Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Povedzme dobe plastovej NIE!

Plasty by nespôsobili toľko problémov, keby väčšina z nich nebola predurčená na to, aby sa stala rýchlo odpadom. Každý človek je spotrebiteľom plastov a zároveň producentom plastových odpadov. Záleží len na nás koľko plastového odpadu vytvoríme a čo sa s ním stane. Aj ako jednotlivci môžeme prispieť k riešeniu problému s plastami a k ochrane životného prostredia. Viac sa dočítate tu: http://www.nulaodpadu.sk/bez-plastu#top a http://www.nulaodpadu.sk/povedzme-nie-plastovym-taskam

Plastový odpad v prírode ohrozuje zdravie živočíchov

Je prakticky nemožné presne vyčísliť koľko plastového odpadu končí vo voľnej prírode. S odpadmi sa stretávame všade, v lesoch, na lúkach, v riekach, v oceánoch a veľká časť z nich sú práve plasty. Až 80 % všetkého odpadu v moriach tvoria práve plasty. Odhaduje sa, že sa ich do oceánov každý rok dostane viac ako 8 miliónov ton. To  je ako keby sa do mora každú minútu vyklopilo plné nákladné vozidlo  plastového odpadu.

Zdroj:https://www.foe.ie/takeaction/break-free-from-plastic/

Plastové kusy odpadu predstavujú nebezpečenstvo pre živočíchy, nakoľko sa na nich môžu zraniť, alebo si ich môžu zameniť s potravou, čo spôsobuje zadusenie alebo vyhladovanie, pretože ich žalúdky sú naplnené plastom. Plastový odpad zabíja každý rok až milión morských vtákov, 100 tisíc morských cicavcov, morských korytnačiek a nespočetné množstvo rýb.

Plasty sa v prírode vplyvom slnečného žiarenia, vlhkosti a mechanického pôsobenia rozpadajú na mikroplasty - miniatúrne plastové častice s priemerom do 5 mm, ktoré sú v súčasnosti veľmi vážnym environmentálnym problémom. Sú prítomné vo vode, vzduchu, v pôde a boli objavené aj v niektorých potravináchnulaodpadu.sk/mikroplasty-okolo-nas-i-v-nas

Mikroplasty sa stávajú súčasťou nášho života. Ako? Viac sa dočítate tu: nulaodpadu.sk/mikroplasty-okolo-nas-i-v-nas a nulaodpadu.sk/zdroje-mikroplastov

Ako správne vytriediť plasty sa dočítate tu: nulaodpadu.sk/ake-plasty-pouzivame

Čo môžeme urobiť pre svoje zdravie a prírodu? 

 • Snažme sa vyhýbať plastom, ak existuje alternatíva, uprednostňujme výrobky z iných materiálov.
 • Nekupujme výrobky z PVC a z plastov, ktoré nemajú označenie.

 • Nezohrievajme potraviny v plastových nádobách a nenalievajme horúce nápoje do plastových nádob.

 • Vyhýbajme sa jednorazovým plastovým obalom, ale aj jednorazovým obalom z iných materiálov.

 • Neoobjednávajme si dovoz varených jedál v bežných plastových obaloch, ani v tzv. „ekoobaloch“ (aj súčasné bioplasty môžu byť škodlivé).

 • Nekupujme plastové hračky.

 • Nekupujme fľaše, ktoré sú potiahnuté  PVC fóliou, pretože znemožňuje recykláciu.

 • Vyhýbajme sa plastovým obalom, ktoré sú kombinované s iným materiálom a obalom s označením 7 (other). Väčšina z nich sa nedá recyklovať a často ani nevieme z akého druhu plastu bol obal s týmto označením vyrobený.

 • Trieďme plasty pre recykláciu.

 • Nevyhadzujme plasty do prostredia. Ak nájdeme v prírode alebo na ulici plast, vezmime ho a vhoďme do príslušnej nádoby na triedený zber. Zabránime tak ich rozkladu na mikroplasty.

 • Nespaľujme plasty v peci, v krbe alebo na záhrade. Spaľovaním plastov sa do ovzdušia uvoľňujú škodlivé látky ako napr. ťažké kovy, oxid uhoľnatý a ftaláty.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK