Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Vianoce

Plytvanie jedlom je pri tom v tomto období samostatná téma, keďže až tretinu nakúpených potravín nespotrebujeme a skončia v koši. Aj počas sviatkov hojnosti a radosti, netreba zabúdať že planétu zem máme len jednu a jej zdroje nie sú neobmedzené. Ak aj vy chcete oslavovať najkrajšie sviatky v roku s ohľadom na ekológiu, veríme že v nasledujúcich riadkoch nájdete inšpiráciu ako na to.

Tipy na Vianoce s minimom odpadu

Stromček a výzdoba

Najekologickejšou alternatívou je stromček živý, pestovaný v črepníku. Vo viacerých mestách je možnosť živý stromček si zapožičať a po Vianociach vrátiť. O stromček je potrebné starať sa tak, aby neutrpel tepelný šok (je potrebné ho postupne aklimatizovať). Vypestované stromčeky v črepníku si vieme aj kúpiť. Pri kúpe treba dávať pozor aby bol stromček v kvetináči naozaj aj pestovaný.

Stromčeku ktorý je do kvetináča len presadený, odrežú predajcovia korene a tak je dopredu odkázaný na záhubu, napriek tomu že by sme ho po Vianociach presadili do prírody. V prípade že nemáme možnosť požičať si stromček v kvetináči, ani si takýto stromček zakúpiť a siahame po živom stromčeku, kupujeme stromček od legálnych pestovateľov na Slovensku. Vypestované stromčeky mimo Slovenska sa k nám dopravujú letecky a tak nie sú ekologickou alternatívou.

Po Vianociach netreba zabudnúť stromček správne vyseparovať/odovzdať v kompostárni. Z nepotrebného stromčeka sa tak stane potrebný kompost plný živín, alebo drevo štiepka. Umelý stromček nekupujeme. Ak ho už doma máme, využívame ho čo najdlhšie. Stromček vyhodíme až keď nám naozaj doslúži.

Vianočné ozdoby volíme z prírodných materiálov. Ak výzdobu kupujeme, namiesto plastových ozdôb zvolíme kvalitné sklenené, vyrobené na Slovensku. Pri opatrnom zaobchádzaní nám takéto ozdoby budú robiť radosť niekoľko rokov.

Adventný veniec nekupujeme plastový, radšej si vyrobíme vlastný veniec z prírodných materiálov. Sviečky z ropy nahradíme za sviečky prírodné, napríklad z včelieho vosku.

Adventný kalendár Najmenší členovia domácnosti doslova odrátavajú dni do obdobia, kedy budú môcť otvárať okienka na adventnom kalendári.

Namiesto papierovo- plastových kalendárov plných nekvalitných čokoládok siahnite po udržateľnejšej variante. Vlastnoručne vytvorený kalendár-vyrobený z nepotrebného papiera a toaletných roliek.

                    

Kalendár si viete vyrobiť aj zo starého rámu, špagátu, prírodných ozdôb a lekárskych papierových vrecúšok- takto vyrobený kalendár Vám poslúži roky. Pre menej zručnejších existujú na trhu rôzne varianty adventných kalendárov.- aj tu platí že ich treba využívať dlhé roky. Fantázii sa pri výrobe medze nekladú, výroba takéhoto kalendára je ďalšou možnosťou ako s deťmi stráviť čas zmysluplne.

Výhodou doma vyrobeného kalendára je že takýto adventný kalendár môžete naplniť podľa svojich predstáv orieškami, sušeným ovocím, ale aj zdravšími sladkosťami. Deti okrem sladkostí môžu v okienkach nájsť mapu, alebo indíciu, ktorá dieťa privedie k pokladu. Deti určite poteší ak v okienku nájdu papier a pero s úlohou napísať list Ježiškovi. Do kalendára môžeme povkladať aj úlohy ktoré deti radi plnia, ako je napríklad vianočné pečenie, čítanie  a pozeranie rozprávok. Veríme že takéto na mieru prispôsobené kalendáre vaše detičky ocenia.

Knižný adventný kalendár-vhodný pre nadšených malých čitateľov.  Knihy nie je potrebné, do takéhoto kalendára môžete vložiť knihy ktoré ste už dlhšie s deťmi nečítali, poprípade  pár kníh požičať z knižnice. Každý deň si tak môžete prečítať jednu rozprávku z knihy. Verte že deťom to prekážať nebude, pre nich je najcennejší čas strávený s Vami pri čítaní. Pri väčších deťoch stačí iba jedna knižka, pričom v adventnom kalendári vždy nájdu lístoček s označením kapitol na čítanie.

Obrátený adventný kalendár- čo tak tento rok poňať obdobie adventu z iného konca ako očistu. Princíp spočíva v tom že každý deň vložíme do krabice jednu vec ktorú už nepotrebujeme, ale niekomu inému by ešte poslúžila. Deti sú tak motivované k upratovaniu, ale aj k obdarovaniu iných, tým že sa samé vzdajú niečoho. Vysvetlíme im že po advente veci darujeme do swap obchodu, na charitu, či konkrétnej osobe ktorej urobia radosť. Takýto kalendár je vhodný aj pre dospelých.

 

Darčeky

Obdarovanie blízkych robí radosť nielen obdarovanému ale aj darcovi. Aj v prípade darčekov môžeme siahnuť po udržateľných a ekologických darčekov.

Na začiatok je dôležité vedieť čo by blízkych potešilo a tak sa nebojte svojich najbližších opýtať na to aký darček by im urobil radosť. Väčšina z nás si v roku kúpi to, po čom túži a tak často krát ani nevieme čím by sme blízkeho potešili. Namiesto kupovania vecí „len aby sme kúpili“, ktoré obdarovaný pravdepodobne nevyužije, skúsme tento rok kúpiť zážitok. Svojich blízkych poznáme najlepšie a tak vieme zvážiť či by ich potešilo divadlo, koncert, festival, gastronomický zážitok, let balónom alebo hodiny jogy. Zaujímavou voľbou je darovať blízkym spoločný víkendový pobyt, alebo výlet. Pri tomto type darčeka darujeme blízkemu aj svoj čas a spoločné zážitky, čo je pridaná hodnota ktorá má nevyčísliteľnú cenu.

V prípade že kupujeme vecný darček, siahame po kvalitných lokálnych produktoch. Pozeráme sa nielen na pôvod ale aj na kvalitu a životnosť. Kúpou lokálnych produktov podporujeme Slovenskú ekonomiku a zároveň šetríme životné prostredie keďže lokálne veci majú neporovnateľne menšiu uhlíkovú stopu, vďaka doprave na krátke vzdialenosti. Pri výbere darčekov siahame aj po produktoch ktoré podporujú udržateľnosť, ako napríklad látkove odličovacie tampóny, tuhý šampón, lufa, fľaša na vodu či pohárik na kávu so sebou. Vyhýbame sa darčekom z krajín kde je bežná detská práca, alebo nespravodlivé pracovné podmienky.

Darovať veci z druhej ruky nie je hanba! Najmä ak máte  priateľov a blízkych ktorí zmýšľajú rovnako. Zachovalé, ale použité veci z druhej ruky sú tou správnou voľbou ako potešiť a zároveň ochrániť našu planétu.

Aj bez-darčeková dohoda môže byť skvelým darčekom! Čo by ste povedali na to ak by ste sa s niektorými blízkymi, alebo priateľmi dohodli že si jednoducho žiadne darčeky nedáte? Namiesto darčeku sa môžete dohodnúť že sa navzájom pozvete na obed, kávu či koláčik. Spoločne strávený čas bude pre obe strany najlepším darčekom a teplé jedlo či sladký koláč budú len príjemným bonusom.

Dobrým nápadom je po dohode venovať sumu za nenakúpený darček v mene dotyčného na charitu, alebo útulok. V zahraničí bežná vec, na Slovensku zatiaľ vody neprebádané.  Pocit z dobrého skutku vyčarí úsmev a spokojnosť všetkým zúčastneným.

Na záver nákupov nám ostáva posledná milá povinnosť a tou je darčeky zabaliť. Aj v tomto prípade platí že najlepší odpad je ten ktorý nevznikne.

Vyhnime sa baliacemu papieru, ktorého životnosť je iba pár minút pred tým ako sa stane odpadom. Zabaliť darčeky vieme aj do krabíc  bez nadpisov, ktoré si pozbierame v roku.

Oživiť obyčajnú krabicu môžeme vetvičkou, jutovým špagátom, či sušeným pomarančom. Takéto krabice nám môžu slúžiť na balenie darčekov roky. Dobrou alternatívou balenia sú aj papierové darčekové tašky, ale iba v prípade že ich máme doma, nové určite nekupujeme

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK