Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Bio a miestne potraviny

Súčasné intenzívne poľnohospodárstvo často neprospieva prírode, ani nášmu zdraviu. Z rozľahlých lánov polí je splavovaná úrodná pôda, chýbajú medze a živé ploty pre prirodzený život vtákov či drobnej zveri, vo veľkokapacitných chovoch trpia v zlých podmienkach natlačené milióny hospodárskych zvierat. Predovšetkým ale stále rastúce množstvo umelých hnojív a chemických postrekov zhoršuje kvalitu potravín, ktoré jeme. Preto sa v zahraničí aj u nás čoraz viac rozvíja ekologické poľnohospodárstvo, ktoré vznikalo od 60. rokov 20. storočia ako reakcia na znečisťovanie životného prostredia. Ekologické poľnohospodárstvo nepoužíva rizikové chemické látky a zaisťuje dôstojné podmienky pre chované zvieratá. Výrobky pochádzajúce z takýchto ekologických fariem sú označované ako biopotraviny.

bio

Čo je to vlastne bio a čo mi môže priniesť?

Slovo biopotraviny má presný význam. Biopotraviny sú vyrobené z rastlín, živočíchov a ich produktov pestovaných, chovaných a spracovaných podľa zákona o ekologickom poľnohospodárstve č.421/2004Z.z.Biopotraviny neobsahujú zvyšky pesticídov, priemyselných hnojív a antibiotík, pretože sa nesmú zvieratám pridávať do potravy. Pri spracovávaní bioproduktov je zakázané používať chemické aditíva (umelé farbivá, sladidlá, konzervačné látky alebo syntetické dochucovadlá) a metódy ako ionizujúce ožarovanie alebo genetické inžinierstvo. Naviac sú celú cestu z poľa až na pult obchodu prísne sledované kontrolnými organizáciami pre ekologické poľnohospodárstvo.

Niekoľko rád na záver

  • Uprednostňujte slovenské výrobky, domácu stravu a miestne špeciality.
  • Pri nákupe uprednostňujte menšie súkromné obchody s potravinami.
  • Zásobujte sa priamo u ekopoľnohospodárov z vášho okolia.
  • Staňte sa členom bioklibu alebo založte s priateľmi svoj vlastný.
  • Kupujte miestne biopotraviny, kedykoľvek je to možné.
  • Vytvorte skupinu odberateľov a objednávajte si kvalitné slovenské potraviny vo veľkom priamo u výrobcom.
  • Nakupujte na tržnici od našich pestovateľov a záhradkárov a nie u predajcov nakupujúcich zeleninu a ovocie z veľkoobchodov.
  • Pestujte a záhradníčte sami, je to osvedčený spôsob, ako dostať na svoj stôl čerstvé miestne biopotraviny.

Biodiverzita

Biodiverzita alebo biologická diverzita (angl. biological diversity) je rozmanitosť živočíšnych alebo rastlinných druhov. Ovplyvňuje ju nadmorská výška, klíma, reliéf, dostupnosť vody, horninové podložie ale aj zásahy človeka. Biologická diverzita predstavuje rôznosť života. Existuje mnoho definícií biodiverzity. V každom prípade ale treba zdôrazniť, že sa jedná o zložitý niekoľkoúrovňový jav prebiehajúci všade na svete.

Svetový fond ochrany prírody definoval v roku 1989 biodiverzitu ako „bohatstvo života na Zemi, milióny rastlín, živočíchov a mikroorganizmov, vrátane génov, ktoré obsahujú, a zložité ekosystémy, ktoré vytvárajú životné prostredie“ (preklad podľa Kindlmanna a Jersákové). Je to veľmi dôležitý proces i pre budúce generácie a taktiež je veľmi krehký. Narušenie jednej zložky (prostredie, bióm, predátor...) môže viesť až k vyhynutiu niekoľkých druhov, ktoré sú od nich závislé.

Pestujete vo vlastnej záhradke v malom alebo naopak nemáte k pestovaniu vlastných produktov dostatočný priestor? Podporte miestnych farmárov a ušetrite na čerstvých a kvalitných bioproduktoch. Podeľte sa.

Podporujete domácich farmárov?

A teda výrobcov potravín z neďalekej záhrady, vášho regiónu či krajiny pôvodu. Podpora miestnych farmárov má niekoľko výhod.

  • Posilňujete miestnu ekonomiku.
  • Mieste = čerstvé. Ovocie a zelenina sa zberajú, keď sú dozreté a teda plné chuti, nedozrievajú cestou na pult do predajne.
  • Miestni farmári mnohokrát ponúkajú bezkonkurenčnú kvalitu. Kúpu označenia si však nemôžu dovoliť. To však neznamená, že ich potraviny nie sú ekologické. Komunikujte s miestnymi farmármi a spoznajte proces pestovania produktov, ktoré konzumujete.

Prečo by som mal investovať do zeleniny z trhu než do zeleniny v konkurenčnom obchode?

Biopotraviny sú náročnejšie na prácu, pretože poľnohospodári nepoužívajú pesticídy či chemické hnojivá. Starostlivosť o ne si teda vyžaduje viac času a energie. Bio certifikácia a udržiavanie tejto značky tiež vyžaduje istú investíciu. Ekologické krmivo pre zvieratá môže stáť dvakrát viac než bežne dostupné. Ekologické farmy bývajú menšie než konvenčná konkurencia, čo znamená, že fixné náklady a režijné náklady musia byť distribuované v menších objemoch produkcie. Väčšina organických fariem je príliš malá na príjem vládnych dotácií alebo dotácií Európskej únie. Môžu sa však rozrastať aj prostredníctvom vašej podpory ich produkcie.

Ako ušetriť na biopotravinách?

Biopotraviny sú často drahšie ako bežné potraviny, dostupné v obchodoch. Avšak aj kúpou biopotravín nemusíte vychádzať zo svojho mesačného rozpočtu. Farmárske trhy sú jednou z lacnejších variant kúpy zdravých potravín. Mnoho miest (najmä v zahraničí, ale pomaly už aj u nás doma) hostí farmárov zo širokého okolia na pravidelnej týždennej báze. Priamo tak pod holým nebom miestni biopestovatelia predávajú čerstvé, chutné a zdravé produkty. Často tu nájdete potraviny, za ktoré zaplatíte menej, než v komerčnom supermarkete. Ďalším spôsobom, ako ušetriť, je kúpa sezónnych potravín. Ovocie a zelenina majú lepšie ceny, keď sú v sezóne, navyše sú vtedy čerstvé a plné chuti.

Bioprodukty sú šetrné nielen k vášmu zdraviu a kondícii vášho organizmu, ale aj k životnému prostrediu navôkol. Berú si z neho len toľko, koľko im samé dáva a túto investíciu mu opätovne vracajú, ekologickým kompostovaním, hnojením a opätovným sadením na oddýchnutej a zregenerovanej pôde

Aktuálne znenia právnych predpisov nájdete oficiálnej stránke https://www.slov-lex.sk/domov

http://www.potravinyslovenska.sk/

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK