Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Nepôvodné a invázne druhy

Ide o rastliny ktoré majú potenciál rýchleho šírenia, čím ohrozujú populácie našich pôvodných druhov.

Častokrát si to neuvedomujeme ale rozsiahle porasty inváznych druhov vidíme aj v našom okolí, najčastejšie popri vodných tokoch, cestách, železniciach, na opustených priestranstvách, ale zasahujú aj do pôvodných rastlinných spoločenstiev (biotopov).

Masívne rozšírenie inváznych druhov v podobe monocenózy má za následok zmenu charakteru pôvodných biotopov a znižovanie druhovej diverzity.

Mnohé invazívky sú známe ako alergény (zlatobyle, ambrózia palinolistá), iné vyvolávajú rôzne kožné poranenia (boľševník obrovský).

Odstraňovanie týchto druhov je boj na dlhé trate, keďže ich odstraňovanie je veľmi problematické.

Odstraňovanie si vyžaduje systematické niekoľkoročné zásahy s použitím herbicídov, mechanickým odstraňovaním, alebo kombináciu opatrení.

V zmysle platnej legislatívy je každý majiteľ pozemku povinní odstraňovať invazívne rastliny na vlastné náklady, pričom o pozemky sa musia starať tak, aby sa tieto rastliny opätovne nešírili. Starostlivosť o pozemky vyplýva z legislatívy na ochranu poľnohospodárskych pozemkov, ale aj zo zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov (zákon č. 150/2019 Z.z. ako aj vyhláška č. 450/2019 Z.z.).

Aktuálne evidovaný výskyt inváznych druhov rastlín Slovenskej republiky je dostupný na interaktívnej mape Slovenska: http://maps.sopsr.sk/mapy/invazne.php

Príkladom ako ovplyvňujú nepôvodné druhy našu biodiverzitu je Ostrov Sihoť- ide o vodárensky zdroj od roku 1886, ktorý je celoročne neprístupný verejnosti a na ktorom je zakázaná akákoľvek poľnohospodárska činnosť. Od r. 2008 ide o Chránené vtáčie územie a od r. 2012 Chránený areál s 2. a 3. stupňom ochrany.

Na ostrove vyhynuli takmer všetky vzácne a chránené rastliny a všetky orchidey. Naše pôvodné druhy nahradilo spolu 33 druhov nepôvodných a invazívnych rastlín.

Čo robiť ak mám na pozemku invazívnu rastlinu?

Okrem toho že povinnosť odstrániť nepôvodnú rastlinu nám vyplýva z legislatívy, sú tu aj ďalšie dôvody prečo netreba tento úkon odkladať a rastlinu zo svojho pozemku bezodkladne odstrániť.

Invazívne rastliny menia našu krajinu, dokážu sa rýchlo množiť a často krát ide o silné peľové alergény. Invazívne rastliny považované za alergény v blízkosti včelstiev predstavujú riziko, v prípade zberu v období kvitnutia, by sa tento alergén mohol vyskytovať aj priamo v mede.

Odstránenie invazívnej rastliny je veľmi náročné, vyžaduje si niekoľkoročné opakované zásahy.

Často krát je potrebná kombinácia mechanických a chemických zásahov, pričom každý druh rastliny si vyžaduje iný typ zásahu.

Zoznam rastlín s fotografiami a postupmi na ich odstránenie nájdete na :

https://invaznedruhy.sopsr.sk/informacne-materialy/

V prípade potreby konzultácie sa obráťte na pracovníčku ŠOP SR, Ing. Martu Mutnanovú- marta.mutnanova@sopsr.sk.

Boj s invazívnymi rastlinami dokážeme vyhrať len ak každý majiteľ pozemku preberie zodpovednosť a invazívne rastliny odstráni.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK