Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Ďalšie tipy na minimalizáciu odpadu:

Ďalšie tipy na minimalizáciu odpadu:

  • V prípade že nakupujete cez e-shop je potrebné voliť „ekologicky zodpovedné e-shopy“ ktoré minimalizujú odpad pri balení, či používajú opätovne kartóny a obalový materiála. To či má e-shop nastavenú zodpovednú ekologickú politiku, si vždy viete overiť v danom e-shope.
  • Pri nákupe odmietam igelitové tašky či igelitové sáčky. Radšej používam svoju látkovú tašku- tu však tiež platí že na jej výrobu bola spotrebovaná energia a zdroje, preto ju používam dlhodobo niekoľko rokov.
  • Pokiaľ nejakú vec už nepotrebujem a je stále funkčná, ponúknem ju svojim známym, odovzdám do swap centier, po prípade ponúknem cez internet (existuje veľa skupín kde možno prebytočné veci ponúknuť zadarmo/ale aj za odplatu)
  • Vedeli ste že aj použitej krabici viete predlžiť životnosť? Ak máte doma použite krabice, zložte ich, keď budete mať doma aspoň 10ks zadarmo ich odovzdáte v najbližšej pobočke PACKETY a tým im dáte druhú šancu. Bližšie informácie o spätnom zbere nájdete na https://biocare.sk/ekozber
  • Dôležite je minimalizovať odpad celoročne teda pri nákupe, v domácnosti, v práci, na dovolenke, v škole či v komunite.
  • NA minimalizáciu myslím aj pri návšteve cintorína: používam vence z prírodných materiálov, ktoré sa rozložia. Sviečky volím taktiež prírodné, nebalené. Pričom platí aj v tomto prípade že menej je niekedy viac. Odpad z cintorínov v podobe umelých vencov, plastových kahancov a pestrofarebných sklenených lampášov je nerecyklovateľný. V prípade že Vás téma odpadu na cintorínoch zaujíma odporúčame Vám navštíviť web. https://www.nulaodpadu.sk/zero-waste-dusicky
  • Do reštaurácii si nosím svoje obaly/obedáre, to isté platí aj o balení desiaty deťom do školy- namiesto do sáčku zabalím desiatu do obedára/voskového obrúska.
  • Nekupujem balenú vodu, nosím si svoju fľašu s pitnou vodou
  • Ak preferujem nákup nápojov so sebou (take away)- nosím si svoj pohárik, jednorázové poháriky odmietam.
  • Uskladnenie potravín je tiež kľúčové pre minimalizáciu odpadu. Až 1/3 jedla končí v koši. Pre viac informácii o minimalizácii potravinového odpadu nájdete na https://www.nulaodpadu.sk/neplytvajme-jedlom
  • Okrem lokálnosti je potrebné zvážiť aj obal, nie je totiž to obal ako obal.

V prípade že nakupujem balenú potravinu, treba sledovať aby boli obaly z recyklovaných obalov ale aj označenie materiálu z ktorého je obal vyrobený. Najhoršou alternatívou obalu je tzv. kompozitný obal- je taký obal ktorý je tvorený  z viacerých materiálov a tým pádom nerecyklovateľný, označený je vždy trojuholníkom pod ktorým je  písmeno C/ PAP, PP, ALU, LDPE (väčšinou ide o obaly na chipsoch, koreninách, kávach, kapsičky pre domácich miláčikov), výnimkou kompozitného obalu ktorý je dobre recyklovateľný sú nápojové kartóny-ktoré sú dobre recyklovateľné a patria do separovaného odpadu .

Obaly

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK