Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

5 základných jednoduchých pravidiel Zero Waste. Alebo tiež pravidlo piatich "R" (z anglických slov).

Existuje 5 základných jednoduchých pravidiel Zero Waste. Alebo tiež pravidlo piatich "R" (z anglických slov).

1. ODMIETNIME (Refuse) všetko čo nepotrebujeme. Hlavne akékoľvek jednorazové veci (nie len plastové). Ďalej zbytočné marketingové darčeky, reklamné letáky, vzorky, malé hotelové kozmetické prípravky... Keď si ich prinesieme domov, aj tak ich len odložíme do šuflíka. Nedovoľme tomuto odpadu zbytočne vstupovať do našich domácností. Ak ich začneme odmietať, postupne nám ich prestanú ponúkať.

2. ZREDUKUJME (Reduce) všetko čo potrebujeme a nemôžeme zamietnuť. Skutočne potrebujeme okolo seba toľko vecí? Nájdime si čas a starajme sa o každú vec, ktorú vlastníme, s láskou. Zmeňme svoje nákupné návyky. Nepotrebujeme každú sezónu nové topánky či bundu, ani každý mesiac nové tričko. Premyslime si každý ďalší nákup a nakupujme zodpovedne, udržateľne. 

3. ZNOVU POUŽIME (Reuse) veci, ktoré už doslúžili svojmu pôvodnému účelu a nájdime im nové využitie. Zo čkatule od topánok môže byť pekná škatuľa na hračky či fotky. Možností a inšpirácií je plný internet. Opravujme pokazené spotrebiče, zašime si dieru na ponožke, prišime si späť odpadnutý gombík, zaplátajme deťom tepláky na kolene nejakou peknou záplatou... Podeľme sa s nepotrebnými vecami, darujme ich, nebojme sa nakupovať z druhej ruky...

4. ZRECYKLUJME (Recycle) to, čoho sa nemôžeme zrieknuť, zredukovať, znovu použiť ani darovať. Dnes už každé mesto aj každá obec zváža triedený odpad. Plasty, papier a sklo tu boli už dávno, k nim sa pridali tetrapaky aj kovy a od januára tohto roka (2021) aj bioodpad. Chemikálie, stavebný a elektro odpad patria na zberný dvor! Nie do komunálnu. A lieky zasa odnesme späť do lekárne.

5. ZKOMPOSTUJME (Rot) zvyšok čo nám ostane. Bioodpad tvorí cca 45 % z celkového komunálneho odpadu! A pritom sa dá premeniť na vzácne hnojivo. Vrátime tým planéte naspäť to, čo nám ona darovala. Dnes sa dá kompostovať už aj v byte - vermikompostér si poradí s bežným kuchynským odpadom štvorčlennej rodiny. Na sídliskách zasa môžeme vybudovať komunitný kompostér.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK