Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Nakupovanie

Nie každý z nás si kladie otázky pri nákupe potravín.

Mnohí ľudia sa rozhodujú podľa ceny a zaužívaných vzorcov správania a domácich receptov.

Môžeme však už zaznamenávať záujem ľudí hlavne o zdravé a kvalitné potraviny, ktoré neškodia zdraviu.

V menšej miere sa nájdu aj jednotlivci, ktorý si vyberajú potraviny pri nákupe podľa ich environmentálneho dopadu. Napr. podľa množstva obalových materiálov.

Aké potraviny máme kupovať?

Čo je rozhodujúce pre naše zdravie, zdravie našej planéty, a zdravé životné prostredie, ktorého sme neodeliteľnou súčasťou?

Ideálne by bolo, ak by sme si mohli vyberať a kupovať len potraviny od domácich a lokálnych výrobcov potravín. Čím menšia vzdialenosť dovezených potravín od nášho domova, tým je to lepšie. Tento výber nesúvisí len s množstvom spotrebovaných fosílnych palív, ale aj s obalovými materiálmi, s používanými chemickými postrekmi, s používanými konzervačnými látkami. Vo veľkej miere má výber potravín aj ekonomický a sociálny rozmer.

V dnešnej dobe už súčasná najmladšia generácia nechápe zmysel mnohých rozprávok, ako je napr. rozprávka O dvanástich mesiačikoch. Prečo to tak je? Deti nechápu význam zlého skutku macochy, ktorá poslala Marušku v zime na jahody, čím ignorovala prirodzený výskyt plodín v roku. V reálnom živote sa už nepozastavujeme nad tým, že máme jahody (a nielen jahody) po celý rok. Nielen deti, ale aj dospelým unikajú súvislosti medzi ročnými obdobiami, potravinami a plodinami.

Zdá sa, že ročné obdobia už nemajú na ponuku potravín žiadne vplyv, nakoľko mnohé z nich sa pestujú vo vyhrievaných skleníkoch, alebo sa dovážajú z veľkých vzdialeností, z iných vegetačných pásiem. Obchody sa po celý rok plnia stále rovnako – rajčiny, uhorky, šaláty, ale aj hrozno, čučoriedky....všetko je dostupné celoročne. V oboch prípadoch ide o vysoko energetickú náročnosť pestovania a dovozu plodín.

Produkcia potravín dnes:

  • prispieva ku globálnemu otepľovaniu viac než všetky autá, nákladné autá a vlaky dohromady;
  • spotrebuje 70% pitnej vody a vážne znižuje jej kvalitu v dôsledku používania pesticídov a hnojív;
  • urýchľuje stratu biodiverzity;
  • je hlavnou príčinou odlesňovania a dezertifikácie

EKOLOGICKÉ (=EKONOMICKÉ) NAKUPOVANIE

Nakupvanie                                

Aj vy by ste sa radi zapojili do ochrany našej planéty?

Neviete ale presne odkiaľ efektívne začať?

Ak máte chuť trošku zmeniť váš životný štýl malými zmenami, ktoré budú mať pozitívny účinok na životné prostredie, táto sekcia je presne pre vás.

Ak naozaj chcete začať žiť ekologickejšie, pravdepodobne ako prvé začnete riešiť odpad.

odpady

Nemusí to byť práve triedenie odpadu, ktoré je už u väčšiny z nás bežnou súťasťou v domácnosti.

Začať sa dá aj v súvislosti s nakupovaním a jeho ekologickými variantmi. Lebo za takýto “zelený” nákup sa vám často poďakuje aj vaša peňaženka.

Pripravili sme pre vás rôzne nápady a spôsoby, ako ekologickejšie nakúpiť a zároveň je možné ich veľmi jednoducho implementovať do vášho každodenného života. Stačí sa na komplexný proces nákupov pozrieť z trochu iného uhľa pohľadu.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK