Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Menej odpadu na dušičky

Dušičkové obdobie v minulosti a dnes

Pamiatka zosnulých a sviatok všetkých svätých majú korene v dávnej minulosti. Sviatok všetkých svätých vznikol v časoch rozpadu Rímskej ríše.

Pamiatka zosnulých vznikla v stredoveku, keď v roku 998 mnísi benediktíni vo francúzskom opátstve, zvonili na počesť svojich zosnulých. V minulosti sviatok dušičiek vyzeral inak, naši predkovia v tento sviatok obdarovávali v čase dušičiek chudobných.

Ako prejav spomienky sa na stoloch po večeri ponechávali zvyšky večere určené pre zosnulých. Na hroboch rodiny spoločne zapaľovali sviečku ako symbol „večného svetla“. Rodina na zosnulých spoločne spomínala pri rozprávaní príbehov ktoré s nimi zažili.

Zo všetkých zvykov sa prenieslo do dnešnej doby len pálenie sviečok. Obdarovanie chudobných a pripomínanie zosnulých cez príbehy nahradil zvyk prinášania kvetových výzdob na hroby.

Zdobenie hrobov posledné roky nadobúda akýsi zvláštny trend, pri ktorom platí čím viac, tým lepšie a to vo všetkých smeroch. Pohľad na hojne vyzdobený hrob blížnych v porovnaní so susedovým, nám prináša akýsi pocit satisfakcie. Málokto sa však pri tomto pohľade zamyslí nad dopadmi nášho správania.

Umelé kytice nám dávajú pocit, že sú nezničiteľné a večné. Kytice však po pár mesiacoch stratia farbu a končia v koši – a tu nastáva problém.

Tieto kytice sa totižto nedajú recyklovať, keďže sú vyrobené z kombinácie viacerých materiálov a tak sú odsúdene na uloženie na skládke. Áno, dobre čítate - na skládke! Tam, kde sa ani za niekoľko desiatkov rokov nerozložia a tak im prívlastok „večné“ prináleží právom, i keď nie v takom zmysle, v akom sme očakávali pri ich kúpe.

Ďalším problémom zdobenia hrobov sú samotné sviečky vyrábané z ropy, nehovoriac o rôznych kombináciách obalov, v ktorých sú uložené.

Málokto vie, že síce na oko krásny pestrofarebný sklenený kahanec je nerecyklovateľný. A tak sa odpad z jednej “dušičkovej návštevy“ bude rozkladať ešte desiatky až stovky rokov po tom, čo zomrie generácia, ktorá ho tam nosí.

TIPY NA MINIMALIZOVANIE ODPADU:

Skúsme tento rok nerecyklovateľné ozdoby a kahance nahradiť za udržateľnejšími alternatívami:

• umelé kytice môžeme nahradiť chryzantémami, vresmi či inými kvetmi v kvetináči

• aranžmán na hrob pripravme zo živej čečiny, sušených kvetov a prírodných materiálov (šišky, šípky, kôra, mach a podobne)

• zabudnime na plastové stuhy, celofány či umelé dekorácie a nahraďme ich dekoráciami z organických materiálov

• keď už máme sklenené kahance, skúsme ich používať čo najdlhšie ako je možné

• pri kúpe skleneného kahanca voľme striedme jednofarebné kahance, vyhnime sa umelohmotným svietnikom.

• Sviečky uprednostníme zo sójového, kokosového alebo včelieho vosku

Pri výzdobe hrobu pamätajme na to, že nič nie je večné a tak všetky materiály vrátane tých prírodných, skončia raz ako odpad.

Preto aj pri výzdobe hrobu voľme výzdobu striedmejšiu a udržateľnejšiu.

Pamätajme že dušičkové obdobie je hlavne o spomienkach na čas kedy naši zosnulí boli medzi nami, nie o súťaži kto ma krajšie a bohatšie vyzdobený hrob.

 

 

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK