Preskočiť navigáciu
Trenčiansky samosprávny kraj

Kybernetická bezpečnosť sa týka jednotlivcov aj organizácií

Kybernetická bezpečnosť sa týka jednotlivcov aj organizácií

Súčasťou civilnej ochrany obyvateľstva je aj kybernetická bezpečnosť. Ochrane svojich dát by pozornosť mali venovať nielen organizácie a spoločnosti, ale i jednotlivci.

Súčasné 21. storočie zvyknú odborníci nazývať informačnou dobou, vďaka počítačovým technológiám sú pre verejnosť dostupné rôznorodé informácie. Veľkými objemami dát disponujú aj spoločnosti - do tzv. kybernetického priestoru sa počítajú všetky informačné systémy, elektronické komunikačné siete, subsystémy riadiacich, výrobných a bezpečnostných systémov a zariadení, skrátka všetky elektronicky spracovávané dáta.

Zhromažďované dáta od operátorov, lekárov, bánk či firiem sú veľkým lákadlom pre hackerov a dajú sa pomerne ľahko zneužiť. Práve z tohto dôvodu zaradil Trenčiansky samosprávny kraj kybernetickú bezpečnosť do civilnej ochrany obyvateľstva. Pre organizácie napojené na GOV sieť kraj pravidelne zverejňuje dokumenty z testovania kybernetickej bezpečnosti od GOV CERT SK (Sekcia bezpečnosti Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby, príspevkovej organizácie Úradu predsedu vlády SR pre investície a informatizáciu). V prípade, že sa kybernetický bezpečnostný incident týka obyvateľa, resp. súkromnej spoločnosti, je potrebné kontaktovať Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. Túto oblasť upravuje aj Zákon o kybernetickej bezpečnosti, účinný od 1. apríla 2018.

autor: sg
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK