Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Záhrada

Pokiaľ ste vlastníkom pozemku a ste vo fáze, že sa rozhodujete, akému záhradnému štýlu date prednosť, možno ste pred rozhodnutím, či dáte prednosť záhrade náročnej na údržbu alebo takej, ktorá bude udržateľná aj v prípade vášho pracovného zaneprázdnenia.

V súčasnej dobe sa vo všetkých pádoch skloňujú hlavne ekologické, prírodné či permakultúrne záhrady, ktoré sú v prvom rade praktické, ale zároveň nevyžadujú až tak častú starostlivosť, pretože sú viac menej samostatné.

Vytvorením takej “eko” záhrady je možné si čiastočne splatiť dlh voči prírode, z ktorej zásob neustále čerpáme. Aby mala realizácia zmysel, je potrebné si ujasniť svoj vzťah k prírode ako takej a k svojmu spôsobu života.

V krátkosti môžeme konštatovať, že takéto záhrady fungujú podľa prírodných zákonov ako samostatný, alebo v ideálnom prípade s okolitou prírodou, jednotný ekosystém. Príroda v nej väčšinu práce urobí sama: zásobuje rastliny živinami a vodou, stará sa o budúcu úrodu, recykluje a pod. Nič v takomto prípade nie je prebytočné, všetko je nejakým spôsobom zúžitkované, preto nie je potrebné do nej umelo zasahovať, akoje strih či plenie. A pretože len máloktorá záhrada je zakladaná v mieste neporušenej prírody, musíme jej najskôr trochu pomôcť.

zahrada

Ale to všetko sa dozviete v jednotlivých častiach z našom menu.

Ekomapa TSK: Prirodne komunitne zahrady

Ekomapa TSK: Eko projektanti dizajneri zahradna architektura

Záhrada môže byť malým pokojným svetom, v ktorom sú ľudia, zvieratá aj rastliny vo vzájomnej symbióze, teda sa podporujú a prospievajú si!

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK