Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Intímna hygiena

Látkové slipové vložky, vložky/tampóny z biobavlny/ menštruačné poháriky

Látkové slipové vložky ponúkajú vhodnú alternatívu k bežným slipovým vložkám. Vyrábajú sa s prateľného biobavlneného materiálu. Vhodné sú aj na použite v kombinácii s menštruačným pohárikom, alebo aj na každodenné použitie. Látkové vložky sú priedušnejšie ako jednorazové, tenké a dobre sajú a sú neparfumované. Okrem zdravotných výhod ich ďalšími výhodami je aj to, že pri ich používaní minimalizujme množstvo odpadu a šetríme vlastné finančné prostriedky.

Na trhu sú dostupné aj menštruačné tampóny z biobavlny – sú vhodnou ekologickou náhradou syntetických menštruačných tampónov. Vyrábajú sa zo 100% biobavlny. Umožňujú pokožke dýchať a neobsahujú rôzne chemikálie. Nie sú bielené chlórom (ako syntetické tampóny), neobsahujú syntetické vlákna a parfumy. Okrem toho, že ich používaním si šetríme zdravie, sú aj biologicky rozložiteľné, t. zn., že si ušetríme aj životné prostredie. Napr. syntetické tampóny sa v prírode rozkladajú 200 – 400 rokov, biobavlnené tampóny sa rozložia približne do 2 rokov.

Menštruačný pohárik alebo menštruačný kalíšok je pomôcka na intímnu hygienu. Zvyčajne je vyrobený z lekárskeho silikónu, je pružný a má zvonovitý tvar. Kalíšok sa zavádza počas menštruácie do pošvy, kde zachytáva menštruačné tekutiny (krv). Po skončení menštruácie sa kalíšok môže sterilizovať, najčastejšie vyvarením vo vode. Vo všeobecnosti môže byť jeden kalíšok používaný päť rokov alebo aj dlhšie. Na rozdiel od tampónov a vložiek, kalíšok funguje na princípe zbierania menštruačnej krvi nie na princípe absorpcie. Tampóny a vložky absorbujú aj vaginálne tekutiny, čo môže narušiť jemnú PH a bakteriálnu rovnováhu vo vagíne, čo vedie k opuchom, suchosti a zápachu. Menštruačné kalíšky môžeme nosiť bez prerušenia až 12 hodín a môžeme ich opakovane používať, čo šetrí naše peniaze a aj našu planétu.

 

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK