZOVANE KRAJINY PRISPOSOBIT SA ZMENAM KLIMY, SU ZELENE STRECHY NIEKEDY TIEZ NAZYVANE VEGETACNE STRECHY ALEBO STRESNE ZAHRADY. NAPOMAHAJU ZRAZKOVU VODU ZACHYTIT, ODPARIT, AKUMULOVAT, VYUZIT PRE RASTLINY A SPOMALIT JEJ ODTOK DO KANALIZACIE. SCHOPNOST ZADRZAT VODU JE PRI ZELENYCH STRECHACH VYSSIA V TEPLOM OBDOBI AKO V ZIME. SU SCHOPNE ZADRZAT 42–85 % Z CELKOVEHO ROCNEHO MNOZSTVA ZRAZOK. MNOZSTVO ZADRZANEJ VODY ZALEZI AKO NA DRUHU RASTLIN, TAK NA VYSKE STRESNEHO SUBSTRATU. Z RASTLIN SA V TEPLYCH DNOCH ODPARUJE VODA A ZVYSUJE SA TAK VLHKOST OKOLITEHO VZDUCHU.ZA VLHKA SA NA RASTLINACH KONDENZUJE HMLA A ZACHYTAVA DAZD A VODA STEKA DO SUBSTRATU, KDE SA HROMADI. DO KANALIZACIE ZACNE ODTEKAT, AZ KED SA NASYTI CELY PROFIL STRESNEHO SUBSTRATU. POCAS DAZDA A TESNE PO NOM SA VELKE MNOZSTVO VODY ODPARI SPAT DO OVZDUSIA, PRETO K ODTOKU VODY ZO STRECHY DOCHADZA S ONESKORENIM V MENSOM MNOZSTVE, NEZ NA PLOCHU STRECHY NAPRSI. RASTLINY URCENE NA OZELENENIE INTENZIVNYCH ZELENYCH STRIECH MOZU BYT ROVNAKE, AKO SA PESTUJU BEZNE V OKOLI, LEN PODMIENKY SU DRSNEJSIE AKO NA VOLNEJ PODE. PRE EXTENZIVNY TYP STRIECH SU VELMI VHODNE MACHY, NETRASKY A ROZCHODNIKY. PODLA NAROCNOSTI UDRZBY DELIME ZELENE STRECHY NA TRI TYPY. INTENZIVNASTRECHU SPRAVIDLA TVORI VYSSIA VRSTVA SUBSTRATU (ASPON 10 CM). VYZADUJE VYRAZNE HNOJENIE, DRENAZ NA ODVADZANIE PREBYTOCNEJ VODY A TIEZ ZAVLAHU V OBDOBI SUCHA. NA TAKEJ STRECHE JE MOZNE PESTOVAT VSETKO, CO JE BEZNE V DANEJ OBLASTI. JE VSAK NAROCNA NA PREVADZKU A UDRZBU.   EXTENZIVNAZVYCAJNA JE NIZSIA VRSTVA SUBSTRATU (5–15 CM), VYSADENA JE ODOLNYMI DRUHMI, KTORE PREKONAJU LETNE SUCHA. ZAVLAHA A HNOJENIE SA NEVYKONAVA. JE POTREBNE IBA KONTROLOVAT VPUSTY PRE ODTOK DAZDOVEJ VODY, PRIPADNE AJ ODKVAPY, A ODSTRANOVAT NALETOVE DREVINY. MA NIZKE NAKLADY NA UDRZBU. PRE TENTO TYP ZELENEJ STRECHY NIE SU VHODNE TRAVNE ZMESI, PRETOZE POTREBUJU PRAVIDELNU ZALIEVKU A CASTU UDRZBU. TIEZ NIE SU CELOROCNE ZELENE. Z LETNICIEK SA HODI PRIAME VYSEVY SKRUTKY (PORTULACA GRANDIFLORA) A KOSMATKE (DELOSPERMA COOPERI). ULTRAEXTENZIVNAJE URCENA NA BUDOVY, PRE KTORE NIE JE VHODNA VELKA ZATAZ A NIE JE TU NUTNA UDRZBA. SUBSTRAT O SILE 2–5 CM UMOZNUJE ZIVOT LEN SKUTOCNE ODOLNYM RASTLINAM. BURINU ANI NALETOVE DREVINY TU SPRAVIDLA NEPREZIJU. NA TYCHTO STRECHACH DOCHADZA LEN K CIASTOCNEMU ZADRZANIU DAZDOVEJ VODY. OSVEDCILI SA TU VYSADBY KOSATCA ZAKRPATENEHO (IRIS PUMILA), ROZNYCH ROZCHODNIKOV(SEDUM), NETRASKOV (SEMPERVIVUM), CESNAKOV (ALLIUM) A PAZITKY (ALLIUM SCHOE NOPRASUM). Z TRAV TOTO EXTREMNE STANOVISTE ZNASA IBA KOSTRAVA PICHLAVA(FESTUCA PUNCTORIA).
 
SIKME ZELENE STRECHY
SIKME ZELENE STRECHY SU NAROCNE NA REALIZACIU A NIE VZDY JE U NICH MOZNE, VZHLADOM NA POUZITE MATERIALY, HOVORIT O SETRNEJ TECHNOLOGII VOCI ZIVOTNEMU PROSTREDIU. ZELENA STRECHA PREDSTAVUJE TECHNOLOGIU PRIAZNIVU PRE ZIVOTNE PROSTREDIE – JE TO SPOSOB, AKO ASPON KUSOK ZASTAVANE PLOCHY VRATIT PRIRODE. A MOZE SA ZACAT V MALOM, NAPRIKLAD OZELENENIM VTACEJ BUDKY, HMYZIEHO HOTELA, ZAHRADNEHO WC ALEBO KRALIKARNE CI DREVNIKA. OZELENIT MOZNO AJ PRISTRESOK NA POPOLNICE ALEBO KAPLNKU S ELEKTROMEROM CI PLYNOMEROM. ZELENU STRECHU MA TEN, KTO MYSLI NA BUDUCNOST.
PRÍRODNÉ ZÁHRADY