Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Kompostovanie

Obavy z toho, že sa o kompost budete musieť komplikovane starať a on vám na oplátku uštedrí špecifický zápach po celej záhrade, pokojne hoďte za hlavu. Táto predstava je len zaužívaný mýtus.

Starostlivosť o záhradu so sebou počas roka prináša množstvo zeleného záhradného odpadu. Často sa stáva, že ho obyvatelia vyhadzujú do kontajnera, iní ho spaľujú a znepríjemňujú tak život susedom v okolí.

Ak nám záleží na prírode a životnom prostredí, je tu jednoduchý a overený spôsob na správne využitie odpadu: premeniť ho na kvalitné hnojivo! A vtedy je reč o kompostovaní. Vyrobiť kvalitný kompost v priebehu niekoľkých mesiacov nie je nemožné. Dôležité je, aby mali užitočné baktérie a pôdne organizmy pre svoj život vhodné podmienky.

Ako správne kompostovať?

K čomu by nám bol kompostér, keby sme nevedeli čo s ním. Prejdeme si teda niekoľko základných tipov, ako kompostér založiť a predovšetkým, čo do neho dávať, alebo naopak nedávať.

Druhy kompostérov

Záhradný kompostér by mal sedieť do našej záhrady/domácnosti.

Naše tipy na uľahčenie kompostovania

Pri domácom kompostovaní neexistujú takmer žiadne legislatívne obmedzenia. Pri zakladaní kompostu odporúčame zohľadniť zásady a pravidlá overené v praxi

Čo je kompostovanie?

"Založiť alebo nezaložiť kompost?" Takúto otázku by si iste kládol aj Hamlet, keby prepadol záhradníčeniu. Ak si túto otázku práve kladiete vy, verte, že správna odpoveď je: "Kompostovať!"

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK