Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Vybudovanie dažďovej záhrady

Dažďové vody

Nakladanie s vodou:

Sladká voda je jedným z najviac ohrozených zdrojov na Zemi. V permakultúre sa snažíme o zachytávanie dažďovej vody zo strechy do retenčnej nádrže. Voda odtiaľ preteká do zásobníka a ďalej sa distribuuje oddeleným rozvodom do kúpeľne (umývadlo, pračka, WC, sprcha) a do záhrady na polievanie. Na čistenie vody je vhodné zriadiť koreňovú čističku, v ktorej sa využívajú na čistenie prirodzené procesy prebiehajúce v mokradiach. Ideálne je, keď prečistená voda zostáva na pozemku na ďalšie využitie (jazierko, nádrž so vlhkomilnou zeleňou) namiesto vypúšťania do vodného toku .

Článok bol uverejnený v časopise Ekobývanie, autor: Ing.arch. Patrik Martin. (člen ArTUR)

http://zdravezahrady.sk/dizajneri/paulina-urdova/

Je to svet, kde sa prelína ľudská tvorivosť so živlami prírody. Záhrada spolu s domom tvorí náš domov. Vstúpte do sveta prírodných záhrad, ktoré sú viac než len kulisou, na ktorú sa pozeráte z terasy vášho domu.

Permakultúrny dizajn je spôsob navrhovania, plánovania a manažmentu záhrady, resp. pozemkov tak, aby výsledný priestor bol nielen estetický, ale zároveň využíval čo najčistejšie ekologické postupy ošetrovania záhrady a súčasne šetril čas, ktorý musíte venovať údržbe i financie na založenie a chod záhrady. Pri tom však naplnil predstavy ľudí o čase, ktorý chcú v záhrade stráviť, plne využil možnosti a danosti miesta, naplnil čo najprirodzenejším spôsobom potreby rastlín i zvierat tu žijúcich.

 

Dažďové záhrady

Čo sa snažíme vypozorovať:

– oslnenie, expozíciu pozemku – kedy vychádza/zapadá slnko a v akom mieste v lete a zime (bude to dosť veľký rozdiel. Vďaka tomu vieme správne umiestniť tie najteplomilnejšie rastliny na správne miesta, správne umiestniť skleník alebo zimnú záhradu).  Celková orientácia pozemku voči svetovým stranám a umiestnenie stavieb v ňom (sledujeme zatienenie záhrady budovami, aj zatienenie budov stromami a pod.)

– prúdenie vzduchu, vietor – odkiaľ najčastejšie/najsilnejšie/najchladnejšie fúka, odkiaľ prináša prípadné pachy alebo prach. Prúdenie má vplyv aj na dozrievanie plodov (aj v teplej oblasti s tým môžete mať problém, ak máte na pozemku neustály prievan). Prípadný nedostatok prúdenia má za následok zlé vetranie pozemku, zlú klímu, prehrievanie

– vodné pomery – aké zdroje vody máme na pozemku (potok, studňa, vodovod, dažďová voda, prameň, jazerá, močariny, podmáčanie), alebo opačný extrém, že nevieme nájsť žiaden adekvátny zdroj vody. Dôležité je vedieť i množstvo vody z daného zdrja, napr. údaje o úhrne zrážok v danej oblasti. Voda je pre správny chod záhrady kľúčovým faktorom.

– zloženie pôdy – ťažká pôda (lepivá za mokra, s veľkými prasklinami počas sucha), ľahká (voda rýchlo vsiakne, pôda je aj za mokra sypká), stredne ťažká (za mokra drží pokope, pri oschnutí sa drobí na malé guličky – ideálna). Tiež jej farebnosť, ph namerané laknusovým papierikom, či rastliny voľne rastúce naznačujú, o akú pôdu ide.

– prírodné a iné zdroje materiálu – kamene, drevo, piesok, štrk, tehly, staré nevyužívané veci, hlina, slama, lístie, hnoj, kompost, staré kvalitné stromy. Všetko, čo nám v záhrade pomôže pri jej údržbe a nemusíme to kúpiť, je určitým objemom ušetrených prostriedkov, ktoré môžeme investovať do iných prvkov. Tiež pri využívaní týchto materiálov s ohľadom na miestnu architektúru môžeme záhradu vhodne zasadiť do prostredia.

– potenciálne ohrozenie – povodeň, požiar, silný vietor, frekventovaná komunikácia, prach, zápach, hluk, mráz, snehová pokrývka, ktorá v danom mieste zostáva príliš dlho, nestabilný terén, ale i nepríjemný sused, ľudia či zvieratá zvyknuté prechádzať cez pozemok a pod.

– pôvodné využívanie pozemku, miestne zvláštnosti, štýl domu

Zdá sa vám to priveľa? V skutočnosti len postačuje, aby ste pri pobyte v záhrade uvedomelo vnímali, čo sa tam deje a porozprávali sa o histórii a možnostiach zdrojov s tamojšími obyvateľmi. Je vhodné si tieto údaje zaznamenať a pri plánovaní ich mať po ruke, napr. do mapky pozemku si zakresliť potenciálne vodné zdroje, prúdenie vetra či miesta, kde svieti slnko stále alebo nesvieti vôbec. Vhodné je tieto informácie doplniť o meteorologické údaje (priemerná teplota, počas slnečných dní či úhrn zrážok). Takto zohľadníte všetky dôležité vstupy, ktoré majú vplyv na rast rastlín a nutnosť ich ošetrovania. Na základe týchto informácií si môžete sami nakresliť budúci plán záhrady a tak systematicky postupovať pri realizácii záhrady, čím sa vyhnete zbytočnému preplneniu priestoru nevyužívanými štruktúrami alebo až nudne strohej záhrade, ktorá vám neprináša naplnenie. Vyhnete sa tým najčastejším chybám, ku ktorým rozhodne patrí vysádzanie stromov pred samotným oboznámením sa s pozemkom.  Snaha zazeleniť záhradu čo najrýchlejšie môže totiž znamenať nielen výber nevhodných druhov pre váš pozemok, ale i nevhodné miesto, ktoré môže byť ohrozením majetku, ľudí alebo priniesť problémy pri prestavbe domu či znížení oslnenia pozemku. Aj nevhodne rýchlo zvolené odstránenie pôvodných drevín môže spôsobiť nemalé škody. Veď ak odstránite hoc prestarnutú starú jabloň z dvora, najbližšieho takého príjemného chladivého tieňa a šumu lístia sa dočkáte až o 10- 20 rokov.

Pri permakultúrnom dizajne v podstate platí: Trikrát meraj a raz konaj.

https://mojdom.zoznam.sk/nezaradene/dazdova-zahrada-na-co-sluzi-a-ako-funguje/

Štandardná hĺbka dažďových záhrad pri rodinných domoch sa pohybuje okolo 30 cm. Ich celkové rozmery však závisia od viacerých faktorov, ako je veľkosť odvodnených spevnených plôch, svahovitosť terénu alebo typ pôdy. Napríklad pri väčšom sklone terénu musí byť retenčná depresia hlbšia a dimenzovaná na väčší objem vody. Typ pôdy zase ovplyvňuje rýchlosť vsakovania vody do podložia. Dažďové záhrady na ílovitej pôde musia byť oveľa väčšie ako na piesčitých pôdach. Vzhľad a tvar dažďovej záhrady by mali byť zladené s celkovým konceptom úprav pozemku.Permakúltr

Vybudovanie dažďovej záhrady

Pri budovaní dažďovej záhrady sa najprv stanoví potrebná veľkosť, tvar a umiestnenie v závislosti od podmienok a celkového konceptu záhrady.

Správne navrhnutá dažďová záhrada by mala umožňovať odtok vody do 48 hodín. Preto je veľmi dôležité poznať miestne pôdne podmienky a v prípade potreby záhon oddrenážovať. Na zistenie vhodného umiestnenia môžete urobiť jednoduchý test. Na vybranom mieste vykopte jamku hlbokú 20 cm a naplňte ju vodou.

Ak voda do podložia vsakuje viac ako 24 hodín, miesto nie je na založenie dažďovej záhrady vhodné.

K odpadovej vode, záchytom dažďovej vody:

http://www.povs.sk/spolocnost/odkanalizovanie/

Články:

https://www.betonovezumpy-septic.sk/2020/07/08/zachyt-dazdovej-vody/

https://www.ludiaavoda.sk/data/files/98_manual_dazdove_zahrady_kravcik.pdf

metodicka prirucka dazdove zahrady

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK