Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Sedem divov Trenčianskeho samosprávneho kraja

Sedem divov Trenčianskeho samosprávneho kraja
Logo súťaže 7 divov TSK

Úvodným bodom galaprogramu počas XVI. Trenčianskych hradných slávností na Trenčianskom hrade - vyhlásením výsledkov predsedom TSK MUDr. Pavlom Sedláčkom MPH - vyvrcholila v sobotu 1. augusta vzdelávacia, osvetová a propagačná súťaž 7 divov Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorú ešte apríli tohto roka vyhlásil Trenčiansky samosprávny kraj s cieľom podrobnejšie oboznámiť verejnosť s najzaujímavejšími dielami ľudských rúk a umu na území TSK, ako aj podporiť cestovný ruch v regióne. Súťaž sa konala v spolupráci s odbornými inštitúciami a osobnosťami v kraji.
Od vyhlásenia súťaže Trenčiansky samosprávny kraj postupne na stránkach novín v sieti MY, ale aj na internetovej stránke www.tsk.sk predstavil 21 nominovaných divov, pričom 3 z nich navrhli čitatelia regionálnych novín v sieti MY. Samotné hlasovanie prostredníctvom hlasovacích kupónov v uvedených týždenníkoch, ako aj na webovej stránke Trenčianskeho samosprávneho kraja trvalo od 22. júna až do 21. júla, podľa štatútu súťaže mohli občania označiť maximálne sedem nominácií.

O konečnom poradí napokon rozhodlo 4349 hlasujúcich. Samotné výsledky potvrdzujú, že Trenčiansky kraj právom nazývame krajom hradov a zámkov - za najväčšie divy považujú naši občania práve takéto pamiatky. Prvenstvo a prívlastok najväčší div Trenčianskeho samosprávneho kraja získal Bojnický zámok s 2403 hlasmi Len o niečo menej - 2163 obdržal Trenčiansky hrad, ktorý sa umiestnil na druhom mieste. Tretí najväčší počet - 1578 hlasov patrí hradu Beckov. No a sedem divov dopĺňajú tieto pamiatky: 4. Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle s 1375 hlasmi, 5. hrad Čachtice - 1249 hlasov, 6. Rímsky nápis na skale Trenčianskeho hradu - 1160 hlasov a 7. Považský hrad - 1052 hlasov.

Súťažiaci nielenže určili poradie toho „naj", čo v kraji máme, ale mali možnosť získať atraktívne ceny. Víťazov organizátori vyžrebovali v pondelok 27. júla a prví piati mali možnosť zúčastniť sa slávnostného aktu priamo na Trenčianskom hrade a prevziať si ceny osobne.
Vyhodnotenie súťaže sa stretlo s veľkým diváckym záujmom, keďže samotné slávnosti sprevádzala rekordná účasť asi 6500 záujemcov a ďalší sa dovnútra dokonca nedostali.

Fotogaléria

Predseda TSK MUDr. Pavol Sedláček, MPH
MUDr. Miroslav Adame, primátor mesta Považská Bystrica
Katarina Babičová, riaditeľka Trenčianskeho múzea
Anna Ištoková starostka obce Čachtice
JUDr. Anna Danková, primátorka mesta Brezová pod Bradlom
Karol Pavlovič starosta obce Beckov
zástupcovia víťazných divov
Prvú cenu spomedzi hlasujúcich - poukaz na víkendový pobyt v kúpeľoch Bojnice, vyhral Erik Moravčík z Trenčína
Divákov zaujali aj šermiari.
Veľkou atrakciou boli sokoliari, ktorí dravcov vrátane orla privolali priamo medzi divákov.
Historický jarmok prilákal veľkých i malých návštevníkov.
Cenu za prvenstvo prevzal Mgr. Ján Papco, riaditeľ SNM - Múzea Bojnice
Publikum
Galaprogram a vyhodnotenie súťaže sa stretli s veľkým diváckym záujmom, pozvanie prijalo množstvo významných hostí.
Výsledky súťaže za zvukov fanfár slávnostne vyhlásil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja
Slávnostný sprievod hostí podujatia na hrad uviedol Matúš Čák Trenčiansky
Časť organizačného štábu 7 divov
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK