Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Kam s použitým olejom z kuchyne?

Ešte stále vylievate použitý jedlý olej do kanalizácie? Viete o tom, že je to zakázané a hrozí za to pokuta? Pritom je použitý olej možné plnohodnotne využívať pri výrobe plastov či biopalív. Preto by sme mali olej zberať a odovzdávať pre následnú recykláciu.

 https://pixabay.com/sk/photos/olej-jedl%c3%bd-olej-kuchy%c5%88a-kuch%c3%a1r-4482643/

Prečo olej nevylievať do záchodu ani do odtoku?

Aj napriek tomu, že sa situácia okolo triedenia odpadu v slovenských domácnostiach každoročne zlepšuje, v určitých oblastiach máme stále medzery – a jednou z nich je práve správne narábanie s použitým olejom v kuchyni.

Bohužiaľ, v mnohých domácnostiach aj dnes ešte putuje olej po použití rovno do drezu alebo do záchodu. Tento spôsob je však veľmi nebezpečný pre životné prostredie, odpadový systém, a v drvivej väčšine prípadov ním navyše porušujete kanalizačné nariadenia miest a obcí.

Oleje a tuky, ktoré vylejete do kanalizácie sa totiž rýchlo ochladia a vytvoria zhluky, ktoré spoločne s ďalším odpadom upchávajú celý odpadový systém – od stien potrubí až po čističky odpadových vôd. Výsledkom tak môže byť jedna veľká a tvrdá masa, ktorá dokáže pretekanie odpadových vôd úplne zamedziť.

Neviete si to predstaviť? Presne tejto situácii museli čeliť pred 3 rokmi v Londýne, kde z miestnej kanalizácie vybrali masu tuku, ktorá merala 250 metrov a vážila až 130 ton.

 

Čo urobiť s použitým olejom v kuchyni?

Riešením problému s vyhadzovaním kuchynského oleja sa na Slovensku má od roku 2016 povinnosť zaoberať sa každá samospráva. Zber použitých olejov a tukov v domácnostiach sa totiž radí do kategórie povinného triedeného zberu, a preto má každé mesto alebo obec povinnosť zabezpečiť obyvateľom podmienky na jeho recykláciu.

Spôsob, akým sa použitý kuchynský olej zbiera, sa môže vo vašom bydlisku meniť. Niektoré mestá zaisťujú triediace nádoby na jedlé oleje a tuky vo forme špeciálnych kontajnerov, iné zbierajú olej priamo z domácností alebo poskytujú možnosť odovzdať olej v areáloch zberných dvorov.

 

Ako správne zbierať kuchynský olej?

Postup je veľmi jednoduchý. Na recykláciu olejov a tukov vám bude stačiť obyčajná plastová nádoba alebo PET fľaša a lievik.

  • Olej a tuky z panvice alebo hrnca postupne zlievajte do nádoby, ideálne po každom vyprážaní.
  • Ak vám ostal v kuchyni olej z fritovacieho hrnca, čas na jeho výmenu prichádza v momente, kedy olej prehorí a zmení sa jeho farba, prípadne keď jedlo začne po vysmážaní zapáchať.
  • Množstvo odpadu dokážete minimalizovať tým, že vsadíte na kvalitný olej s vyššou teplotou pripálenia.

Čo s použitým olejom sa dočítate tu: http://www.nulaodpadu.sk/co-mam-urobit-s-pouzitym-olejom-z-kuchyne

https://www.triedimolej.sk/

olej

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK