Odoslanie formuláru bolo úspešné.
Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Železná panna v čachtickom podzemí

Železná panna v čachtickom podzemí

Nedávno obletela médiá správa o nájdení železnej panny, ktorú používala Alžbeta Báthory na mučenie nevinných dievčat v Čachticiach. Správa bola prvoaprílovým žartom, faktom však je, že replika tohto mučiaceho nástroja bude v priestoroch čachtického podzemia vystavená pre verejnosť od 24. apríla 2016.

Obec Čachtice je významnou turistickou lokalitou Trenčianskeho kraja. Legenda o „krvavej grófke“ Alžbete Báthory každoročne láka tisíce návštevníkov. Takmer 40 tis. turistov prešlo v minulom roku bránami Čachtického hradu. Informácie o Alžbete Báthory  sa návštevníci Čachtíc môžu dozvedieť aj v Draškovičovom kaštieli, kde je nainštalovaná pútavá expozícia o rodine Nadášdyovcov. K turistickým lákadlám Čachtíc v tomto roku pribudne aj nová tajuplná expozícia v podzemných chodbách.

Predstavitelia poľnohospodárskeho družstva Čachtice, v ktorých vlastníctve sú spomínané podzemné chodby, sa o ich sprístupnenie verejnosti usilujú už niekoľko rokov. Tajomstvá čachtického podzemia im pomáhajú odkrývať mladí dobrovoľníci zo spolku milovníkov histórie Concordia z Čachtíc a odborníci z občianskeho združenia Slovenské podzemie. Dobrovoľníckou prácou sa im podarilo vyčistiť a sprístupniť 150 m podzemných chodieb.

Nakoľko podzemné chodby sú v priamom susedstve s bývalým kaštieľom Nadášdyovcov, v ktorom bývala Alžbeta Báthory, mnohí miestni nadšenci histórie veria, že práve tu prebiehalo mučenie mladých dievčat. Atraktivitu podzemného priestoru sa preto miestne poľnohospodárske družstvo rozhodlo využiť na rozvoj cestovného ruchu.

Podzemné chodby s expozíciou o živote Alžbety Báthory ako aj repliku železnej panny si budú môcť pozrieť prví návštevníci už koncom apríla. Pevne veríme, že obec Čachtice aj vďaka novej expozícii v čachtickom podzemí v tohtoročnej turistickej sezóne pritiahne pozornosť veľkého počtu senzáciechtivých návštevníkov.

autor: ef

Fotogaléria

Členovia spolku milovníkov histórie Concordia
Železná panna
Železná panna - detail
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK