Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Projekt Vrchárska koruna Trenčianska prevedie 20 horami aj dolinami, ktoré stojí za to vidieť

Projekt Vrchárska koruna Trenčianska prevedie 20 horami aj dolinami, ktoré stojí za to vidieť

Od vysadnutia do sedla bicykla dnes takmer polstovku cyklistov neodradilo ani chladné a daždivé počasie. V nedeľu napoludnie sa stretli pred Úradom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), aby oficiálne spustili projekt Vrchárska koruna Trenčianska. Ten vznikol podľa podobného projektu našich západných susedov s názvom Vrchárska koruna Valašska. Na Slovensko jeho modifikáciu priniesla trojica nadšencov Radoslav Tilandy, Michal Barták a Pavol Babica, združených pod hlavičkou OZ Vrchárska koruna Trenčianska.

Organizátori projektu podporu našli u krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región, Bike parku Kálnica a OC Laugaricio. Partnerom projektu sa stal aj Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý Vrchársku korunu Trenčianska zo svojho dotačného systému podporil aj finančne. Projekt všetkých priaznivcov cyklistiky, turistiky a behu v období od 10. apríla až do novembra 2016 prevedie 20 turisticky atraktívnymi vrcholmi kraja. Každý, kto sa do projektu zapojí, má navštíviť dvadsiatku vybraných lokalít, zaregistrovať sa na websídle projektu a uverejniť svoju fotografiu z daného miesta. Odhodlaní športovci tak v rámci projektu navštívia okrem iných napr. vrcholy Inovec, Veľká Javorina, Vršatec, Baske, hrad Čachtice, Tematín či Bradlo. Dvadsiatku vrcholov si hlasovaním na facebookovej fanpage Vrchárskej koruny Trenčianska zvolila verejnosť prostredníctvom označovania „Páči sa mi to“ spomedzi 50 vytipovaných lokalít. Kritériom bola celková dostupnosť, vrcholový charakter miesta a tiež priaznivé prostredie pre rodiny s deťmi.

„Prvotnou myšlienkou bolo urobiť projekt, nie pretek, aby ľudia chodili po kopcoch hlavne na bicykli, ale je to možné i peši, aj vybehnúť, a to bez akéhokoľvek štartovného. Nie je to iba o tom, aby sa šliapalo do pedálov. Je to aj o tom, aby sa podporil cestovný ruch, aby ľudia spoznali naše zvyky a využili služby skvelých reštauračných a ubytovacích zariadení,“ priblížil zámer projektu jeden z hlavných organizátorov Radoslav Tilandy.

Projekt dnes odštartoval prvou etapou

Približne 16km dlhou trasou vedúcou spred Úradu TSK až po rozhľadňu Malý Jelenec dnes cyklisti absolvovali prvú etapu projektu. Hoci počasie sa každým kilometrom zlepšovalo, šliapanie do pedálov dávalo vďaka niekoľkým náročnejším stúpaniam zabrať. Fanúšikovia dvoch kolies dnes prešli po časti hrádze v meste Trenčín, pokračovali cez Zamarovce, Skalku nad Váhom a Dolnú Súču. Odtiaľ cez horský terén dobicyklovali až k rozhľadni na kopci Malý Jelenec, len pár metrov od cieľa na Gazdovstve Uhliská.

Medzi cyklistami sa v drese Trenčianskej župy objavil aj jej predseda Jaroslav Baška s podpredsedom Richardom Takáčom a ďalšími zamestnancami župy. „Je to veľmi pekný projekt, pretože je určený aj pre celé rodiny s deťmi. Vyjdú si na jeden z vybraných 20 vrchov v Trenčianskom kraji a môžu spoznávať krásy a zákutia našej prírody, pretože ich je naozaj veľa. Týmto spôsobom vieme ukázať že náš kraj je naozaj pekný a aj cyklisti v ňom majú čo spoznávať,“ povedal po odbicyklovaní prvej etapy župan Baška, ktorý plánuje v rámci projektu navštíviť všetkých zostávajúcich 19 vrcholov.

Projekt prilákal tínedžerov aj seniorov

V sedle svojich dvojkolesových tátošov dnes cyklisti strávili necelé dve hodiny. Najmladší účastník cyklopelotónu sotva dovŕšil dvanásť rokov, ten najstarší prekonal hranicu 72 rokov. Medzi zúčastnenými sa našla aj jedna pešia účastníčka, ktorá etapu z Trenčína do Trenčianskej Závady zvládla približne v rovnakom čase ako jej cyklistickí kolegovia, avšak po inej trase.

Zapojte sa aj vy

Do projektu sa môže zapojiť široká verejnosť individuálnym zdolávaním určených lokalít. „Ukončenie projektu je plánované na december tohto roku v priestoroch Úradu TSK. Vyhodnotenie bude spojené so slávnostným odovzdaním cien športovcom, ktorí zdolajú všetkých 20 vrcholov. Ceny do projektu venuje TSK a KOCR Trenčín región,“ informovala riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.

TSK okrem podpory projektu Vrchárska koruna Trenčianska podporuje rozvoj cyklistiky a cykloturistiky v kraji aj ďalšími aktivitami. Je partnerom Slovenského cykloklubu  a Klubu slovenských turistov, s ktorými spolupracuje a finančne podporuje ich aktivity na základe spoločne podpísaného memoranda. Zároveň aktívne pracuje na najväčšom župnom projekte vôbec; projekte 100 km dlhej Vážskej cyklomagistrály. Úrad TSK a jeho zamestnanci sa tiež každoročne zapájajú do projektu Do práce na bicykli a prispievajú tak k znižovaniu emisií a zdravšiemu životnému prostrediu v kraji. To TSK podporuje aj projektom Zelená župa, ktorý smeruje k podpore elektromobility, znižovaniu emisií a zdravšiemu životnému prostrediu v regióne vo všeobecnosti.

-vr-

 

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK