Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj

Verejné uznania

Vážení priatelia,

Trenčiansky samosprávny kraj je svojou rozmanitou a nedotknutou prírodou, liečivým kúpeľným bohatstvom a farbistou paletou možností na trávenie voľného času domovom pre viac ako 570 tisíc obyvateľov. Sú medzi nimi takí, ktorí hľadajú inšpiráciu a priestor na relax v tichých horách a lesoch, takí, ktorí majú radšej čulý ruch a život historických centier našich miest, i takí, ktorí vedia oceniť gastronomický potenciál kraja, prívetivosť jeho obyvateľov a výnimočné miesta, ktoré ponúka. Dozaista to bude podnetným prostredím pre dušu umelca, ruky remeselníka, oko výtvarníka či cit kultúrneho pracovníka, čo spôsobuje, že náš kraj je výnimočný a bohatý najmä vďaka nekonečnému potenciálu ľudí, ktorí v ňom žijú a pôsobia.

Kraj má bohatú históriu vydláždenú menami ľudí, zapísaných v povedomí nielen krajanov, ale celého národa. Na myjavských kopaniciach vyrástol jediný Slovák s titulom francúzskeho generála – Milan Rastislav Štefánik. V Uhrovci sa ako výnimočne plodná ukázala chalúpka, z ktorej vzišiel národovec Ľudovít Štúr aj politik Alexander Dubček. Nové Mesto nad Váhom vychovalo prvú ochotnícku divadelníčku Aničku Jurkovičovú, manželku rodáka spod beckovského hradu – Jozefa Miloslava Hurbana. Týchto mien sú plné učebnice dejepisu, slovenského jazyka i literatúry. To, že sa na ich stránkach v súčasnosti nepíše o ďalších krajanoch z trenčianskeho regiónu neznamená, že v kraji nepôsobia ďalší výnimoční a pozoruhodní velikáni. Takí, ktorých zásluhy stoja za celospoločenskú pozornosť i oficiálne ocenenie a poďakovanie.

Aby sme sa my, rodáci z Trenčianskeho kraja, nezabudli na znak úcty poďakovať ľuďom, ktorí ťažkou prácou vyzdvihujú náš región, prijal Trenčiansky samosprávny kraj v roku 2016 prvýkrát vo svojej histórii oficiálny štatút. Práve ten mi ako trenčianskemu županovi symbolicky rozväzuje ruky, aby som v mene všetkých obyvateľov mohol Cenou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja oceniť a vyzdvihnúť výnimočných ľudí z nášho regiónu. Tých, ktorých keď stretneme, sa možno na prvý pohľad javia celkom obyčajne, bežne. No v skutočnosti ich ruky ukrývajú mozole pokrokového záhradníčenia, škvrny od farby na umeleckých dielach, odtlačené nožničky pri kreovaní novej odevnej kolekcie či dokonalý prstoklad spisovateľa, literáta. Výnimočnosť týchto ľudí netkvie na povrchu, ale v hĺbke ich srdca a osobnosti – v ich presvedčení a odhodlaní zlepšovať svet okolo nás a byť prínosom pre svojich spoluobčanov. Možno tak robia neuvedomene, poháňaní vášňou pre svoju záľubu, koníček, ktorý sa rokmi zmenil na celoživotnú profesiu s výnimočnou odbornosťou.

Teší ma, že za rok 2017 udelilo Zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja po prvýkrát v histórii hneď štyri verejné uznania v podobe Ceny Trenčianskeho samosprávneho kraja. V roku 2017 bola navyše udelená i historicky prvá Cena predsedu TSK. Tú si za rok 2018 odniesli aj ďalší dvaja ocenení, ku ktorým sa pripojil aj jeden laureát Ceny TSK. V roku 2019 rozšírili rady laureátov Ceny predsedu TSK traja ocenení. Cenu TSK si prevzal jeden laureát. Za rok 2020, ktorý bol poznačený pandémiou, udelilo Zastupiteľstvo TSK dve ocenenia a Cena predsedu TSK putovala do rúk ďalším dvom významným osobnostiam. O tie nebude núdza ani za rok 2021. Veď posúďte sami.

Pevne verím, že aj počas nasledujúcich rokov sa bude zoznam ocenených osobností či kolektívov v našom kraji postupne rozrastať. Tí, ktorí svojou činnosťou prispeli k rozvoju Trenčianskeho kraja, si zaslúžia našu pozornosť, úctu a uznanie. Ich zásluhy v rôznych oblastiach spoločenského života zostanú zapísané nielen v kronike Trenčianskeho samosprávneho kraja, ale aj v jeho histórii.

Navrhni laureáta

Návrhy možno posielať v písomnej podobe poštou na adresu Trenčianskeho samosprávneho kraja, osobne ich odovzdať v sídle župy alebo ich zaslať e‑mailom na adresu info@tsk.sk.

Cena TSK

Cenu TSK predstavuje umelecké stvárnenie krajskej dominanty – Trenčianskeho hradu, ktorého história siaha do obdobia starovekej Rímskej ríše.

Cena predsedu TSK

Cenu predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja udeľuje jeho predseda na základe Štatútu Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý schválilo Zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK