prof. Mgr. MUDr. Juraj Mokrý, PhD., je laureátom Ceny predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja za rok 2025 za mimoriadne úspechy a celoživotný prínos v oblasti medicíny, vedecko-pedagogickej činnosti a za reprezentáciu Slovenska na najvyššej úrovni svetového športu.
mimoriadne úspechy a celoživotný prínos v oblasti medicíny, vedecko-pedagogickej činnosti a za reprezentáciu Slovenska na najvyššej úrovni svetového športu
Juraj Mokrý sa narodil v roku 1975 v Bojniciach a patrí medzi významné osobnosti slovenskej medicíny a zároveň k najuznávanejším volejbalovým rozhodcom sveta.
Je absolventom Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine, kde v roku 1999 ukončil štúdium všeobecného lekárstva. Po absolvovaní doktorandského štúdia v odbore farmácia a farmakológia získal v roku 2008 titul docent. Od roku 2019 pôsobí ako prodekan pre pedagogickú činnosť a zároveň ako profesor na Ústave farmakológie Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine. Od roku 2025 je prezidentom Slovenskej farmakologickej spoločnosti. Svoje vzdelanie si rozšíril aj o štúdium práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej vedecko-pedagogickej činnosti sa venuje výskumu, publikačnej činnosti a výchove študentov v študijných programoch farmácia, klinická farmakológia a všeobecné lekárstvo. Publikoval už viac ako 420 vedeckých článkov.
Popri akademickej kariére sa vypracoval medzi svetovú rozhodcovskú špičku vo volejbale. Rozhodcovský kurz absolvoval v roku 1994 a od roku 1997 pôsobí v slovenskej volejbalovej extralige. Svoj prvý medzinárodný zápas v zahraničí rozhodoval v januári 2000 v nemeckom Friedrichshafene v rámci Ligy majstrov. Okrem toho opakovane rozhodoval finálové zápasy majstrovstiev sveta a Európy, Svetovej ligy či Ligy národov. Vrchol jeho športovej kariéry predstavuje účasť na olympijských hrách, kde pôsobil ako rozhodca už trikrát. Pod piatimi olympijskými kruhmi mu bola zverená dôvera v najdôležitejších dueloch - na olympiáde v Riu de Janeiro (2016) rozhodoval semifinále Brazília – Rusko, v Tokiu (2021) finále žien USA – Brazília a v Paríži (2024) semifinále žien – opäť medzi USA a Brazíliou, čím si pripísal unikátnu „reprízu“ predchádzajúceho finále. Na olympijských hrách sa predstavil ako štvrtý volejbalový rozhodca zo Slovenska. Zároveň je prvým rozhodcom na svete, ktorý rozhodoval v troch po sebe nasledujúcich finálových zápasoch na majstrovstvách sveta. Je tiež dvanásťnásobným držiteľom ocenenia Rozhodca roka, ktoré udeľuje Slovenská volejbalová federácia, a od roku 2025 aj členom Siene slávy slovenského volejbalu.