Prírodné záhrady
Prírodná záhrada ponúka množstvo zážitkov malým aj veľkým. Záhrada priateľská k prírode by mala byť unikátnym miestom, kde môžete spolu s rodinou nielen relaxovať ale aj zažívať spätosť s prírodou.
Označuje sa rôznymi názvami: biozáhrada, jedlá záhrada, ekozáhrada, prírodná záhrada, permakultúrna záhrada, babičkina záhrada, lesná záhrada alebo záhrada starých rodičov. V čom spočíva jej prírodné tajomstvo?

Intenzívne záhradkárske a poľnohospodárske hospodárenie a zmena klímy negatívne ovplyvňujú odolnosť ekosystémov. Kvôli ľahšiemu obrábaniu pozemkov došlo k likvidácii medzí, alejí a remízok. Poľnohospodári pestujú niekoľko málo plodín na veľkých plochách, čo prináša potrebu masívneho využitia umelých hnojív a pesticídov. Záhradkári sú tiež zvyknutí používať pesticídy a umelá hnojivá. Výsledkom je zrýchlený odtok vody zo sídiel, aj zo zeme, zosilnenie erózie, celkové znehodnotenie pôdy a výrazné zníženie biodiverzity. Nezameriavame sa na zmenu poľnohospodárskeho hospodárenia, ale ukazujeme cestu, ako zmierniť negatívne dopady intenzívneho hospodárenia a klimatických zmien v malom. Na vlastnej záhrade či na záhrade školskej, firemnej, alebo verejnej, to ide rýchlejšie a ľahšie. Viete, že prírodné záhrady významne prispievajú k zvyšovaniu biodiverzity, podporujú šetrné hospodárenie so zrážkovou vodou a vytvárajú vhodné prostredie pre voľne žijúce živočíchy? Takéto miesta pozitívne ovplyvňujú klímu, regulujú vlhkosť vzduchu, zachytávajú prachové častice a obmedzujú hlukovú záťaž.
V takejto záhradke sa jednotlivé rastliny a prvky navzájom podporujú vo vývoji - spolupracujú, chránia sa a dopĺňajú. Taká záhrada navonok vyzerá ako divoká jedlá džungľa, keď ste v nej, cítite sa ako v prirodzenom lese, či lesnej čistinke
Robiť veci tak, aby ste sa čo najmenej narobili, čo najmenej minuli, a mali pritom čo najväčší úžitok