Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Dažďová voda

Nášho najcennejšieho zdroja, vody, bohužiaľ ubúda. Súčasným problémom je zbytočné používanie pitnej vody napríklad pre zavlažovanie alebo splachovanie. Ale nie je úplne neskoro pre opatrenia ako vodu efektívne využiť a tým šetriť nie len prírodu. Jej využitie sa dostáva do popredia práve dnes, v čase keď si uvedomujeme dosahy klimatickej zmeny. Trendom je jej zachytávanie a opätovné využitie – vodozádržné opatrenia, podporované aj štátom. Viac na enviro.gov.sk

Kvalita dažďovej vody

Rad výskumov potvrdil, že kvalita zrážkových vôd je úplne dostačujúca pre celú škálu využitia dažďovej vody na záhrade aj v domácnosti. Pre zavlažovanie záhrady je dokonca dažďová voda vhodnejšia ako voda z kohútika. Dažďová voda totiž neobsahuje chlór, je chudobná na soli a minerály (opak tzv. tvrdej vody), a tak nedochádza k salinizácii pôdy.

Kvalita zachytávanej dažďovej vody je však ovplyvnená typom strešnej krytiny. Ak máte strechu z klasických pálených (keramických) alebo betónových tašiek, nemusíte sa ničoho obávať. Pri plechovej streche si dajte pozor na uvoľňovanie staršieho náteru.

V prípade strechy pokrytej asfaltom alebo eternitom neodporúčame dažďovú vodu využívať k zalievaniu záhonov, pretože sa do nej môžu uvoľňovať toxické či karcinogénne látky.

https://www.hornbach.sk/navody/5-tipov-ako-vyuzit-a-uchovavat-dazdovu-vodu/

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK