Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

O potrebe predchádzania vzniku odpadu hovorí hierarchia odpadového hospodárstva

Základnom pri minimalizácii je zamyslieť sa či danú vec naozaj potrebujem pred samotným nákupom.

Konzumná doba nám núka presvedčenie že nákup materiálnych vecí a konzumný spôsob život nás urobí šťastnými.

Ide však o predajnú techniku, preto je dôležité uvedomiť si že materiálne veci nám ponúkajú len chvíľkové uspokojenie.

hierarchia

Povinnosť separovať odpad  nám totižto vyplýva zo zákona a teda by to mal byť štandard pre každého obyvateľa.

Napriek tomu že ide o povinnosť v mnohých prípadoch tomu tak nie je a tak končí odpad, ktorý mohol byť zdrojom na skládkach. Avšak aj keď poctivo separujeme nemôžeme nadobudnúť pocit spokojnosti, že robíme maximum, treba si uvedomiť že robíme stále len prvý krok.

Odpady sú tvorené rôznymi materiálmi a ich kombináciou. To z akého materiálu je vyrobený odpad určuje počet cyklov recyklácie.

Tieto počty recyklácie bývajú až na výnimky ako je napríklad sklo či kov obmedzené. Do úvahy treba zobrať aj fakt že na samotnú recykláciu je potrebná energia a zdroje a výsledným produktom nie je len recyklát ale  aj odpad.

Druhým problémom je že sú výrobky častokrát balené v zbytočných obaloch.  Veď obal predsa predáva! Preto lepšia možnosť je vždy odpad netvoriť.

Základnom pri minimalizácii je zamyslieť sa či danú vec naozaj potrebujem pred samotným nákupom. Konzumná doba nám núka presvedčenie že nákup materiálnych vecí a konzumný spôsob život nás urobí šťastnými. 

Ide však o predajnú techniku, preto je dôležité uvedomiť si že materiálne veci nám ponúkajú len chvíľkové uspokojenie. Do obchodu choďte vždy s nákupným zoznamom čo potrebujem nakúpiť.

V tejto sekcii si povieme niekoľko rád a príkladov ako odpad minimalizovať.

O potrebe predchádzania vzniku odpadu hovorí hierarchia odpadového hospodárstva, ktorá vyzerá  ako obrátená pyramída, pričom na vrchnej NAJLEPŠEJ priečke stojí Predchádzanie vzniku odpadu- táto priečka hovorí že najlepší odpad je ten ktorý nevznikne, naopak najhoršia SPODNÁ priečka je Zneškodňovanie odpadu- pod týmto pojmom si môžeme predstaviť skládkovanie.

Zdroj: https://www.triedenieodpadu.sk/

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK