Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Povolené farbivá do potravín

Prídavnými látkami v potravinách sú všetky povolené farbivá do potravín, náhradné sladidlá, konzervačné látky, antioxidanty, kyseliny, regulátory kyslosti, taviace soli, kypriace látky, zahusťovadlá, želírujúce látky, stabilizátory, emulgátory, odpeňovače, zvýrazňovače chuti, hnací plyn, baliaci plyn, a pod. Každá aditívna látka, ktorú hotová potravina obsahuje, musí byť uvedená na etikete obalu. Nové pravidlá o označovaní zaviedli rozsiahle zoznamy prídavných látok s ich chemickými názvami a nový číselný systém označovania s kódmi E, ktorý mal spotrebiteľovi uľahčiť rozhodovanie pri výbere potraviny.

Označenie „E“ znamená, že použitie týchto látok v potravinách bolo schválené v rámci Európskej únie (EÚ).

Povolené É-čka nájdeme na stránke: https://www.ruvzvk.sk/ecka.html

Do potravín môžu byť pridávané len tie prídavné látky, ktoré sú uvedené v právnych predpisoch EÚ a to len za špecifických podmienok. Prídavné látky, ktoré predstavujú len minimálne toxikologické riziko, je možné používať takmer vo všetkých spracovaných potravinách.

Medzi ne patria napríklad uhličitan vápenatý (E 170), kyselina mliečna (E 270), kyselina citrónová (E 330), pektíny (E 440), mastné kyseliny (E 570) a dusík (E 941). Pri iných prídavných látkach je použite obmedzenejšie, napríklad: Natamycín (E 235) je možné použiť len ako konzervačnú látku pre povrchové ošetrenie syrov a sušených údenín.

Môže spôsobovať alergickú reakciu. Kyselinu erythorbovú (E 315) je možné použiť len ako antioxidant v určitých mäsových a rybích výrobkoch. Aj keď žiadne nežiadúce účinky kyseliny erythorbovej nie sú známe. Ferrokyanid sodný (E 535) je možné použiť len ako protihrudkujúcu látku v soli a jej náhradách. Na druhej strane treba povedať, že mnohé potraviny obsahujú prirodzene sa vyskytujúce látky, ktoré sú zároveň povolené ako prídavné látky v potravinách.

Napríklad v jablkách sa vyskytujú riboflavíny (E 101), karotény (E160a), antokyány (E 163), kyselina octová (E 260), kyselina askorbová (E 300), kyselina citrónová (E 330), kyselina vínna (E334), kyselina jantárová (E 363), kyselina glutámová (E 620) a L-cysteín (E 920). Pod ďalšími inými É-čkami sa môžu skrývať napríklad vitamíny C, E, alebo B, prírodné farbivo, neškodný konzervant, či výťažok z rias, alebo kyselina jablčná, či citrónová. Netreba však zabúdať aj na vyššie spomínané, nebezpečné prídavné látky.

Najškodlivejšiu hodnotu majú É-čka: E110, E132, E133, E250, E621, E951, alebo E952. E110 Žltá SY Táto látka sa používa hlavne v nealkoholických nápojoch a to pre svoju oranžovú farbu.

Taktiež sa pridáva do rôznych sladkostí, pekárskych výrobkov, do marhuľového džemu, marcipánu, zmrzliny, horčice, žuvačiek, do instantných polievok pod. E100 je látka chemicky odvodená od látky Sudan I, čo je preukázateľne karcinogén a môže sa v žltej SY objaviť ako nečistota.

Môže vyvolať alergické a astmatické reakcie, opuchy kože, vyrážky, dráždiť žalúdok a vyvolať zvracanie alebo hnačku. Látka je podozrivá, že môže vyvolávať u detí hyperaktivitu.

E132 Indigotin ( Cl potravinárska modrá 1, Indigocarmine ) Používa sa pri výrobe nealkoholických nápojov, pekárskych výrobkov, cereálií, sladkostí, želé, mrazených dezertov, krémov, liekov.

Negatívne účinky tohto farbiva nie sú jednoznačne preukázané a preto nie je možné považovať farbivo za karcinogén. Môže však spôsobovať nevoľnosť, zvracanie, vyšší krvný tlak, vyrážky a ďalšie alergické reakcie.

E133 Brilantná modrá FCF ( Cl potravinárska modrá 2 ) Farbivo sa používa k zafarbeniu limonád, sladkostí, zmrzliny, cukroviniek, pekárskych výrobkov, cereálií, pudingov. Látka môže spôsobovať astmu, žihľavku alergické reakcie.

E250 Dusitan sodný Slúži ako stabilizátor farby v nakladanom mäse, slanine, párkoch, šunkách, špekáčikoch, konzervovanom mäse, klobásach, údenom tuniakovom mäse, údenom losose a v ďalších potravinách. Predžuje ich životnosť. Dusitany v kombinácii s prírodnými sekundárnymi amínmi (amynokyseliny, arómy a iné) tvoria nitrozamíny, silné rakovinotvorné látky. Vznikajú pri smažení slaniny, pri vysokých teplotách, počas výroby potravín, skladovaní a vytvárajú sa aj v ľudskom žalúdku. Pridávanie vitamínu C a E do potravín sa zabraňuje tvorbe týchto látok. Nitrozamíny sú obsiahnuté v pečených, údených a silno solených jedlách. Vyskytujú sa aj v pive, hlavne v tmavom. Vysoký obsah nitrozamínov má aj dlho skladovaná zelenina a ovocie. Vysoká koncentrácia bola preukázaná napr. v špenáte, reďkovkách, uhorkách a hlávkovom šaláte. Dusitany sa do zeleniny dostávajú aj prostredníctvom používaných hnojív.

E621 L-glutaman sodný V prípade, že v zložení potravín figuruje inosinan alebo guanylan sodný, je vždy prítomný aj glutaman sodný (aj v prípade, že nie je uvedený). Glutamáty môžu byť súčasťou potraviny aj pod názvom „bielkovinový hydrolyzát, sójový hydrolyzát, hydrolyzované proteíny, kvasničný extrakt, autolyzované kvasinky, želatína, kaseinan sodný, alebo vápenatý“. V potravinárskom priemysle je glutaman sodný najviac používaným dochucovadlom - látkou zvýrazňujúcou chuť. Dodáva potravinám výraznú mäsovú chuť. Používa sa hojne v mnohých koreniacich zmesiach, sójových omáčkach, instantných jedlách ako polievky a omáčky, v konzervovaných jedlách, najmä zelenine, hotových balených jedlách. Ďalej v mäsových výrobkoch, výrobkoch z rýb, údeninách a niektorých syroch. Je pridávaný do rôznych alkoholických nápojov. Je súčasťou mnohých aróm (vyprážané zemiačiky, slané pochutiny) a slúži ako náhrada soli. Bola zistená jeho prítomnosť aj v ovocí a zelenine a zemiakoch, pretože bol zložkou hnojiva. Glutaman sodný tvorí prísadu do stravy pre psov a mačky. V prírode sa nachádza v niektorých hubách a morských riasach, v zrelých paradajkách, v sójových bôboch. Môže spôsobovať bolesti hlavy, tráviace ťažkosti a zvracanie.

E951 Aspartám Ide o syntetické sladidlo, ktoré je cca 200x sladšie ako cukor. Zvýrazňuje arómu. Používa sa vo viac ako 6000 potravinách po celom svete. Aspartám sa používa ako náhrada cukru pri výrobe sypkých nápojov, čajov, žuvačiek, niektorých jogurtov, dezertov, pudingov, cereálií, mrazených krémov, majonézy, horčice, nakladanej zeleniny a ovocia, vitamínových doplnkov a pod. Aspartám môže spôsobovať poškodzovanie mozgu, narušiť metabolizmus aminokyselín a štruktúr proteínov, nervové funkcie, hormonálnu rovnováhu. Zvyšuje chuť k jedlu. Štúdie nedávajú jasný záver ohľadom jeho škodlivosti. Určite by sa mali potravinám obsahujúcim túto látku, vyhýbať tehotné a dojčiace ženy (pretože sa aspartám v tele rozkladá na metanol, ktorý nie je vhodný).

E952 Cyklamáty Používa sa ako umelé sladidlo do nealkoholických nápojov a potravín pre diabetikov a do nízkoenergetických potravín. V tele sa cyklamáty premieňajú na cyklohexylamín, ktorý môže spôsobiť zápaly močového mechúra. U pokusných krýs spôsobujú rakovinu močového mechúra, vrodené vady, mutácie a poškodenia semenníkov. Ďalšie štúdie však toto tvrdenie nepotvrdili, preto vedci zastávajú názor, že cyklamáty rakovinu nespôsobujú, ale možno môžu zvyšovať účinok ostatných karcinogénov.

Informácie pochádzajú z rôznych klinických štúdií a na základe ich výsledkov sa stanovujú aj limity týchto látok a ich obmedzené možnosti použitia pre určitý druh potraviny. Na zamyslenie je však to, že ešte neboli vykonané štúdie, ktoré by analyzovali vplyv kombinácií rôznych prídavných látok na organizmus spotrebiteľa. Je teda veľmi dôležité rozlišovať, aké potraviny sa rozhodneme konzumovať.

Mali by sme preferovať čo najčistejšie potraviny a čo najviac sa vyhnúť akýmkoľvek É-čkam.

Viac o É-čkach sa dočítate napr. TU:

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1313%3Aotazky-a-odpovede-ohadom-pridavnych-latok-v-potravinach&catid=93%3Abezpenos-potravin&Itemid=102

Ak máte záujem preštudovať si informácie o jednotlivých É-čkach, ich vyhľadávanie a prehľadné informácie Vám poskytnú TU:

https://zdravopedia.sk/ucinne-latky/ecka/zoznam-eciek

https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek?query=E920&column=code

https://www.ferpotravina.cz/nebezpecna-ecka

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK