Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Výskyt chránených druhov rastlín

Príroda, ktorá nás obklopuje sa postupne dostáva do stavu, že ak ju chceme zachovať aj pre budúce generácie, pomaly každý kúsok a každý kút krajiny bude musieť byť chránený. V poslednom čase sa na Slovensku rozšírili územia s rôznym stupňom ochrany aj vďaka medzinárodnej legislatíve, kvôli chráneným vtáčím územiam, prírodným pamiatkam, vzácnym stromom, ohrozeným druhom živošíchov a rastlín, ktorých množstvo z roka na rok rastie.

 

Územia chránené podľa zákona č. 534/2002 Z. z.

1. Európska sústava chránených území Natura 2000

Európska sústava chránených území má zabezpečiť ochranu najvzácnejších a najviac ohrozených druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov vyskytujúcich sa na území štátov Európskej únie a prostredníctvom ochrany týchto druhov a biotopov zabezpečiť zachovanie biologickej rôznorodosti v celej Európskej únii.

Chránené vtáčie územia

Na území Trenčianskeho samosprávneho kraja sa nachádza alebo len zasahuje 5 chránených

vtáčích území.

Územia európskeho významu

Na území TSK sa nachádza a zasahuje 44 chránených území európskeho významu.

2. Národná sústava chránených území

Okrem chránených území európskej sústavy Natura 2000 existuje podľa zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny národná sústava chránených území. Územie Slovenska je rozdelené do 5 stupňov ochrany, rozsah obmedzení sa zväčšuje so zvyšujúcim sa stupňom ochrany. Na území, ktorému sa neposkytuje osobitná ochrana podľa uvedeného zákona, platí prvý stupeň ochrany.

Podľa tohto zákona sú ustanovené tieto kategórie chránených území:

  • chránená krajinná oblasť (2. stupeň ochrany),
  • národný park (3. stupeň ochrany),
  • chránený areál (3. až 5. stupeň ochrany),
  • prírodná rezervácia a národná prírodná rezervácia (4. až 5. stupeň ochrany),
  • prírodná pamiatka a národná prírodná pamiatka (4. až 5. stupeň ochrany),
  • chránený krajinný prvok (2. až 5. stupeň ochrany).

Na územie Trenčianskeho samosprávneho kraja zasahuje 5 veľkoplošných chránených území – chránených krajinných oblasti (CHKO):

  • CHKO Malé Karpaty (Nové Mesto nad Váhom, Myjava)
  • CHKO Biele Karpaty (Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov)
  • CHKO Kysuce (Púchov, Považská Bystrica)
  • CHKO Strážovské vrchy (Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Prievidza)
  • CHKO Ponitrie (Prievidza, Partizánske).

Z maloplošných chránených území sa na území Trenčianskeho samosprávneho kraja nachádza 141 chránených území:

  • národné prírodné rezervácie (NPR) - 12
  • prírodné rezervácie (PR) - 52
  • prírodné pamiatky (PP) - 71
  • národné prírodné pamiatky (NPP) - 3
  • chránené areály - 3

3. Chránené časti prírody

Ochrana jaskýň

V Trenčianskom samosprávnom kraji sa nachádza niekoľko stoviek jaskýň. Medzi voľne prístupné jaskyne patria: Hájska jaskyňa (PD - Ráztočno), Hradná jaskyňa (BN – Uhrovské Podhradie), Jaskyňa Dupná diera (BN – Slatinka nad Bebravou), Jelenská jaskyňa (TN – Trenčianske Teplice), Košútova jaskyňa (PD – Nitrianske Rudno), Opatovská jaskyňa (TN – Opatová), Pružinská dúpna jaskyňa (PB – Pružina), Žernovská jaskyňa (BN – Omastiná).

 

Chránené stromy

Na území Trenčianskeho samosprávneho kraja bolo k 31. 12. 2014 evidovaných 75 chránených stromov a ich skupín na 46 lokalitách.

 

Mokrade

Podľa údajov ŠOP SR sa na území Trenčianskeho samosprávneho kraja nachádzajú:

  • 2 mokrade národného významu (IL - 2);
  • 46 mokradí regionálneho významu (BN – 3, IL – 5, NM – 10, PE – 2, PB – 3, PD – 3, PU – 3, TN – 17);
  • 116 mokradí lokálneho významu (BN – 8, IL – 6, NM – 12, MY – 10, PE – 18, PB – 10, PD
  • 29, PU – 3, TN – 20).

Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj, Stratégia rozvoja vidieka Trenčianskeho samosprávneho kraja na roky 2013 - 2020, OZNÁMENIE O STRATEGICKOM DOKUMENTE podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

 

A tak poďme sa trošku poobhliadnuť po miestach, ktoré zatajujú dych, vstúpme spolu do krás Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. 

Nachádza na strednom Slovensku a viaže sa na dva orografické celky, Strážovské vrchy a Súľovské vrchy.

V Strážovských vrchoch sú zachované všetky subtatranské príkrovy: krížňanský, chočský, strážovský. Hlavnými horninami, ktoré tvoria tieto príkrovy sú karbonátové, čiže vápenaté horniny - vápence a dolomity. Typickou horninou Súľovských skál je súľovský zlepenec.

Prevládajúcimi, prirodzene rozšírenými lesnými spoločenstvami sú bučiny. Najrozšírenejším lesným biotopom sú vápnomilné bukové lesy, ktoré majú v Strážovských vrchoch centrum svojho rozšírenia na Slovensku. V najvyšších nadmorských výškach, okolo vrcholu Strážova ( 1213 m n.m.) sa vyskytujú javorovo - bukové horské lesy. Hojne sú tu zastúpené aj bukové a jedľovo - bukové kvetnaté lesy. Pozornosť si zasluhujú porasty s dubom plstnatým v Podhradskej doline.

Rastlinstvo územia sa vyznačuje bohatou a pestrou vápnomilnou flórou so zastúpením teplomilných (panónskych) i horských (karpatských) druhov. Zaujímavé sú vrcholové časti Súľovských skál, Manínskej tiesňavy, Podskalského Roháča, Strážova a Vápča s floristicky pestrou skalnou vegetáciou. Okolo vrcholu Strážova sa vyskytuje najviac horských, v Podhradskej doline teplomilných druhov. V Manínskej tiesňave a Súľovských skalách sa v dôsledku chladnej mikroklímy vyskytujú horské druhy v malých nadmorských výškach. Sú tu prítomné viaceré západokarpatské endemity ako hmyzovník Holubyho, klinček lesklý, klinček včasný pravý, poniklec prostredný, prilbica tuhá manínska,, soldanelka karpatská, stoklas jednosteblový. Strážovské vrchy sa vďaka svojmu vápenatému podložiu vyznačujú aj mimoriadnym bohatstvom druhov z čeľade vstavačovité (Orchidaceae).

Chránený areál Svarkovica (súčasť navrhovaného chráneného územia európskeho významu Strážovské vrchy) sa nachádza v okrese Považská Bystrica, v katastrálnom území Prečín. Má výmeru 1,3 ha a platí na ňom 4. stupeň ochrany. Lokalitu tvorí južne až juhozápadne orientovaný svah (507,5 m n.m.). Miestami sa na lokalite vyskytuje skalnatý hrebienok s plytkou pôdou. Celý svah bol v minulosti využívaný ako pasienok. Z uvedeného dôvodu sa na ňom nachádza teplo a suchomilné rastlinné spoločenstvo s hojným výskytom druhov z čeľade vstavačovité (Orchidaceae) – orchidey. Ak je lokalita bohatá na výskyt orchideí, považuje sa za prioritný biotop v rámci sústavy európsky významných území „Natura 2000“. V biotope sa vyskytuje aj borievka obyčajná (Juniperus communis), ktorá je taktiež dôkazom pastvy v minulosti. Z chránených druhov sme na lokalite doteraz zaznamenali 1 druh európskeho významu – poniklec prostredný (Pulsatilla subslavica) (obr. 1) a 10 druhov národného významu, všetko druhy z čeľade vstavačovité (Orchidaceae): hmyzovník Holubyho (Ophrys holubyana) (obr. 2), hmyzovník muchovitý (Ophrys insectifera) (obr. 3), kruštík tmavočervený (Epipactis atrorubens), päťprstnica obyčajná (Gymnadenia conopsea), prilbovka biela (Cephalanthera damasonium), vstavač bledý (Orchis pallens), vstavač mužský poznačený (Orchis mascula subsp. signifera) (obr. 4), vstavač vojenský (Orchis militaris) (obr. 5), vstavač počerný letný (Orchis ustulata subsp. aestivalis) (obr. 6), vemenník zelenkastý (Platanthera chlorantha).

 

Zdroj: http://www.sopsr.sk/projekty/moznosti_cerpania_sf/131-brozury/Svarkovica_broz_A5_k1.pdf

Viac na adrese: Správa CHKO Strážovské vrchy, Orlové 189, 017 01 Považská Bystrica

web: http://chkostrazovskevrchy.sopsr.sk

tel.: 042 432 28 02, botanička Mgr. Janka Samatanová, email: janka.smatanova@sopsr.sk

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK