Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Domáce čistiace prostriedky - Kúpelňa a WC

Antibakteriálny čistič toaliet

Budeme potrebovať ¼ až ½ šálky bieleho octu, 2 polievkové lyžice jedlej sódy alebo ½ pohára prášku do pečiva, niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s našou obľúbenou vôňou (odporúčame asi 10 kvapiek Tea Tree esenciálneho oleja), fľašu s rozprašovačom, vodu na doliatie. Všetky ingrediencie zmiešame dokopy a poriadne pretrepeme. Pred použitím necháme nerozpustené čiastočky usadiť.

Tento čistič je tiež vhodný aj do kuchyne a kúpeľne. Vynikajúce antibakteriálne vlastnosti majú aj iné esenciálne oleje, napríklad eukalyptový, levanduľový, olej z citrónovej trávy apod. Pomáhajú ničiť mikroorganizmy, ktoré sú pôvodcami rôznych ochorení a navyše náš domov krásne prevoňajú.

 

Odstraňovanie plesní

Pleseň odstránime tak, že nastriekame ocot priamo na zasiahnutú plochu. Necháme to postáť 30 minút (ak je to možné, tak aj celú noc). Potom, podľa potreby, zotrieme so špongiou, alebo ešte vydrhneme kefkou a opláchneme s teplou vodou. Plesne tiež efektívne odstráni bieliaci prostriedok alebo kyselina askorbová zmiešaná s alkoholom, ktorú kúpite v lekárni.

 

Čistenie vane, sprchového kúta a umývadla

Na vyčistenie vane, sprchového kúta a umývadla nám pri nedostatku času postačí aj kombinácia octu a sódy bikarbóny.

Ak máme čas aj na zložitejší recept, môžeme si čistiaci prípravok vyhotoviť nasledovne:

¾ hrnčeka sódy bikarbóny
¼ hrnčeka citrónovej šťavy (približne z polovice citróna)
3 polievkové lyžice soli
3 polievkové lyžice tekutého prostriedku na umývanie riadu
½ šálky octu
10 kvapiek vonného oleja (nemusí byť)

Všetky prísady spolu dohladka vymiešame v stredne veľkej nádobe. Hubkou na riad alebo špongiou hmotu nanesieme na vaňu, steny v sprchovacom kúte a na umývadlá. Zmes si radšej najprv vyskúšame na malom kúsku, aby sa nám nestalo, že poškriabeme povrch vane. Keby bola zmes príliš agresívna, dáme menej soli. Očistené povrchy pooplachujeme teplou vodou, prejdeme ich vlhkou handričkou a suchou handrou ich utrieme dosucha. Zvyšnú zmes neskladujeme!

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK