Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Eko sáčky, kompost,splachovanie

“EKO” sáčky? – povedzme, že venčíte 2x za deň. To je 14 kôpok za týždeň, vcelku solídne mínové pole. V takom veľkom meste, napríklad pri evidovaných 83 tis. psoch. To je kalamita. Preto zbierame! Prečo na tom záleží?

Pretože na fekálie nie je bežná infraštruktúra zberu verejných odpadkov primárne stavaná. A tie tisícky plastových sáčkov s psími bobkami vo vnútri, ktoré na skládke pekne zrejú, v poriadku nie sú. Situácia nebude omnoho lepšia, keď plastové sáčky nahradíme tými “eko”, z recyklovateľných materiálov. Stále to bude len kôpka výkalov a stale skončí na skládke. Tak čo iného?

Kompost? Zatiaľ, čo by sme vám mohli ponúknuť univerzálnu odpoveď – zariaďte si kompost (tým sa nič pokaziť nedá), trochu si túto problematiku priblížme. Do kompostu by psie výkaly taktiež patriť nemali. Ide o to, že podmienky rozkladu nie sú vo väčšine domácich kompostov ideálne na spracovanie exkrementov. Aby ste neutralizovali všetky tie baktérie, potrebovali by ste skutočne dobrý prevzdušnený kompost, prehadzovaný povedzme 5x do roka, v ktorom naviac teplota vyvolaná tlením presiahne aspoň 55°C. Čo sa v domácich podmienkach dosť obtiažne zisťuje a udržuje. Výsledný kompost naviac nikdy nebude vhodný pre hnojenie klasických zeleninových záhonov alebo na plnenie kvetináčov. Riziko kontaminácie totiž pretrváva. Môžete ním tak maximálne oživiť trávnik alebo prilepšiť ovocným stromčekom.

Aké je teda ideálne riešenie? To, ktoré zatiaľ nemáme. Chcelo by to celoplošný centrálny systém na zber exkrementov, pri ktorom by každá hromádka, dobre zabalená do kompostovateľného alebo recyklovatelného sáčku zamierila do zbernej bunky a v tej by potom putovala do neďalekej kompostárne s bioplynovou stanicou. Tam by sa psí odpad zneškodňoval a ešte by sa z neho získavala energia. To by sme mohli považovať za riešenie problému so psím odpadom do budúcna.

Splachujte! - Psie kôpky, ktoré pri venčiacej prechádzke si zbierame a odnesme domov. A až bude vhodná chvíľa, nakŕmime svoj záchod. Kanalizácia je na znečisťujúce fekálie stavaná a niekde na jej konci čaká čistiareň odpadových vôd, ktorá si vie poradiť s trusom a najrôznejšími výkalmi. Obvykle pritom dôjde aj na to energetické zhodnotenie.

Záver? Zbierajte a splachujte! Psie bobky rozhodne zbierať, doma aj vonku, na záhrade, v parku, na poli i v lese. Rozhodne treba zbierať aj do plastových sáčkov, aspoň im predĺžite dobu zmysluplného využitia. A potom tie bobky, nie sáčky, spláchite do záchodu. Áno, asi to zvýši vašu spotrebu vody. Ale pes je tak trochu člen domácnosti, takže s nejakými tými výdajmi naviac sa musí počítať.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK