Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Byť Zero Waste sa teraz nosí...

Čo je to Zero Waste?  

Zero Waste, alebo slovensky Život bez odpadu je označenie pre životný štýl ktorý podporuje opätovné využívanie všetkých zdrojov bez tvorby odpadov ich skládkovania, alebo ich spaľovania. Podľa tejto filozofie by mali byť všetky zdroje opätovne využívané, ako sa to deje aj v prírode.

Dovolenka

Všetci radi chodíme na dovolenku, najlepšie do neporušenej panenskej prírody. No ako vplýva náš turizmus na životné prostredia obyvateľov? V prímorských rozvojových krajinách, v ktorých sa masívne budujú turistické destinácie, často okolie trpí vysokým znečistením z odpadu, odpadových vôd, takéto miesta majú obrovskú spotrebu energií a pitnej vody. Ako si vybrať dovolenku, spôsob cestovania, aby mali čo najmenší negatívny dopad na prírodu a pritom zažiť niečo nezabudnuteľné a krásne?

Viac sa dočítate tu: http://www.nulaodpadu.sk/dovolenka-setrnejsia-k-prirode

Vianoce

Počas vianočných sviatkov vyprodukujeme až dvojnásobné množstvo odpadu ako v iných častiach roka. Predvianočný čas je pre predajcov obdobím najväčších tržieb, priemerne na osobu nakúpime dary takmer za 250€. Ďalších 250€ dávame na výzdobu, jedlo atď. a potom z toho jedla tretinu vyhodíme. Je to aj dôsledok reklamných kampaní, ktoré začínajú pár mesiacov pred Vianocami a vrcholia nákupnými orgiami typu Čierny piatok, ktorý trvá nie deň, ale aj týždeň. Takmer každý druhý človek prežíva stres, z týchto sviatkov radosti a pokoja. A odpadu. Možno by sme ich mohli prežívať skromnejšie, uľaví sa nielen prírode, ale možno aj nám.

Viac sa dočítate tu: http://www.nulaodpadu.sk/vianoce-setrnejsie-k-prirode

Svadba

Svadobný deň je vysnívaná udalosť, na ktorú sa väčšina z nás teší už od mala. No keď príde ten čas, a my musíme celú svadbu naplánovať a zorganizovať zisťujeme, že počas príprav, samotnej svadby a obradu ale aj po nej vzniká veľa odpadu. Ako množstvo odpadu zo svadby znížiť na minimum, dať svadbe originálny vzhľad a ešte aj ušetriť sa dočítate tu: http://www.nulaodpadu.sk/zero-waste-svadba

Piknik, opekačka, grilovačka

Aj vy patríte k ľudom, ktorí radi chodia do prírody na piknik alebo radi opekáte či grilujete? Najmä v slnečných dňoch nám na čerstvom vzduchu chutí viac, ale môže sa pri tom produkovať aj viac odpadov. Na piknik sa často používajú rôzne jednorazové produkty, najmä plastové jednorazové taniere, poháre, príbory a pod. O tipoch, ako pripraviť piknik a neprodukovať pri tom množstvo odpadov, sa dočítate tu: http://www.nulaodpadu.sk/zero-waste-piknik

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK