Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Čo robiť, ak sa Vám stratilo domáce zvieratko?

Najskôr si ale povedzme, ako sa preventívne pripraviť na takúto situáciu. Čo môže pomôcť aby sa k vám psík rýchlo vrátil, ak ho niekto nájde?

  1. Čip – v dnešnej dobe je čipovanie povinné, takže by ho mal mať aj váš psík. Po načítaní čísla čipu môže veterinár v databáze pozrieť komu psík patrí.
  2. Obojok s telefónnym číslom – nálezca vám jednoducho zavolá a psíka môžete mať späť veľmi rýchlo. Existujú rôzne riešenia – ja som mal kapsulu v ktorej bol zavretý papierik s tel. č. a bola pripnutá o obojku. Teraz sa mi ale viac pozdáva riešenie s vygravírovaným telefónnym číslom.
  3. GPS obojok – v tomto prípade nie nálezca, ale rovno vy viete psíka nájsť, lebo vidíte kde sa nachádza.

Čo robiť bezprostredne potom, ako sa pes stratil:

  • Zostante na mieste a kričte jeho meno, prípade povel na vrátenie
  • Ak už nemôžete zostať, nechajte na mieste, kde ste boli, nejaký váš predmet – bundu, mikinu,…
  • V prípade, že ušiel z dvora, je veľká pravdepdoobnosť, že s vráti, ale pre istotu ho treba ísť hľadať. Predsa len sa môže stať, že ho zrazí auto.

Stratil sa mi pes – čo robiť bezprostredne potom, ako sa pes stratil

Veľmi záleží od toho, skade sa psík stratil. Ak z prechádzky:

  • Zostaňte na mieste a kričte jeho meno, prípade privolávací povel – psíky sa častokrát vedia vrátiť po svojej stope naspäť, takže niekedy stačí len počkať.
  • Ak už nemôžete zostať, nechajte na mieste, kde vás opustil nejaký váš predmet – bundu, mikinu,… Je možné, že zostane pri známych pachoch.

Ak sa stratil z dvora, je síce veľká šanca, že sa vráti späť, ale pre istotu ho choďte hľadať.

Čo robiť keď sa mi stratil pes?

V prvom rade určite netreba začať panikáriť. Zostaňte v klude. Ak sa psík nevrátil na miesto skade ušiel, tu je pár bodov, ktoré Vám môžu pomôcť.

  1. Obvolať veterinárov v okolí straty – možno ho nálezca zobral k veterinárovi aby skontroloval čip, prípadne ak sa psík zranil, tiež ho nálezca asi vezme k veterinárovi
  2. Kontaktovať útulky v okolí straty, prípadne aj mestskú políciu – psíka možno odchytili a majú ho u seba, len sa ešte nedostali ku kontaktných údajom na majiteľa. Ak ho ešte nemajú, aspoň o Vás budú vedieť a môžu Vám pomôcť ho nájsť.
  3. Kontaktovať najbližšiu obec – starosta môže dať do rozhlasu vyhlásiť stratu psíka. Prípadne osloví aj okolité obce so žiadosťou o pomoc, aby aj u nich vyhlásili strateného psíka. Starostovi nahláste meno psíka, miesto kde sa stratil, popis psíka a hlavne povedzte ako psík reaguje na cudzích ľudí. Toto platí aj keď budete kontaktovať napr. útulok.
  4. Kontaktovať poľovnícke združenie – možno ho poľovník nájde niekde v revíri.
  5. Využiť sociálne siete na zdieľanie informácii o strate psíka po rôznych skupinách
  6. Vylepiť letáky v okolí – s fotkou, menom, krátkymi informáciami a kontaktnými údajmi
  7. Skontrolujte internetové bazáre – možno ho niekto našiel a dal na bazoš či už za účelom nájdete majiteľa alebo predaja.
  8. Zavolajte na chovateľský klub – napr. pri NO SÚCHNO – ak bol čistokrvný možno si ho chce nálezca nechať a mohol by chcieť dodatočne vydať „stratené papiere“
  9. Máte v okolí dobrovoľných hasičov? Kludne sa im ozvite, môžu Vám pomôcť s hľadaním
  10. Vyveste informácie v školách – deti si častokrát všimnú veci, ktoré dospelí ľudia prehliadajú
  11. Cvičáky v okolí – tiež môžu mať informácie o túlavom psíkovi
  12. Porozprávať sa s poštármi či smetiarmi – je dosť možné, že ho niekde zbadajú. Nechajte im na seba kontaktné údaje
  13. Dikusné fóra – aj keď predpokladám, že väčšina ľudí by dala info na Facebook, môže byť, že sa nájdu informácie o nájdenom psovi aj na rôznych diskusných fórach ako dogforum.sk a podobne.

Body nie sú uvedené v poradí, akom sa odporúčajú vykonávať. Záleží na konkrétnej situácii a podľa nej sa rozhodnete čo robiť.

Prevencia pred útekom

Vždy je lepšie predchádzať úteku, ako potom hľadať psíka. Tu je pár vecí, ktoré môžu pomôcť, aby psík neušiel:

  • Z domu: skontrolujte si plot, či nemá diery. Ak nemá, sledujte potajomky psa, či nevie prepchať cez plot na mieste, kde by si boli na 100% istý, že sa tam nevojde. Ja som nevedel prísť na to, ako je možné, že príde za mnou do vinice. A nakoniec som zistil, že sa vie prepchať popod pletivo, lebo nie je na spodku úplne napnuté. Trvá to, ale prejde. U susedov som videl prechádzať psa cez vodorovné tyčky v plote, cez ktoré som myslel, že sa nevojde ani mačka. A síce mu to trvalo, ale prešiel.
  • Z výletu: ak neposlúcha na privolanie, nepúšťajte ho. Choďte na cvičák alebo vyskúšajte nejaký online tréning psíkov. Ak poslúcha a môže chodiť na voľno, pozorne ho sledujte, aby ste vystihli ak sa chce napr. rozbehnúť za zverou a mohli ste ho zastaviť. Prípadne mu nedať možnosť zver zbadať. Ak sledujete pozorne okolie môžete ho rozptýliť ak zbadáte srnku skôr ako on.

Tak to by bolo všetko. Ak máte ešte nejaké tipy, ktoré môžu pomôcť, budeme radi ak nám ich napíšete a doplníme ich do článku. Držím palce, aby ste tieto tipy nemuseli nikdy použiť.

Zdroj textu: https://blog.paf.sk/stratil-sa-mi-pes/

Pohotovostné telefónne čísla

Štátna ochrana prírody SR a Národná zoo Bojnice zabezpečuje starostlivosť o choré, zranené alebo poškodené chránené druhy živočíchov

 

Často sa stáva, že z dôvodu neznalosti prirodzeného chovania voľne žijúcich zvierat ľudia zachraňujú aj živočíchy, ktoré ich pomoc nepotrebujú a tak svojimi dobre myslenými činmi skôr škodia ako skutočne pomáhajú. Skôr ako sa rozhodnete pomôcť, poraďte sa s odborníkmi.

Zachrániť, poraneného, vysileného živočícha alebo osirelé mláďa je pomerne náročnou úlohou. Prvý kontakt s človekom má pre takéhoto jedinca zásadný význam, od ktorého často závisí záchrana jeho života alebo úspešnosť návratu do prirodzeného prostredia.

 

Prevažná väčšina voľne žijúcich živočíchov je chránená viacerými zákonmi, ktoré riešia aj manipuláciu s nimi. Každý nález je potrebné ihneď oznámiť orgánom ochrany prírody, ktoré určia ďalšie nakladanie s nimi. Kontakty na štátne odborné organizácie je možné nájsť na www.minzp.sk a www.minv.sk

Akúkoľvek manipuláciu je možné konzultovať s odborníkmi, či už zo štátnych alebo iných organizácií.

Psy a mačky majú špeciálne útulky, preto sa prosím obracajte priamo tam.

Všetky potrebné informácie a kontakty podľa locality nájdete na stránke: https://zoobojnice.sk/pomahame/siet-zachrannych-stanic/

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK