Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Slovinsko sa prezentuje v Trenčíne

Slovinsko sa prezentuje v Trenčíne

S turistickými zaujímavosťami, históriou, kultúrou či gastronómiou Slovinska sa v týchto d¨ľoch môžu zoznámiť obyvatelia mesta Trenčín. Podujatie, ktoré si kladie za cieľ predstaviť slovinské zaujímavosti a tradície pod názvom „Slovinské dni v Trenčíne, " organizuje Veľvyslanectvo Slovinska v Slovenskej republike od 12. do 13. mája 2016.

Podnikateľský sektor nadviazal spoluprácu

Multižánrové podujatie, na ktorého organizácii sa spolupodieľa aj krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región, sa začalo vo štvrtok 12. mája  stretnutím slovinských a slovenských podnikateľov v priestoroch Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Obchodné rokovania a výmenu skúseností medzi dvoma slovanskými národmi svojou prítomnosťou podporila J.E. veľvyslankyňa Slovinska pani Bernarda Gradišnik. Stretnutie podnikateľov privítal aj riaditeľ Úradu TSK a predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici, ktorý ocenil spoluprácu s Trenčianskou regionálnou komorou SOPK pri príprave rokovania. „Som veľmi rád, že sa takéto významné stretnutie podnikateľov koná práve v Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja. S Trenčianskou regionálnou komorou SOPK máme dlhoročné dobré skúsenosti a som rád, že nás prizvali na spoluprácu,“ doplnil Gerlici.

Zúčastnení predstavitelia podnikateľského sektora navzájom prezentovali svoje aktivity a hľadali možnosti budúcej spolupráce. Medzi slovenskými podnikateľmi mali zastúpenie strojárske, potravinárske či stavbárske spoločnosti. Za slovinskú stranu sa prezentovali špedičné, logistické a konštruktérske firmy.  Podnikateľské fórum, zorganizované pod taktovkou Trenčianskej regionálnej komory SOPK, pozitívne zhodnotila samotná slovinská veľvyslankyňa, „Predpokladáme, že obchodné styky, ktoré sa tu dnes vytvorili, sa budú v nasledujúcich mesiacoch znásobovať,“ vyjadrila presvedčenie Bernarda Gradišnik.

História, kultúra a kinematografia

Prezentácia Slovinska vo štvrtok pokračovala v priestoroch Verejnej knižnice Michala Rešetku , kde sa uskutočnila odborná prednáška o Barbore Celjskej, slovinskej panovníčke, ktorá žila na Trenčianskom hrade v 15. storočí. Následne sa v priestoroch Barborinho paláca konala výstava diel slovinského vynálezcu, vedca, básnika a kňaza Janez Puhara. Podujatie sa uskutočnilo za prítomnosti slovinskej veľvyslankyne, zástupcov TSK a mesta Trenčín. Výber lokality na zorganizovanie zaujímavej výstavy ocenil Jozef Trstenský, podpredseda TSK, Táto národná kultúrna pamiatka, ktorá je dominantou nášho kraja a veľkým turistickým lákadlom, sa pýši bohatou históriou. Práve tu v týchto komnatách a priestoroch Barborinho paláca kedysi žila aj Barbora Celjská, manželka Žigmunda Luxemburského. Nie je preto náhodou, že Veľvyslanectvo Slovinskej republiky si tieto priestory vybralo na organizovanie výstavy diel svojho výnimočného rodáka.“

Výstava o živote a diele významného vynálezcu, na ktorej sú prezentované aj viac ako 160-ročné reprodukcie „sklených fotografií“, bude verejnosti prístupná na Trenčianskom hrade do 12. júna. Prvý deň slovinskej prezentácie v meste Trenčíne bol zakončený premietaním filmu  „Kohútie raňajky“, ktorý zobrazuje romantické prostredie malého a tichého mestečka.

Turistické atraktivity a gastronómia

Prírodné krásy, lákavé miesta pre turistov a tradičné slovinské jedlá budú dnes predstavené na veľtrhu cestovného ruchu Region Tour Expo, ktorý sa koná v priestoroch výstaviska Expo Center v Trenčíne. Slovinsko, ako krajina s krásnou prírodou, bohatou históriu, romantickými zákutiami či gastronomickými zážitkami, sa predstaví v samostatnom výstavnom stánku v pavilóne č. 6. Nebude chýbať ani degustácia tradičnej sušenej šunky či slovinského vína.

Podujatie „Slovinské dni v Trenčíne“ vyvrcholí dnes na Mierovom námestí, kde sa o 16.00 h predstaví slovinská kapela „Same babe“.  Pokiaľ by niekto čakal kapelu zloženú zo samých žien, bude sklamaný. Zoskupenie „Same babe“ je totiž satirickou kapelou s čisto mužským zložením. Skupina je v Slovinsku veľmi populárna, keďže spája šansón aj poéziu a viachlasný spev dopĺňa vtipnými scénkami. 

 Slovinské hudobné umenie plné humoru a zábavy, ako aj ochutnávku tradičných špecialít a nápojov zo Slovinska, si na trenčianskom námestí budú môcť návštevníci vychutnať v piatok 13. mája  do 17.00 h.

Pre viac informácií kontaktujte: PhDr. Eva Frývaldská, výkonná riaditeľka, krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín region, K dolnej stanici 7282/20 A, Trenčín, e-mail: eva.fryvaldska@trencinregion.sk; tel.: +421 32/ 65 55 653; mob.: +421 901 918 145

autor: EF

Fotogaléria

Slovinsko sa prezentuje v trenčíne - 02_Otvorenie vystavy_Zivot a dielo_Janez Puhar
Slovinsko sa prezentuje v trenčíne - 03_Otvorenie vystavy_Zivot a dielo_Janez Puhar
Slovinsko sa prezentuje v trenčíne - 04_Slovinska gastronomia
Slovinsko sa prezentuje v trenčíne - 05_Degustacia slovinskych vin
Slovinsko sa prezentuje v trenčíne - 06_Otvorenie vystavy_Zivot a dielo_Janez Puhar
Slovinsko sa prezentuje v trenčíne - 07_Podnikatelske forum v Urade TSK
Slovinsko sa prezentuje v trenčíne - 08Podnikatelske forum.Forgáč, Gradišnik, Gerlici, Václav, Weixler (zľava doprava)
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK